Ko se još seća prošle izborne kampanje?

Na kraju prvog talasa korone, što je vlast označila pobedom nad virusom, održani su parlamentarni, pokrajinski i lokalni izbori koje je bojkotovao veliki deo opozicije, a onaj koji nije, (uglavnom) nije ni uspeo da preskoči, za tu priliku, smanjeni cenzus od tri odsto. A pamtimo li nešto iz te predizborne kampanje? Ne baš mnogo toga, osim apsolutne medijske dominacije vladajuće stranke i na kraju njihovog očekivanog trijumfa, a potom i formiranja jednoobraznog saziva parlamenta, u kome je jedina, uslovno rečeno, opozicija bio SPAS Aleksandra Šapića, koji će se nakon manje od godinu dana utopiti u SNS.

A počelo je tako što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić 4. marta raspisao parlamentarne izbore za 26. april.

Slobodna Evropa, 4. 3. 2020. godine
“Biće više od 50 dana za kampanju, biće jedna od najdužih ikada, dovoljno vremena da svi predstave svoje programe', naveo je Vučić.'

O bojkotu predstojećih izbora već su se, nekoliko meseci ranije, izjasnile stranke okupljene oko Saveza za Srbiju, ističući da ne postoje uslovi za fer i poštene izbore. Ali, kako se bližio trenutak raspisivanja izbora, na opozicionom delu spektra počeli su da se čuju i drugačiji glasovi, najavljujući svoje učešće.

Slobodna Evropa, 3. 3. 2020. godine
'Među onima koji su rešili da izađu na crtu vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci i njenim koalicionim partnerima su organizacija 'Srbija 21', građanski pokret 'Zvono, a ne stranke', politički pokret 'Metla', predizborna koalicija 'Vojvođanski front', udruženje '1 od 5 miliona'. Osim '1 od 5 miliona' sve ostale pobrojane grupacije formirane su u poslednjih nekoliko meseci.'

Potpisnici brži od korone

Već nekoliko sati nakon što je Vučić raspisao izbore, hiljade članova i pristalica SNS požurilo je da u sedištima te stranke širom Srbije svojim potpisom podrži listu vladajuće partije.

Sutradan, Srpska napredna stranka prva je Republičkoj izbornoj komisiji predala izbornu listu.

SNS predaje listu za parlamentarne izbore / Foto: FoNet, Zoran Mrđa

Tanjug, 5. 3. 2020. godine
'Nosilac liste sa oko 50.000 potpisa, prikupljenih za nekoliko sati, je lider naprednjaka Aleksandar Vučić, a prvi na listi je ministar poljoprivrede Branislav Nedimović. Na listi 'Aleksandar Vučić - Za našu decu', među kandidatima za 250 poslanika republičkog parlamenta, osim naprednjaka, su i predstavnici SDPS-a Rasima Ljajića, PUPS-a, Pokreta socijalista, Pokreta snaga Srbije Bogoljuba Karića.'
Narednog dana stiže vest od koje se strepelo prethodnih nedelja – korona virus stigao je u Srbiju. Čim je ministar zdravlja Zlatibor Lončar izneo tu informaciju počelo je da se spekuliše da li je vlast namerno saopštava tek sada, nakon što je organizovala prikupljanje potpise za svoju izbornu listu. Sumnju je dodatno podgrejala i (nespretna?!) izjava, u tom trenutku malo poznate, članice Kriznog štaba Darije Kisić Tepavčević, koja je kazala da je prva infekcija korona virusom u Srbiji izolovana 1. marta. Ona se dan kasnije ispravila, precizirajući da prvi slučaj nije registrovan 1. marta, već „u prvoj nedelji marta“

Iako je krajem februara, na sada već čuvenoj konferenciji za medije, na kojoj je doktor Nestorović govorio o „najsmešnijem virusu“, predsednik Vučić tvrdio da „zbog korona virusa neće biti odloženi veliki skupovi i utakmice, niti izbori“, već 11. marta situacija se iz korena menja. Predsednik Srbije saopštava da je doneta odluka da se zabrane svi skupovi u zatvorenom prostoru na kojima će biti više od 100 ljudi.

Fonet, 11. 3. 2020. godine
'Stranka koju vodim (SNS) i koalicija u kojoj je ona, odlučila je da sve skupove: napolju i u zatvorenom prostoru, odloži do 1. aprila', rekao je Vučlć posle sastanka u Predsedništvu državnog vrha i zdravstvenih vlasti. On je rekao da svi koji hoće da protestuju, slobodno to mogu, ali „da peru ruke“, što je ocenio kao ključno u odbrani od koronavirusa.'

A 15. marta uvedeno je vanredno stanje, nakon čega je Republička izborna komisija donela rešenje o prekidu svih izbornih radnji, koje će biti na snazi dok se vanredno stanje ne ukine.

Veliki broj građana krajem aprila izražavao je protest zbog restriktivnih mera.

Slobodna Evropa, 5. 5. 2020. godine
'Protesti građana sa prozora i terasa počeli su mesec i po dana nakon uvođenja vanrednog stanja, 26. aprila, u danu kada je trebalo da budu održani republički, pokrajinski i lokalni izbori. Na aplauze podrške medicinarima tokom pandemije, deo građana nadovezao se u 20.05 lupanjem u šerpe, duvanjem u pištaljke, zvižducima i muzikom na poziv Inicijative Ne davimo Beograd da se uključe u akciju 'Digni glas: Bukom protiv diktature'. Usledio je odgovor pristalica vlasti. Grupe ljudi ulazile su za vreme policijskog časa u zgrade i sa krovova u 20.30 palile pirotehnička sredstva, uz skandiranja protiv opozicionih lidera. Stanari su u nekim slučajevima sami sprečili ulazak u njihove zgrade, a policija do sada nije reagovala na zahteve opozicije da sankcionišu osobe koje su palile baklje. Protestima protiv mera vlasti, 30. aprila priključilo se i više opozicionih političkih stranaka koji su za vreme policijskog časa održali protest ispred Skupštine Srbije.'
Protest opozicije ispred ulaza u Skupštinu Srbije, 30. april / Foto: FoNet, A. Levajković

Protest je usledio i nakon što je predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas 3. maja objavio da su sa razglasa, u blizini zgrade u kojoj živi njegova porodica, nepoznati muškarci puštali poruku „Đilase, lopove“. „To su slušala moja deca, ovde na trideset metara žive i plakala i tresla se od straha“, kazao je Đilas.  

Kraj vanrednog stanja, idemo na izbore

Posle mesec i po dana od uvođenja vanrednog stanja, 4. maja, predsednik Vučić sastao se sa predstavnicima stranaka koje su najavile izlazak na izbore, najavio da će parlamentarni i lokalni izbori biti održani 21. juna i kazao da ne očekuje da će u maju biti većih predizbornih političkih skupova.

Sastanak Vučića sa predstavnicima stranaka koje će učestvovati na izborima / Foto: FoNet, A. Barda
BBC News na srpskom, 4. 5. 2020. godine
'Sastanku nisu prisustvovali predstavnici opozicionog bloka koji predvode Stranka slobode i pravde, pokret Dveri i Narodna stranka koji su ranije najavili bojkot zbog 'loših izbornih uslova u kojima građani nemaju mogućnost da budu informisani i da glasaju slobodno i bez pritisaka'. Vučić je istakao da 'posle ovog teškog vremena treba da stvorimo demokratsku atmosferu i izaberemo skupštinu i vladu koja će da služi interesima građana'.'

Skupština Srbije je na sednici 6. maja usvojila Vladin predlog za ukidanje vanrednog stanja i pratećih uredbi, a saopšteno je da predizborna kampanja zvanično počinje (ili se nastavlja) 11. maja.

Slobodna Evropa, 6. 5. 2020. godine
'Učesnici u izbornu utakmicu ulaze nakon skoro dva meseca vanrednog stanja i restriktivnih mera koje su uvedene 15. marta zbog pandemije korona virusa. Mere su podrazumevale policijski čas od 17, a kasnije od 18 časova do 5 sati ujutru radnim danima i potpunu zabranu kretanja vikendom. Iako su ukinute, ostaje najavljena zabrana političkih skupova pa će uloga tradicionalnih medija i društvenih mreža tokom kampanje, prema rečima Raše Nedeljkova iz ogranizacije CRTA, biti daleko veća. Iako je ponavljao da u toku pandemije neće da govori o političkim protivnicima, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je sa ministrima i drugim funkcionerima tokom vanrednog stanja odlazio u Niš, Novi Pazar i druge gradove, noseći respiratore i medicinsku opremu. Obilazio je magacine i prisustvovao otvaranju privremenih bolnica. 'Imali smo i tokom vanrednog stanja događaje koji su zlouptreba javnih skupova u svrhu promocije ličnosti ili stranke javnog funkcionera', naveo je Nedeljkov.'

A lider Dveri Boško Obradović, koji je zviždanjem u pištaljku 6. maja prekinuo sednicu Skupštine Srbije, dva dana kasnije sa poslanicima Dveri i pristalicama tog pokreta organizuje protest ispred ulaza u Skupštinu Srbije.

N1, 8. 5. 2020. godine
„Narodni poslanici Dveri i njihove pristalice su tokom protesta ispred ulaza u Skupštinu Srbije napali ministre i kolege poslanike. Protest je završen oko 11.20 časova, a lider Dveri Boško Obradović je poručio da je došlo vreme za pobunu i pozvao građane širom Srbije da izađu na ulice u subotu u 19 časova i biciklima, automobilima, motorima formiraju protestne kolone.“

Pokret slobodnih građana 8. maja donosi odluku da ipak izađe na izbore.

Tanjug, 8. 5. 2020. godine
'Predsednik Pokreta slobodnih građana Sergej Trifunović potvrdio je da će PSG učestvovati na izborima, koji će biti održani 21. juna. Trifunović je najavio da će PSG na parlamentarne izbore izaći sam i dodao da je na lokalnom nivou moguće da taj pokret bude na zajedničkoj listi sa 'principijelnim' strankama, a da to 'sigurno neće biti SNS i SPS', jer se, kaže, protiv njih i bore. Odluku da izađe na izbore, navodi Trifunović, razmatrao je tokom vremena u karantinu, dodajući da je shvatio da je agenda zvana 'Bojkot' postala 'pase', ali da je pre nekoliko meseci to bilo najbolje rešenje. 'Ja i danas nagovaram sve ljude (iz SzS) da idemo zajedno na jednu listu. Lokalni izbori su ono gde sam najviše uspeo da odem u pregovorima sa SzS, ali dalje od toga ne možemo da mrdnemo, to je 'kost' koji ne mogu da progutaju', rekao je Trifunović.'

Štrajkovi glađu i Vučićeva onlajn konferencija

Nakon što je samostalni poslanik Miladin Ševarlić, inače bivši poslanik Dveri, ispred Skupštine Srbije stupio u štrajk glađu, „u nemogućnosti da pridobije poslanike u Skupštini Srbije da se raspravlja o povredana teritorijalnog integriteta i suvereniteta i nepoštovanju Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN“, njemu se pridružio Boško Obradović. Kazao je da to čini „ne samo zbog očuvanja Kosova i Metohije u sastavu Srbije, već i zbog kršenja Ustava, rušenja demokratije i odlaganja izbora“.

Ševarlić i Obradović štrajkuju glađu / Foto: FoNet, Aleksandar Barda

Uskoro su u štrajk glađu stupili i poslanici SNS Aleksandar Martinović i Sandra Božić, a kao razlog naveli su to što „tužilaštvo i sudstvo ne reaguju na fašističke ispade Boška Obradovića“

Martinović i Božić štrajkuju / Foto: FoNet, Ognjen Stevanović

Sutradan su od štrajka odustali Ševarlić i Božić, dan kasnije i Martinović, dok se Obradoviću u štrajku glađu 12. maja pridružio poslanik Dveri Ivan Kostić. Njih dvojica su štrajk prekinuli 20. maja, ističući da to čine na „jedan dostojanstven način, kako su ga i počeli“, ali da misle da su ispunili svoj cilj jer su „ukazali na nedemokratsko stanje u Srbiji“.

Obradović i Kostić prekinuli štrajk glađu / Foto: FoNet, Zoran Mrđa

Lider SNS Aleksandar Vučić otpočeo je 16. maja kampanju „Za našu decu“ – onlajn konferencijom .

Večernje novosti, 16. 5. 2020. godine
'Predsednik Srbije i lider SNS Aleksandar Vučić istakao je na prvom online skupu, kojim je otpočela kampanja 'Za našu decu', a koji je pratilo hiljade ljudi, da na izborima 21. juna odlučujemo da li ćemo da idemo još sigurnijim koracima u budućnost ili u prošlost u kojoj su nam zatvarali fabrike, a penzioneri nisu nikada znali da li će penzije biti na vreme. 'Dragi prijatelji da vam iskreno kažem, ja ovo nikada nisam radio i nisam ni mislio da je moguće da se na ovakav način obratim', rekao je Vučić i zahvalio se svima koji su pristali da danas budu zajedno i na ovakav način.'

BBC na srpskom, 18. 5. 2020. godine
'Kada je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio da će aprilski parlamentarni izbori, odloženi zbog epidemije virusa korona, biti održani u junu, mnogi su se zapitali kako će izgledati izborna kampanja u doba fizičke udaljenosti, maski i zabrana većih okupljanja. Jedan od mogućih odgovora stigao je ovog vikenda, prvim izbornim skupom Srpske napredne stranke u virtuelnom onlajn svetu - Vučić se obratio ekranima na kojima su se videla lica nekoliko stotina pristalica i simpatizera vladajuće partije. U polučasovnom obraćanju, predsednik stranke i države govorio je o rezultatima Srbije u borbi sa epidemijom virusa korona i ekonomskim uspesima, a simpatizeri su ga, kao i na skupovima uživo, pozdravljali aplauzom. Nije bilo pitanja - kao što ih nema ni na predizbornim skupovima - a u danima pred izbore, možda će ovo biti glavni način da se političari obrate glasačima.'

Penzionerima u Srbiji na kućne adrese stiglo je pismo iz Srpske napredne stranke, koje je, uz slogan „Za našu decu“, potpisao predsednik države i vladajuće stranke. 

Tvrdio je da je u Srbiji „stopa smrtnosti od korone jedna od najnižih u Evropi“, što je Istinomer ocenio kao neistinu. Građani su pozivani da – izađu iz kuće. 

 

Obraćajući se biračima nedelju dana pred izbore, predsednik je istakao da “pobeđujemo koronu”.

Međutim, nakon izbora i novog razbuktavanja virusa, premijerka Brnabić je tvrdila da “niko nije rekao da smo odneli pobedu protiv korona virusa”. I to je Istinomer ocenio kao neistinu

Krajem maja predsednik Socijaldemokratske stranke Boris Tadić najavio je da će njegova partija sa Novom strankom i Pokretom slobodnih građana izaći na izbore u opštini Vračar, ali i naglasio da će SDS nastaviti bojkot izbora na parlamentarnom nivou.

Još ranije na izlazak na izbore odlučio se i gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović, koji je kao predsednik stranke Zajedno za Srbiju bio među osnivačima Saveza za Srbiju, a zbog odluke da učestvuje na lokalnim izborima u Paraćinu, predsednik te opštine Saša Paunović napustio je Demokratsku stranku. I Milan Stamatović, predsednik opštine Čajetina, jedan od osnivača SzS, odlučio je da se kandiduje na lokalnim izborima. 

Pažnju javnosti privukli su neobični spotovi Ujedinjene demokratske Srbije, koju su činili Srbija 21, koalicija oko Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) – Vojvođanski front, Stranka moderne Srbije (SMS) i Građanski demokratski forum, na čijoj listi se kandidovala i nekadašnja poslanica Demokratske stranke Gordana Čomić. Na izborima UDS je osvojio svega 0,32 odsto glasova, Čomić je nakon toga izjavila kako se njena „javna politička odgovornost juče završila“, da bi nekoliko meseci kasnije ušla u Vladu Srbije kao ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog. 

Tokom skupljanja potpisa za izbore, u centru Beograda napadnut je tadašnji lider Pokreta slobodnih građana Sergej Trifunović.

Danas, 31. 5. 2020. godine
'Kako se navodi u saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova, u Ulici kneza Mihaila u Beogradu danas je došlo do narušavanja javnog reda i mira, nakon čega je policija privela dve osobe. 'Kako se sumnja, Ž. A. (1953) udario je zatvorenom šakom, nakon kraće rasprave, predsednika Pokreta slobodnih građana Sergeja Trifunovića, a potom je u drugom izolovanom incidentu, došlo do svađe između M. Đ. (1955) i Trifunovića, bez fizičkog kontakta. Policija je sprečila veće incidente i odmah privela dvojicu muškaraca i o svemu obavestila nadležno tužilaštvo, koje će odlučiti o daljem toku postupka', navodi se u saopštenju MUP-a. Član Predsedništva PSG Petar Miletić, izjavio je za N1 da je Trifunoviću prišao čovek i provocirao ga pitanjima 'ko ovo plaća' i onda ga je u jednom trenutku udario po licu.'

Kampanja za parlamentarne izbore, na kojima se takmičila 21 lista, protekla je bez konkretnijih obećanja i ozbiljnije ponude novih političkih ili ekonomskih rešenja.

Slobodna Evropa, 15. 6. 2020. godine
'Vladajuća SNS kampanju bazira na četiri tačke: veće plate i penzije, dovođenje novih investicija i pokretanje infrastrukturnih projekata, ulaganje u zdravstvo i moderno obrazovanje. Koalicija koju čine SPS i JS kao jedan od najvećih uspeha navodi kampanju za poništavanje priznanja Kosova koju vodi ministar spoljnih poslova i lider socijalista Ivica Dačić, a obećavaju dalje ekonomske reforme. SRS Vojislava Šešelja u ovoj kampanji se, između ostalog, zalaže za davanje diplomatskog statusa Rusko-srpskom humanitarnom centru u Nišu, vraćanje 'nacionalnog duha' u obrazovanje, te navode da imaju plan za povećanje plata i penzija. SVM između ostalog navodi da se zalaže za regionalnu samoupravu, evropske integracije i zaštitu 'južne granice zemlje kako bi se onemogućili ilegalni ulasci' migranata, ali i za pokretanje postupka protiv onih koji ilegalno borave u zemlji. Nosilac izborne liste 'Pobeda za Srbiju', lider SPAS, Aleksandar Šapić, istakao je da odgovornost za izgovorene reči mora da se vrati na srpsku političku scenu i dodao da on neće davati velika obećanja u kampanji.'

Prema zvaničnim rezultatima, na izbore je izašlo 48,93 odsto birača, a lista „Aleksandar Vučić–Za našu decu“ osvojila je 1.953.998 glasova (60,65 odsto), odnosno 188 mandata.

Beta, 5. 7. 2020. godine
'Izborna lista 'Ivica Dačić–Socijalistička partija Srbije (SPS), Jedinstvena Srbija (JS)-Dragan Marković Palma' osvojila je 334.333 glasova, 10.38 odsto glasova, odnosno 32 skupštinskih mandata. Lista 'Aleksandar Šapić-Pobeda za Srbiju' je osvojila 123.393 glasova, 3.83 odsto glasova birača, odnosno 11 mandata. Pored ovih lista, u Narodnu skupštinu ušle su i četiri manjinske partije.'

Posmatračka misija Crte ocenila je da su ovi parlamentarni izbori najlošiji od 2016. godine od kada Crta posmatra izborne procese i to kako u odnosu na izborni dan, tako i odnosu na period predizborne kampanje. „Rezultati izbora nisu lažirani, ali je pitanje na koji način je formirana volja birača“, saopštila je CRTA. 

Foto: Printscreen Youtube/SNS