Vlast već presudila: Aktivisti „teroristi“, sud pod pritiskom
Novosadski aktivisti Marija Vasić, Lazar Dinić i Lado Jovović posle dva meseca pritvora upućeni su u kućni pritvor. Mladenu Cvijetiću, Srđanu Đuriću i Davoru Stefanoviću pritvor je, međutim, produžen za još 30 dana. Više od dva meseca protiv njih se vodi medijska hajka, za vlast i njoj bliske medije oni su „teroristi“ i „pučisti“, a dehumanizacija se nastavlja na društvenim mrežama. Bes zbog puštanja troje aktivista iz pritvora, predsednik Srbije nije skrivao – sudsku odluku okarakterisao je kao „nezakonitu“ i rezultat dodvoravanja „blokaderima“, „bandi“ i „huliganima“. Istovremeno je podržao ideju da naprednjaci blokiraju sud u Novom Sadu sve dok ne budu puštena četvorica naprednjaka, osumnjičena za napad na studente. Iako je jednoj studentkinji tom prilikom dislocirana vilica, predsednik ih je nazvao „junacima“, koji „ni krivi ni dužni“ četiri meseca „čame u pritvoru“.

Studenti, građani, opozicija i civilni sektor višednevnom blokadom suda u Novom Sadu zahtevali su oslobađanje šestoro aktivista – Marije Vasić, Lazara Dinića, Lada Jovovića, Mladena Cvijetića, Srđana Đurića i Davora Stefanovića. Za njih, oni su politički zatvorenici, optuženi za pokušaj rušenja ustavnog poretka na osnovu nezakonito prisluškivanog razgovora.
To tvrde i branioci okrivljenih, koji su više puta rekli da je Bezbednosno-informativna agencija njihov razgovor prisluškivala nezakonito, te da audio-snimak ne može da bude valjan dokaz u postupku koji se vodi protiv njihovih klijenata.
Čak je i Evropski parlament izrazio žaljenje „zbog navodnog nezakonitog prisluškivanja“, zatražio od srpskih vlasti da šestoro aktivista bude oslobođeno i osudio „korišćenje ovog slučaja od strane propagandnih medija“.
Sumnjivi snimak i koordinisana medijska hajka
Za vlast i prorežimske medije, 12 novosadskih aktivista i studenata su više od dva meseca „teroristi“, „teroristička banda“ i „ekstremisti“. Sve je počelo 13. marta, kada je pet prorežimskih televizija – Pink, Happy, Prva, Informer i Studio B istovremeno emitovalo specijalnu emisiju pod naslovom „Razotkriven zločinački plan“.
U dvosatnom programu prikazan je tajno snimljen razgovor sa sastanka održanog 12. marta u novosadskim prostorijama stranke Pokret slobodnih građana. Na njemu se čuje kako Vasić, Dinić, Jovović, Cvijetić, Đurić, Stefanović i još šestoro aktivista i studenata – Mila Pajić, Dorotea Antić, Anja Pitulić, Dejan Bagarić, Branislav Đorđević i Jovan Dražić, dogovaraju taktiku za predstojeći miting u Beogradu 15. marta.
„Film“ sa navodnim „dokazima državnog udara“, za koji se tvrdi da ga je tajno snimio jedan od učesnika sastanka, prvo je prikazan iz dva dela, koje su iz studija komentarisali prorežimski novinari – Dragan J. Vučićević, Milomir Marić, Gordana Uzelac i Ivana Vučićević. Tvrdili da se čuje kako učesnici sastanka „planiraju građanski rat“, „priremaju rušenje ustavnog poretka“ i „terorizam“. Da bi se „utvrdilo gradivo“, snimak je emitovan i drugi put, ali u celosti.
Audio-snimak su iste večeri objavili i provladini portali, koji su pisali da su „prikazani autentični snimci plana destabilizacije i pokušaja državnog udara“, te „planiranja građanskog rata u Srbiji“.
Već sutradan, 14. marta, šestoro aktivista uhapšeno je zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije, u vezi sa krivičnim delom pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja. Snimci „spektakularnog“ hapšenja završili su u svim medijima. Preostalih šestoro u trenutku hapšenja bili su u Hrvatskoj i za njima je raspisana poternica.
Podsetimo da je predsednik Vučić 9. marta rekao da očekuje „veliko nasilje“ na protestu 15. marta (ispostaviće se verovatno najvećem u istoriji Srbije) i najavio da će svi koji u tome budu učestvovali biti uhapšeni.
Deo spornog audio-snimka emitovan je i nedavno u emisiji Hit Tvit na Pinku, samo dva dana uoči donošenja odluke Apelacionog suda o pritvoru aktivistima.
Pritisak na pravosuđe
Kada je sud odlučio da Marija Vasić, Lazar Dinić i Lado Jovović budu upućeni u kućni pritvor, vlast i provladini mediji odgovorili su istim narativom – kritikovali su odluku suda kao „sramotnu“ i „skandal nad skandalima“.
Predsednik vladajuće stranke Miloš Vučević okarakterisao je sudsku odluku kao „nezabeleženi skandal“ i najavio da će pozvati pristalice stranke da blokiraju sud u Novom Sadu „sve dok se ne puste iz pritvora četvorica mladića koji se u pritvoru nalaze gotovo četiri meseca, a osumnjičeni su za mnogo blaže delo od onih koji su pozivali na terorizam“.
Predsednik Aleksandar Vučić napisao je na Instagramu imena uhapšenih naprednjaka i poruku: „Sloboda junacima, zatvor blokaderskim teroristima“.
Potom je u telefonskom uključenju za TV Informer izjavio da podržava Vučevićevu ideju o blokadi novosadskog suda. Predsednik je naveo da su uhapšeni članovi SNS-a momci „koji su samo štitili svoju imovinu“, koji „nikoga nisu dirali nigde, nikoga nigde nisu napadali“, dok su dvoje napadnutih studenata u Novom Sadu, po njegovim rečima, „huligani i banditi“.
I pored toga što je profesorka Vasić, prema navodima porodice, bila životno ugrožena usled višednevnog štrajka glađu i žeđu, predsednik Vučić rekao je da je to laž.
„Jeste li primetili koliko lažu – ‘teško stanje gospođe Vasić’. Ništa joj ne fali nigde, ništa joj ne fali nigde, nego se svi stide da to kažu. Jede, pije ko zmaj, nikakve probleme nigde nema. Ništa joj ne fali, samo ste lagali.“

Govoreći o odluci Apelacionog suda, predsednik je istakao „prezir prema onima koji su ovakvu odluku doneli, bes zbog nepravde i neprava“, a potom poručio da „neće služiti oni tužioci i one sudije koji podržavaju banditizam i huliganizam, i protivpravno ponašanje, i nepravo i nepravdu“.
Sutradan je u obraćanju iz Predsedništva ublažio svoju retoriku, rekavši da je „običan čovek koji ima emocije“, ali je kritika na račun suda ostala ista.
„Tačno je da smo bili šokirani time jer je jasno da je odluka Apelacionog suda doneta pod pritiskom i da su želeli da se dodvoravaju rulji, da se dodvoravaju banditima koji čine krivično delo blokirajući sudove i tužilaštva. Ali, mi ne smemo da pokazujemo ni da smo slični njima, a kamoli isti. Zato verujem da je rešenje u nekim drugim stvarima, u pripremi nekih drugih zakona, u rešavanju tih problema, a ne u pokazivanju ili inaćenju da možemo da uradimo iste stvari koje oni mogu da urade“, rekao je Vučić.
Dehumanizacija i demonizacija aktivista
Za predsednika Srbije iz pritvora su pušteni „teroristi i pučisti“, a za lidera SNS-a „politički ekstremisti“ koji su, kako je rekao, pod maskom aktivizma „pripremali terorističke akcije i nasilnu promenu vlasti“. Član predsedništva SNS-a Nebojša Bakarec uporedio ih je sa anarhistima i teroristima frakcije Crvene Armije, koja je, kako je rekao, poznata i kao „Bader-Majnhof banda“.
Tabloidi su pisali o „fašističkim metodima antisrpskih ekstremista“ i sastancima bivšeg supruga i sina profesorke Marije Vasić sa Aljbinom Kurtijem, zaboravljajući da se sa njime svojevremeno sastajao i predsednik Vučić.
Targetiranje Marije Vasić odvijalo se i na društvenim mrežama, gde su ona i njena porodica, između ostalog, uvredljivo predstavljani kao „drugosrbijanski šljam koji želi da odvoji Vojvodinu od Srbije“, odnosno „antisrpska bagra, izdajnici, nacisti“.
Ovakvi napadi na lični i profesionalni integritet aktivista, uz otvorenu podršku vlasti i provladinih medija, predstavljaju deo šire kampanje delegitimizacije i dehumanizacije političkih neistomišljenika. Istovremeno, pritisci koje vlast vrši na pravosuđe ukazuju na zabrinjavajući trend mešanja u rad jedne od tri nezavisne grane vlasti. Time se narušava nezavisnost sudstva, na kojoj počiva pravna država.
Naslovna fotografija: FoNet