Samo minut – o „junacima” vlasti koji su napali studente

Vlast poručuje: „Sloboda junacima, zatvor blokaderskim teroristima”. U ovoj poruci koju je predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio na svom Instagram nalogu, „junaci” su zapravo muškarci osumnjičeni za napad na studente ispred prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu 28. januara, kada je jednoj devojci dislocirana vilica, a nekolicina studenata je lakše povređena. Kako su oni koji bejzbol palicama kreću na studente za samo nekoliko meseci postali „junaci” i kakvu to poruku vlast šalje?
Foto: FoNet

Kako je preneo N1, Apelacioni sud u Novom Sadu pustio je dvojicu aktivista i profesorku Mariju Vasić iz zatvorskog pritvora i odredio im kućni pritvor, dok je za ostale aktiviste predmet vratio na ponovno postupanje. Ovu odluku Apelacioni sud doneo je posle nekoliko dana protesta u Novom Sadu i pritiska javnosti da aktivisti uhapšeni 14. marta, kojima se stavlja na teret da su izvršili krivično delo pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije, budu pušteni na slobodu.

Šta je rekla vlast: Predsednik SNS-a Miloš Vučević okarakterisao je ovu odluku suda kao „nezabeleženi skandal” i najavio da će pozvati pristalice stranke da blokiraju sud u Novom Sadu „sve dok se ne puste iz pritvora četvorica mladića koji se u pritvoru nalaze gotovo četiri meseca, a osumnjičeni su za mnogo blaže delo od onih koji su pozivali na terorizam”. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da podržava ideju Miloša Vučevića, pa na svom Instagram nalogu objavio: „Sloboda junacima! Zatvor blokaderskim teroristima”.

Ko su „junaci”: U noći između 27. i 28. januara, grupa studenata u Novom Sadu napadnuta je u blizini stranačkih prostorija SNS-a. Kako je saopšteno 28. januara ujutru, „četvorica muškaraca sa bejzbol palicama” je jurila grupu studenata u Novom Sadu, a u fizičkom napadu „jedna devojka je ozbiljno povređena, njoj je dislocirana vilica” i imala je “povrede po celom telu”, a još nekolicina studenata zadobila je lakše telesne povrede. 

Šta se desilo posle: Predsednik SNS-a Miloš Vučević je 28. januara podneo ostavku na mesto predsednika Vlade Srbije, kako je rekao, nakon „događaja u Novom Sadu”. Osnovni sud u Novom Sadu odredio je pritvor četvorici muškaraca, osumnjičenih za, kako je preneo Radio Slobodna Evropa, izvršenje dva krivična dela – nasilničko ponašanje i jedno krivično delo teška telesna povreda.

Od relativizacije do legitimizacije nasilja: Pre nego što se napad u Novom Sadu dogodio, od predsednika Srbije, dok je komentarisao proteste studenata i građana, čuli smo da „rapidnom brzinom raste bes na drugoj većoj strani političkog spektra”. U više navrata, Aleksandar Vučić je istakao kako su „pripadnici” Srpske napredne stranke „samo štitili” stranačke prostorije, uz usputno „počinili su lošu stvar”. Sada, pored toga što ističe da su oni „branili” prostorije, predsednik Vučić ih naziva i „junacima” i tvrdi da „niko ne zna zbog čega” su u pritvoru.