Ko će biti ministri u „ratnoj Vladi“ srpskog predsednika?

Posle rekordnog čekanja na novu Vladu, javnost u Srbiji je saznala ko će (najverovatnije) biti na ministarskim pozicijama. Sastav nove Vlade nije saopštila buduća premijerka Ana Brnabić, već predsednik Srbije Aleksandar Vučić na vikend sednici predsedništva svoje stranke, što nam ukazuje na još jedan mandat bez stvarne moći. U prilog ovoj tezi ide i izjava predsednika države da je sa svim ministarskim kandidatima lično pregovarao. Među prozvanima, do sada, za novu “ratnu vladu”, kako ju je imenovao naprednjak Vladimir Đukanović (“jer neka nam je Bog u pomoći, šta nas čeka”) nisu se našli Zorana Mihajlović, niti Aleksandar Vulin, kao ni Nebojša Stefanović. Na prvi pogled, čini se da se tupe i proruska i proamerička oštrica u imidžu izvršne vlasti. Međutim, simulaciju neutralnog tima, vrlo jasno narušavaju imena poput Danice Grujičić, Ivice Dačića, Radeta Baste… Iznenađenja u selekciji nema, mada su dva “slota” i dalje otvorena. Na jednom mestu opet imamo teoretičare zavera, aktere finansijskih i korupcionaških afera, vinovnike devedesetih. Ko su zapravo kandidati za ministre u novoj Vladi, na čelu sa Anom Brnabić?

Nova Vlada imaće 25 ministarstava

„Ovo je prvi put da pravimo vladu u ratnom okruženju, kad vidite da se tom sukobu ne vidi skoriji kraj. Računam na našu mudrost, našu posvećenost, a od onog što predlaže SNS jeste da od 55 odsto naše kvote jesu žene, verujem u njihovu mudrost, staloženost”, rekao je Aleksandar Vučić po završetku sednice Glavnog odbora SNS. (Izvor: Danas) Naveo je da je „sa svim kandidatima u budućoj vladi razgovarao upravo on”.

Još uvek se ne zna ko će biti ministar informisanja i telekomunikacija i ministar javnog ulaganja.

 

Premijerka Ana Brnabić

 

Krajem juna 2017. godine Ana Brnabić postala je prva žena na čelu Vlade Republike Srbije, a ovo će joj biti treći mandat. U sastav Vlade ušla je 2016. godine, kao nestranačka ličnost na funkciji ministarke za državnu upravu i lokalnu samoupravu. Pre nego što je zakoračila u ministarske poslove, tadašnji mandatar, a sadašnji predsednik države Aleksandar Vučić izjavio je da zna da je ona homoseksualka, ali da ga njena privatna opredeljenja ne zanimaju, već ga jedino zanimaju rezultati njenog rada. (Izvor: Istinomer)

Njenu biografiju možete pročitati ovde.

 

Ivica Dačić, potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova

 

Da li će SPS biti u Vladi i koju funkciju će zauzeti Ivica Dačić?” – pitanje koje se godinama čuje tokom kalkulacija sa mandatima. Istaknuta ličnost iz devedesetih, skoro sve vreme na vlasti od Miloševićevog vremena. On je najduže na vlasti od svih političara, ali realno nikad nije bio vladar. Oni koji ga vole tvrde da je gospodin, oni kojima nije po volji uglavnom mu se podsmevaju”. Prepoznaju ga u javnosti kao ruskog čoveka, ali njegova politika je vrlo fleksibilna. Kao premijer, 2013. potpisao je Briselski sporazum. Više o njegovoj biografiji ovde.

 

Miloš Vučević, potpredsednik Vlade i ministar odbrane

 

Dugogodišnji gradonačelnik Novog Sada, advokat, spominjao se u javnosti više puta kao potencijalni premijer; Vučićev čovek od poverenja”. (Njegova biografija)

 

Siniša Mali, potpredsednik Vlade i ministar finansija

 

Od Vučićevog savetnika 2012. godine, Siniša Mali je ubrzo postao glavni pregovarač sa investitorima iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koji su tih meseci pompezno najavljivali milionske investicije u građevinarstvo, poljoprivredu, avio industriju. Umešan u niz afera – rušenje u Savamali, plagiran doktorat, 24 stana u Bugarskoj… Više o tome u biografiji.

Povezan sadržaj
Tim Istinomera 12. 10. 2019.

 

Danica Grujičić, ministarka zdravlja

 

Imenovanje dr Danice Grujičić, neurohirurga i direktorke Instituta za onkologiju i radiologiju, za ministra zdravlja nije iznenađenje, s obzirom da je na poslednjim parlamentarnim izborima bila prva na izbornoj listi Srpske napredne stranke i njen glavni adut u kampanji. Godinama smatra da je tokom NATO bombardovanja vođen hemijski i nuklearni rat, te da je počinjen ekocid i tvrdi da je povećan broj maligniteta direktna posledica bombardovanja. Uprkos nespornoj stručnosti, poznata je i po kontroverznim izjavama, poput one da je Kovid-19 specifična vrsta biloškog rata” protiv Kineza, te da lekari koji su umrli tokom pandemije nisu umrli od kovida.

Više o novoj ministarki zdravlja pročitajte ovde.

 

Tomislav Momirović, ministar unutrašnje i spoljne trgovine

 

Naslednik porodičnog biznisa, pre nego što je postao 2020. godine ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, u javnosti se istakao kontroverznim tvitovima, uz podršku predsedniku Vučiću. O njegovom karijernom putu pročitajte ovde.

 

Jelena Tanasković, ministarka poljoprivrede

 

Bila je državna sekretarka Ministarstva finansija, bliska saradnica ministra Siniše Malog, a posle toga je radila u Ministarstvu za zaštitu životne sredine. Šta se još zna o budućoj ministarki poljoprivrede čitajte ovde.

 

Irena Vujović, ministarka ekologije

 

Nakon izbora 2012. i 2014. izabrana je za narodnu poslanicu u Skupštini Srbije. Potom ju je, nakon izbora 2014, gradonačelnik Beograda Siniša Mali imenovao za pomoćnicu gradonačelnika zaduženu za oblast društvenih delatnosti. I na izborima za odbornike Skupštine grada Beograda u martu 2018. godine bila je na listi kandidata Srpske napredne stranke. Pominjala se kao favorit naprednjaka za buduću gradonačelnicu Beograda, pored Gorana Vesića. I u prošloj Vladi je bila na čelu ministarstva životne sredine. (Biografija)

 

Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture

 

Čovek od zadatka koji je dosta koristan za stranku i obavlja nepopularne prljave poslove, koje kasnije naplaćuje kroz različite funkcije” (Izvor: Istinomer). Decenijama u politici, nekadašnji kadar Demokratske stranke. Poslednjih godina – zamenik gradonačelnika Beograda. Više o biografiji ovde.

 

Dubravka Đedović Negre, ministarka rudarstva i energetike

 

Diplomirala bankarstvo i finansije na Ekonomskom Fakultetu u Beogradu, a magistrirala finansije i menadžment na SDA Bocconi Univerzitetu u Milanu i Anderson školi mandžmenta u Los Anđelesu. Pre karijere u Evropskoj investicionoj banci (EIB), radila je kao TV producent za svetsku televizijsku kuću CNN International, pokrivajući konflikte, uključujući i rat u Avganistanu. U decembru 2021. postala je članica Izvršnog odbora Komercijalne banke za poslove sa privredom i investiciono bankarstvo. Njenu biografiju pročitajte ovde.

 

Aleksandar Martinović, ministar državne uprave i lokalne samouprave

 

Bivši radikal, bio je narodni poslanik pet puta do sada. U prošlom sazivu Narodne skupštine vodio je poslanički klub naprednjaka. Često se javljao za reč, targetirajući novinare, političke protivnike i iznoseći alternativnu istoriju punu spinova, neistina i relativizacija.” (Njegova biografija)

 

Tomislav Žigmanov, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog

 

Direktor je Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata od 2009. do danas. Član je Hrvatskog filozofskog društva, Društva hrvatskih književnika i Društva književnika Vojvodine. U oktobru 2015. izabran je za predsednika Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, kao jedini kandidat za tu funkciju. Više o njemu ovde.

 

Maja Popović, ministarka pravde

 

U svojoj 26. godini, izabrana je za sudiju Prvog opštinskog suda u Beogradu, „kao najmlađi sudija ikada izabran u našoj zemlji“. Radila je potom kao advokat; bila je zaposlena u Gradskom zavodu za hitnu medicinsku pomoć kao pomoćnica direktora za nemedicinske poslove. U oktobru 2014. zapošljava se u Bezbednosno-informativnoj agenciji (BIA). Više o njoj ovde.

***

Predsednik SPS-a Ivica Dačić izjavio je, posle sednice Predsedništva SPS, da su pored njega kandidati za ministre Branko Ružić, Đorđe Milićević i Novica Tončev. Dačić je kandidat za ministra spoljnih poslova, Ružić za ministra prosvete, Tončev i Milićević za ministre bez portfelja, a ispred koalicije Socijalistička partija Srbije – Jedinstvena Srbija kandidat za ministra privrede će biti Rade Basta.

 

Branko Ružić, ministar prosvete

 

Izuzetno dinamičnu političku karijeru funkcioner Socijalističke partije Srbije Branko Ružić započeo je 1996. godine, kada je postao član SPS. Marta 2000. je izabran za predsednika Mladih socijalista Srbije. Od odbrane Miloševića i napada na Haški tribunal, do podrške Paradi ponosa i održavanja stanja latentnog sukoba sa Aleksandrom Vučićem i njegovom SNS, posebno sa Zoranom Mihajlović i Aleksandrom Vulinom, čini se da je Ružić imao uspešnu taktiku kako da politički kapitalizuje sposobnost česte reviziije stavova.” U junu 2017. nasledio” je ministartvo Ane Brnabić, a u prošloj Vladi je bio ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Njegova biografija.

 

Rade Basta, ministar privrede

 

„Basta je, inače, dugogodišnji saradnik bivšeg zamenika gradonačelnika Beograda Gorana Vesića, po profesiji je profesor fizičke kulture, bivši policajac i kik-bokser.” U septembru 2018. imenovan je za vršioca dužnosti direktora „Beogradskih elektrana“. U maju 2022. zatražio je ukidanje Srpsko-ruskog humanitarnog centra za vanredne situacije u Nišu.

Više o njemu ovde.

 

Đorđe Milićević, ministar bez portfelja

 

Član Socijalističke partije Srbije od 1996. godine. Narodni poslanik u Skupštini Srbije je od juna 2008. godine. (Više o njemu u biografiji.)

 

Novica Tončev, ministar bez portfelja

 

Kad god treba državi da se zabije nož u leđa, Novica Tončev će to uraditi, izjavio je u julu 2020. predsednik Srbije Aleksandar Vučić, da bi nekoliko meseci kasnije upravo Tončev bio kandidat za ministra u Vladi Srbije. I ovoj Vladi nema portfelj. Sredinom 2014. u medijima se pojavila vest da Tončev zapravo nije odbranio svoju doktorsku disertaciju, iako je u njegovoj zvaničnoj biografiji na sajtu Narodne skupštine pisalo da je po obrazovanju „doktor građevine”. Više o tome u biografiji.

 

Bratislav Gašić, ministar unutrašnjih poslova

 

Dosadašnji direktor Bezbednosno-informativne agencije (BIA) na funkciju šefa policije dolazi umesto Aleksandra Vulina (mediji spekulišu da bi Vulin mogao da bude novi direktor BIA). Pre toga bio je ministar odbrane, a sa te pozicije je smenjen posle nepune dve godine mandata, u februaru 2016, zbog seksističkog komentara upućenog novinarki („Volim ove novinarke koje ovako lako kleknu”). Označavan je kao jedan od odgovornih u slučaju pada vojnog helikoptera u martu 2015. u kojem je poginulo sedmoro ljudi. Kao gradonačelnik Kruševca sklapao je ugovore sa firmama čiji su vlasnici njegova supruga i sin, a Mreža za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK) pisala je o njegovim vezama sa kruševačkim kriminalnim klanom. 

Više o njegovoj biografiji možete pročitati ovde.

 

Tanja Miščević, ministarka za evropske integracije

 

Ekspertkinja je za oblasti Evropske unije i redovna profesorka beogradskog Fakulteta političkih nauka. Od septembra 2013. do septembra 2019. bila je šefica vladinog Pregovaračkog tima za vođenje pregovora o pristupanju Srbije Evropskoj uniji. Od 2005. do 2008. godine bila je direktorka Kancelarije za evropske integracije Vlade Srbije. Bila je i članica pregovaračkog tima Vlade Srbije za pregovore o zaključenju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kao i na čelu pregovaračkog tima Vlade za zaključenje Sporazuma o viznim olakšicama i Sporazuma o readmisiji između Srbije i EU. Više o njoj u biografiji.

 

Jelena Begović, ministarka nauke, inovacije i tehnološkog razvoja

 

Od 2013. je direktorka Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo. Iako ima dugogodišnju naučnu karijeru u oblasti molekularne biologije, Begović je široj javnosti postala poznata tek nakon što je na parlamentarnim izborima u aprilu ove godine bila na izbornoj listi Srpske napredne stranke. Politikom se nije bavila sve dok, kako je izjavila, od SNS nije dobila ponudu koja se ne odbija, pa je pristala zbog nauke i obrazovanja. Kada je počela pandemija, sa kolegama naučnicima razvila je laboratorije za testiranje CARSCoV-2 virusa „Vatreno oko” u Beogradu i Nišu.

Njenu kompletnu biografiju pročitajte ovde.

 

Nikola Selaković, ministar za rad, zapošljavanje i boračka pitanja

 

U novo ministarstvo odlazi sa funkcije ministra spoljnih poslova. U finišu tehničkog mandata kao šef diplomatije je krajem septembra sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejom Lavrovim potpisao Plan konsultacija ministarstava dve zemlje u naredne dve godine i time zabio novi “prst u oko” Zapadu, koji od Srbije traži uvođenje sankcija Rusiji. Nikola Selaković, funkcioner SNS-a, prethodno je dva puta bio postavljan za ministra pravde – 2012. i 2014. godine. Ovde pročitajte njegovu kompletnu biografiju.

 

Darija Kisić, ministarka za brigu o porodici

 

U novo ministarstvo dr Darija Kisić dolazi iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, na kom je bila od oktobra 2020. Bila je članica Kriznog štaba Vlade Srbije za borbu protiv pandemije, a njeno ime dospelo je u centar afere u maju 2020, kada je BIRN Srbija objavio da su kompanije bliske Bojanu Kisiću, bratu ministarke, dobile 27 ugovora sa javnim preduzećima i ministarstvima. U novembru 2021. pristupila je Srpskoj naprednoj stranci. Više o njoj pročitajte ovde.

Povezan sadržaj

 

Husein Memić, ministar za turizam i omladinu

 

Na čelo novog ministarstva Husein Memić dolazi iz Sandžačke demokratske partije (SDP) Rasima Ljajića, koja je na poslednje izbore izašla zajedno sa Srpskom naprednom strankom. Iako nema dostupnih podataka o njegovom obrazovanju, na izbornoj listi kandidata za izbore za članove Nacionalnog saveta bošnjačke nacionalne manjine naveo je da je po zanimanju „direktor ustanove”. Od 2016. direktor je Kulturnog centra u Novom Pazaru. Više o njemu pročitajte ovde.

 

Zoran Gajić, ministar sporta

 

Legendarni je odbojkaš i predsednik Odbojkaškog saveza Srbije. Pred predsedničke izbore 2017. i 2022. Gajić je podržao Aleksandra Vučića. Nakon sednice Predsedništva Srpske napredne stranke, održane 23. oktobra 2022, predsednik SNS Aleksandar Vučić predstavio ga je kao kandidata za ministra sporta u novoj Vladi koju će voditi mandatarka Ana Brnabić. Upitan da li je imao imao dilemu da li da prihvati novu funkciju, odgovorio je: „Sigurno da nije bilo dvoumljenja, ako vas zove stranka koja je na vlasti i predsednik koji je jedna takva ličnost, ako vam ukazuju takvo poverenje koje je i ogromna obaveza onda tu nema puno razmišljanja”. Detaljnije o njegovoj dosadašnjoj karijeri ovde.

 

Maja Gojković, ministarka kulture

 

Maja Gojković je nova-stara ministarka kulture. Prva asocijacija koja se vezuje za ime ove visoke funkcionerke Srpske napredne stranke i nekadašnje predsednice Skupštine Srbije je političko preletanje iz stranke u stranku. Iako je svojevremeno rekla da je reč o urbanoj legendi, da je ona uvek verna sebi i upitala koje je to stranke menjala, Istinomer je utvrdio da je pre ulaska u SNS u decembru 2012. bila u četiri različite političke partije. Njenu biografiju pročitajte ovde.

 

Milan Krkobabić, ministar za brigu o selu

 

I Milan Krkobabić je novi-stari ministar, budući da ostaje na čelu istog ministarstva koje je preuzeo u oktobru 2020. Pre toga je u kabinetu Ane Brnabić bio jedan od ministara bez portfelja. Osim toga što je kao predsednik Partije ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS) godinama unazad deo svake vlasti, njegove ime se vezuje i za nepotizam u politici. Agencija za borbu protiv korupcije je tražila smenu Milana Krkobabića jer je kao član Vlade učestvovao u donošenju odluke da njegov sin Stefan 2019. godine bude postavljen za vršioca dužnosti direktora javnog preduzeća „Stara planina”, a da Agenciju nije obavestio o sukobu interesa. Njegovu biografiju čitajte ovde.

 

Naslovna fotografija: FoNet