Represija „ispod“ radara: Smemo li da oguglamo na vesti o pozivima iz službi bezbednosti?

Da li se plašite da ćete zbog objave na društvenim mrežama ili poruke koju ste napisali na nekoj Vajber grupi u kojoj kritikujete vlast, završiti u pritvoru? Ili na informativnom razgovoru možda zato što ste bii na nekom protestu? Iznenadite li se kad vidite vest o privođenju aktivista ili opozicionih političara ili samo nastavite da klikćete dalje?
Ilustracija; Foto: Canva

“Prvo sam udarena tupim predmetom po ramenu. Potom me je neko sapleo i pala sam na kolena, a posle toga i licem ka zemlji. Pokušala sam da ustanem, ali su počeli da me tuku nogama i palicama”, opisala je studentkinja početak napada, navodeći da su tražili su joj ličnu kartu dok je ležala na zemlji. (Izvor: Danas)

Studentkinja kojoj je polomljena vilica pre nekoliko meseca ispred stranačih prostorija SNS svedočila je krajem maja na glavnom pretresu u slučaju protiv četvorice aktivista Srpske napredne stranke u Osnovnom sudu u Novom Sadu.

Posle ovog napada pala je Vlada, a vest o Ani V, gledajući proteklih sedam meseci samo je jedna od mnogih gde su oni koji protestuju, kritikuju glasno ili se na neki način bune protiv vlasti – završe kao (slučajna ili izabrana) meta nasilja. Fizičkog, medijskog, pravnog ili političkog.

Student Pravnog fakulteta, čiji je otac policijski general penzionisan zbog blokada, piše Nova.rs, napadnut je tokom protekle noći. Prema njegovim rečima, prišlo je pet nepoznatih momaka, devojke su odgurnuli, a njega tukli nekoliko minuta.

Proteklih meseci, kako traje politička i društvena kriza, koju nismo kao društvo iskusili u novijoj istoriji, informacije o batinama na ulici, incidentima s policijom, pozivanjima na informativne razgovore, pomerile su granicu tolerancije na represiju. Jednostavnom Google pretragom naslova, kao rezultat imamo na desetine vesti i objava.

Kuvanje žabe u vrućoj vodi za po stepen ili dva traje već godinama, da ne zaboravimo – kampanje tabloida, targetiranje pojedinaca, pretnje, napade na novinare, prisluškivanje aktivista (više o tome u izveštaju Amnesty International-a), zadržavanje aktivista na ulasku u zemlju. O igranju i manipulaciji strahovima i traumama, nije tema ovog teksta, ali kao ilustraciju da napomenemo dva “detalja” čemu smo svi izloženi. Na primer, višegodišnje najave ratova na naslovnim stranama tabloida i konferencija za medije predsednika Srbije gde prikazuje fotografije žrtava i iznosi detalje o zločinima, zbog čijih ubistava se sudi grupi Veljka Belivuka.

***

Protesti proteklih meseci i ova društvena promena koja se događa dodatno je osvetlila slučajeve represije i brutalnosti, ali usled učestalosti, paralelno i normalizovala očekivanja da se oni događaju. Što je novi nivo opasnosti i rizika, ne samo za građane pojedinačno, već i za još postojeće tragove demokratije. 

Ako oguglamo i postane nam “normalno”, na šta ćemo onda reagovati? Ako u svakodnevnim razgovorima čujete, da “nas sve prisluškuju”, da mogu da nam uzmu telefone, “pa naravno da će policija da te malo izudara u stanici”, “šta očekuješ ako toliko baš pišeš po Tviteru”, itd.

Ali nije normalno, a ni legalno. Aktivisti iz Novog Sada su uhapšeni zbog sumnje da su pripremali da ruše ovaj ustavni poredak (krivično delo češće u fokusu poslednjih nekoliko godina). Šira javnost nije odmah reagovala, tek nekoliko aktivista, novinara i NVO (studenti su se bili i ogradili na početku). 

A ako ova vest o prisluškivanju, praćenju, najavi svega toga na televiziji sa nacionalnom pokrivenošću nije dovoljna da izazove kakvu reakciju odmah, da li su građani, a i mediji pre svega, s dužnom pažnjom ispratili slučaj izgorelog staračkog doma (u kojem je, prema prvim informacijama, život izgubilo najmanje osmoro ljudi), na primer?

Ili na slučaj uhapšenog koji se (navodno) ubio u “marici” dok je bio sam, vezanih ruku

Između ovih vrlo osetljivih priča i ekstremnih slučajeva, u poređenju sa njima, dešavaju se učestalo oni manje brutalni, ali i dalje važni.

Sećate li se penzionera Ilije Kostića koji je posle protesta u Novom Sadu priveden zbog sumnje da je koristio biber-sprej, a onda usled batina u policijskoj stanici, ostao bez testisa? To se dogodilo u novembru prošle godine, nekoliko nedelja nakon pada nadstrešnice.

U međuvremenu, ono što je do medija dospelo: studenti su pozivani na razgovore u BIA u više navrata, petoro zaposlenih na RTS-u pozvano na informativni razgovor, rektor Đokić pozvan na informativni razgovor, aktivisti i aktivistkinje Sviće, predstavnici opozicionih stranaka, roditelji učenika, pojedini lekari, uticajni “tviteraši” ko zna koliko puta…

Podsetimo, nakon incidenata u Skupštini grada Kraljeva, privedeni su Vladan Slavković, odbornik Lokalnog fronta, i Ivan Matović iz Udruženja starosedelaca. Jedan Kragujevčanin priveden je zbog duvanja u pištaljku na autobus naprednjaka. Novosađanin zbog poruke u Vajber grupi mesne zajednice (delo za koje se sumnjiči je ugrožavanje sigurnosti predsednika) dobio je mesec dana pritvora. 

***

S druge strane, na pojedinim televizijama mogu se čuti “saveti” sagovornika kako se efikasno obračunati sa aktivistima. Krajem maja na TV Informer nabrajana su imena aktivista koji su otišli u Sarajevo na jednu konferenciju, a onda je jedan od ljudi u studiju dao ideju da bi BIA mogla da dočeka te aktiviste na granici, “pa pokaže neke prostorije” i “niko ih ne dira”, ali može “lako da se padne”. Međutim, to nije prošlo lakmus test kod tužilaštva za reakciju.

U ovakvoj atmosferi izuzetno je važno podsetiti se zakona i činjenica. Da, pozivi na informativne razgovore koriste se kao metod zastrašivanja javnosti. Na to su upozoravali i pojedini advokati više puta (piše i Nova.rs o tome).

 

Šta kaže Zakon o krivičnom postupku?

 

Član 288 se odnosi na “Prikupljanje obaveštenja od građana”, što je zapravo taj “informativni razgovor”, izraz koji se kolokvijalno koristi:

  • Policija može pozivati građane radi prikupljanja obaveštenja. U pozivu se mora naznačiti razlog pozivanja i svojstvo u kome se građanin poziva. Prinudno se može dovesti lice koje se nije odazvalo pozivu samo ako je u pozivu bilo na to upozoreno.
  • Prilikom postupanja po odredbama ovog člana, policija ne može građane saslušavati u svojstvu okrivljenog, odnosno ispitivati u svojstvu svedoka ili veštaka, osim u slučaju iz člana 289. ovog zakonika.
  • Prikupljanje obaveštenja od istog lica može trajati onoliko koliko je neophodno da se dobije potrebno obaveštenje, a najduže četiri časa, a po pristanku lica koje daje obaveštenja i duže.
  • Obaveštenja od građana se ne smeju prikupljati prinudno.

U ovakvim okolnostima, u međuvremenu je smišljena nova taktika za stezanje ruku medijima, naročito istraživačkim. Krik je nedavno pisao o najavljenim izmenama medijskih zakona. Ukratko, radna grupa je dobila nacrt od Ministarstva informisanja, za koji kažu da nije rezultat njihovog rada. A da će jedan od članova koji će navodno biti menjan – znatno ograničiti informacije koje će novinari smeti da objavljuju o istragama i sudskim postupcima.