Požar na fotografiji nije namerno izazvan novom vrstom energetskog oružja

Teorija zavere o takozvanom “oružju usmerene energije” kojim se namerno izazivaju požari i prirodne nepogode prisutna je na društvenim mrežama od 2018. godine. Okidač za njeno širenje bila je sezona razornih šumskih požara koji su se te godine dogodili u Kaliforniji. Međutim, ova vrsta oružja je, prema podacima Ministarstva odbrane SAD, još uvek u fazi razvoja i kategoriše se isključivo kao “ratno oružje”. Požar koji vidimo na fotografiji uzrokovala je kombinacija vremenskih prilika i ljudskih aktivnosti.

“Sezona šumskih požara u Kaliforniji u SAD tokom 2018. godine bila je najsmrtonosnija i najrazornija sezona šumskih požara u toj državi sa ukupno 8.527 požara koji su zapalili površinu od 1.893.913 hektara. To je najveća površina izgorele površine koja je zabeležena u sezoni požara”, navodi se na zvaničnom sajtu Biroa za popis stanovništva u SAD (The United States Census Bureau (USCB)), a prema podacima odeljenja za šumarstvo i zaštitu od požara u Kaliforniji (Cal Fire) i Nacionalnog međuagencijskog vatrogasnog centra (NIFC).

Za precizno utvrđenje uzroka požara uvek je potrebno izvesno vreme, što je u ovom slučaju posebno pogodovalo plasiranju dezinformacija o tome šta je izazvalo vatru u Kalifornijskim šumama.

Na širenje teorija zavere o novoj vrsti oružja kojim se izazivaju požari i manipuliše vremenskim nepogodama najviše je uticao algoritam Jutjuba, piše BBC.

Naime, kada su se 2018. godine dogodili veliki požari u Kaliforniji, Jutjub nije reagovao na odgovarajući način kako bi sprečio širenje dezinformacija na platformi.

Video snimci sa konspirativnim tvrdnjama o uzroku požara bili su među prvim preporukama u pretrazi ključnih reči, te tako prikupili milionske preglede za vrlo kratko vreme.

Na društvenim mrežama cirkulisale su tvrdnje da ovim oružjem manipuliše američka vlada, a u nekim objavama pominjali su se i vanzemaljci.

Jedna od fotografija koja se koristila kao dokaz upotrebe novog oružja usmerene energije, deli se ovih dana na Fejsbuku u Srbiji.

“Ovo je DEW Direct Energy Weapon.
Tako izazivaju šumske požare širom sveta, aktiviraju vulkane i stvaraju potrese. Zatim lažu da je to zbog klimatskih promena. Sve PLANIRANO. Klimatske promene su potpuna prevara, a njihovi globalni ciljevi i Build Back Better Great Reset takođe”, navodi se u objavi.

Rezultati obrnute pretrage fotografije pokazuju da je ona prvobitno objavljena na zvaničnom Tviter nalogu Nacionalne šume Klejmet (“Klamath National Forest”) 24. maja 2018. godine.

“Dobro jutro. Evo fotografije požara Noland, otkrivenog ranije jutros u blizini Karter Samita u distriktu “Salmon/Scott Ranger”. Vatrogasne službe za gašenje požara trenutno rade na ovom incidentu,” navodi se u tvitu.

 

Dakle, ono što vidimo na fotografiji je gašenje vatre u šumi u Kaliforniji, a ne upotreba nove vrste oružja kojom se izazivaju požari.

Oružje usmerene energije je ratno oružje, piše “Snopes”.

Ministarstvo odbrane Sjedinjenih država je u avgustu 2020. godine saopštilo da u partnerstvu sa privatnim sektorom radi na razvoju laserskog oružja velike snage. Oružje bi se, kako navode, koristilo na bojnom polju ili u vojnim odbrambenim scenarijima.

Nema dokaza da je ovaj tip oružja ikada bio proizveden ili korišćen u cilju izazivanja požara ili vremenskih nepogoda.

Marko Born, bivši zvaničnik Federalne agencije za upravljanje vanrednim situacijama (FEMA) rekao je za “Business Insider” da je požare u Kaliforiniji izazvala kombinacija vremenskih prilika i ljudskih aktivnosti.

Kako je objasnio, “gradeći na zemljištu koje je podložno šumskim požarima – naime, na šumskim područjima – ljudi su se u suštini sami stavili u opasnost”.

Born kaže da su udari groma najčešći prirodan uzrok šumskih požara.

Međutim, napominje da je “ogromna većina šumskih požara u SAD uzrokovana ljudskim aktivnostima, kao što su zanemarivanje logorske vatre, bacanje opušaka ili podmetanje požara”.

Ali ne može svaka od ovih grešaka da zapali plamen. Suvi, vetroviti uslovi i niska vlažnost imaju tendenciju da podstiču širenje šumskih požara i otežavaju njihovu kontrolu.

Vatre, takođe, zahtevaju neku vrstu municije.

“Požari su se dešavali i nastavljaju da se dešavaju u oblastima gde ima goriva”, rekao je Born. To gorivo može biti suvo lišće, drveće, grmlje – ili, u nekim slučajevima, domovi.

Ali postoji još jedan faktor koji treba uzeti u obzir, piše “Business Insider”.

U izveštaju o klimatskim promenama koji je objavila Trampova administracija 2018. godine navodi se da bi ekstremne temperature izazvane ljudskom aktivnošću mogle povećati dužinu i veličinu sezone požara na severozapadu Pacifika.

Izveštaj takođe citira studiju iz 2016. godine, koja je otkrila da su klimatske promene skoro udvostručile površinu zapadnih šuma koje su spaljene između 1984. i 2015. godine.

O tome da su klimatske promene stvarne, svedoči mnoštvo naučnih dokaza o kojima smo pisali u više navrata.

Povezan sadržaj
Darko Stojilović 17. 12. 2020.
Nikolija Čodanović 7. 11. 2021.

 

Naslovna fotografija: Tviter