Refleksija stakla sa snimka u Turskoj protumačena kao „još jedan” udar direktnog energetskog oružja

U sklopu teorije zavere koja postaje sve popularnija, još jedan šumski požar je okarakterisan kao posledica upotrebe „lasera“, odnosno oružja usmerene energije.
Izvor: Canva

„Turska, juče. DEW, Direktno energetsko oružje”, navodi se u viralnom snimku preuzetog sa TikToka početkom septembra.

U viralnom snimku tvrdi se da su bele linije „dokaz” da požar uzrokovan upravo upotrebom direktnog energetskog oružja (DEW).

Izvor: Screenshot / Facebook

O novoj teoriji zavere koja se proširila nakon katastrofalnih požara na havajskom ostrvu Maui, pisali smo u više navrata.

Kolege sa turskog fektčeking portala Teyit došli su do autorke snimka koji se, van konteksta, proširio na društvenoj mreži X. Korisnica @lrznerl, navodi da je video, koji je sama snimila, u potpunosti pogrešno protumačen.

Taj snimak je moj… neki su me ismejavali, dok su drugi tvrdili da je reč o laseru. Žao mi je što sam ga objavila. To je kadar sa zatvorenim prozorima, a (linije) koju nazivaju laserom su zapravo refleksija roletni. Svi su postali teoretičari zavere…”, objašnjava ona za Teyit.

Osim što je autorka snimka direktno svedočila rasplamsavanju požara bez „lasera sa neba” (već su beli artefakti rezultat refleksije sa stakla) — ne postoje dokazi o tome da je požar uzrokovan direktnim energetskim oružjem odnosno upotrebom oružja usmerene energije.

Turski ministar poljoprivrede i šumarstva Ibrahim Jumakli izjavio je da je požar u gradu Čanakle krenuo sa zemljišta pored grada. Jumankli je svojoj izjavi istakao i da preko 90 odsto požara u Turskoj nastaje kao posledica ljudskog faktora.

Tehnički je moguće da se požar nastane ispaljivanjem laserskog oružja iz vazduha na zemlju. Međutim, uzimajući u obzir količinu potrebnih finansijskih i energetskih sredstava potrebnu za kreiranje i programiranje takvog tipa oružja, čini se veoma malo verovatnim da bi se DEW koristio za izazivanje šumskih požara.

Čak i ukoliko je lasersko oružje dovoljno precizno da pogodi ciljano područje, korištenje takvog uređaja u vazdušnom prostoru bilo koje zemlje, zahteva brojna odobrenja nadležnih institucija svake pojedine države.

Američka mornarica, koja je razvila je jedno od najnaprednijih laserskih oružja, je za svako testno ispaljivanje potrošila više milona dolara. Lasersko oružje mornarice, napravljeno za ispaljivanje na manjim distancama je, dodatno, upotrebljeno samo jednom i to tokom operativnih demonstracija na brodu.

Mašina koja bi iz vazduha ispaljivala laserske zrake kilometrima daleko, ne postoji.

Dakle, u slučaju požara u turskom gradu Čanakle, ne radi o upotrebi „direktnog energetskog oružja”, već optičkoj varki, refleksiji roletni i stakla prozora.