Tadić i Dačić – kad zarate drugari s basketa

Kada se pomene odnos Borisa Tadića i Ivice Dačića neretko se kao asocijacija pojave dve slike – potpisivanje Deklaracije o političkom pomirenju između DS i SPS, kada se čulo „da svaka partija ima svoj bol za svojim izgubljenim predsednikom“, i druga - njih dvojica u (prijateljskom) duelu pod košem. „Nisam se ja mirio s Dačićem, niti sam igrao basket s njim, ja sam učinio napor da Srbija postane stožer regionalnog pomirenja“, replicira Tadić na ove asocijacije.

A njihov nedavni susret (ili pokušaj TV duela) u jutarnjem programu RTS-a, kada su razgovarali o tome “koliko su vlast i opozicija u Srbiji blizu ili daleko od dogovora o izbornim uslova prihvatljivim za sve“, obnovio je sećanje na politički odnos ove dvojice veterana političke scene. A on je koliko dugotrajan toliko i buran – od kritika i traženja ostavke, stiglo se do pomirenja i prijateljskih tapšanja po ramenima, a potom do novih optužbi, ali i tužbi.

Svega nekoliko meseci nakon što je 2004. Tadić izabran za predsednika Srbije, Srpska radikalna stranka zvanično je u Skupštini Srbije pokrenula inicijativu za njegov opoziv. Uslov za to bio je da inicijativu podrže i 22 poslanika SPS, što su oni i učinili.

Slobodna Evropa, 14. 10. 2004. godine
“Šef poslaničke grupe SPS-a Ivica Dačić smatra da je Tadićev poziv kosovskim Srbima da izađu na izbore protivustavan i za njih štetan i na indirektan način legalizuje etničko čišćenje u pokrajini.”
Ta inicijativa je propala, ali je SRS i naredne godine pokrenula pitanje opoziva predsednika Republike. Opet se moglo računati na podršku Dačića i SPS.
Večernje novosti, 23. 10. 2005. godine
„Konkretni razlozi i nisu bitni, jer mi smo principijelno za opoziv Borisa Tadića - poručuje Dačić i uverava da ovakav stav dele oba krila podeljenog SPS i da je upravo to jedno od pitanja o kojima sigurno misle isto.“
Tadić i Dačić ušli su u klinč nakon presude Vrhovnog suda za ubistvo Ivana Stambolića i atentat na Vuka Draškovića u Budvi, u kojoj je naznačeno da je osuđena grupa radila po nalogu Slobodana Miloševića. Tadić je izjavio da „pravosudni organi treba da se zapitaju da li postoji neophodnost pravnih postupaka protiv stranaka i pojedinaca iz vrha vlasti koji su bili inspiratori zločina“. Dačić je kazao da „ti zločini nisu počinjeni u ime SPS-a“, a da treba utvrditi u čije jesu i ko za njih treba da odgovara. On je istakao i da je Tadić svojom izjavom „povredio političku čast jedne stranke“ i da hoće da zabrani SPS „zbog straha od izbornih rezultata“.
Politika, 5. 7. 2006. godine
„Poslednjih šest godina niko nije osuđen, a u vreme vlasti DS-a je uvedeno vanredno stanje i pohapšeno više ljudi nego za vreme Pinočea, a prisluškivani su i novinari i političari. Pošto ne smem da vam odajem državne tajne, i dalje ću goreti od želje da vam kažem ko je sve od vas prisluškivan za vreme vanrednog stanja. Rukovodstvo DS-a se više puta videlo sa onima koji su ubili Stambolića i sa ubicama Zorana Đinđića, nego ceo SPS u poslednjih 16 godina, rekao je Dačić na konferenciji za novinare u srpskom parlamentu.“

Foto: Fonet/Dragan Antonić

Dačić je poručio Tadiću i Demokratskoj stranci da im je „bolje da ćute“.

Večernje novosti, 2. 7. 2006. godine
„Ta­di­ću bi bi­lo bo­lje da se ba­vi Na­se­rom Ori­ćem, jer se po­klo­nio mu­sli­man­skim žr­tva­ma i iz­vi­nja­vao u ime Sr­bi­je’, ka­že Da­čić za ’No­vo­sti’. ’De­mo­kra­ta­ma je bo­lje da ću­te. Ka­da oni ni­su za­bra­nje­ni po­sle 2003. go­di­ne, on­da ne tre­ba da se uki­da ni jed­na dru­ga stran­ka. Uvo­di­li su van­red­no sta­nje, se­ja­li strah, hap­si­li lju­de, gla­sa­li iz Bo­dru­ma, za­šta, ta­ko­đe, po­sto­je pre­su­de. Osim to­ga, oči­gled­no je da su bi­li i u spre­zi sa kri­mi­nal­nim gru­pa­ma ko­je su ubi­le Đin­đi­ća’.“

Kada se Tadić na skopskom aerodromu pozdravio sa tadašnjim kosovskim premijerom Agimom Čekuom, to je izazvalo burne reakcije javnosti, naročito političkih protivnika, među kojima je u to vreme bio i Dačić. On je ocenio da je Tadić tim činom „pozdravio nezavisnost Kosova“.
Beta, 18. 12. 2006. godine
'To decidirano govori da su Tadić, (lider LDP-a) Čeda Jovanović i (lider G17 PLus Mlađan) Dinkić obećali Zapadu da se neće protiviti nezavisnosti Kosmeta ako dobiju izbore’, rekao je Dačić nakon konvencije u Prokuplju. On je naglasio da ’ceo svet zna da je Čeku bio pripadnik terorističke organizacije UČK, odnosno terorista’. ’Ako Tadić tu vojsku smatra regularnom, onda on ima ozbiljan defekt u načinu mišljenja’, rekao je Dačić dodajući da su Srbi sami sebi najveći neprijatelji jer imaju takvog predsednika.“

Približavali su se parlamentarni izbori, a Dačić je kritikovao predsednika Srbije zbog izjava „da Srbija neće braniti svim sredstvima Kosovo i da neće prekinuti diplomatske odnose sa zemljama koje priznaju nezavisno Kosovo“.
Danas, 9. 1. 2007. godine
„Dačić je ocenio, po atmosferi u narodu i na predizbornim skupovima SPS, ’da sve podseća na vreme pre 2000’. ’Mi smo proveli Badnji dan i Božić na Kosovu. To je praznik koji se provodi kod kuće, a time smo pokazali da Kosovo smatramo za svoju kuću’, zaključio je lider socijalista.“
Dačić je na predizbornom skupu SPS-a u Kruševcu rekao da nije slučajno to što je Tadić „baš sada“ potpisao sporazum koji „omogućava prolazak NATO trupa preko teritorije Srbije, kao ni prijem Srbije u NATO program Partnerstvo za mir, iako Haškom tribunalu nije isporučen Ratko Mladić“.
Beta, 3. 1. 2007. godine
'Ne možemo zbog toga u EU, a možemo u NATO - razlog je taj što NATO trupe treba da dođu, prođu kroz Srbiju i da kada se proglasi nezavisnost Kosova zaustave eventualnu reakciju vojske i Srbije’, rekao je Dačić. Dodao je da će SPS, dok traju pregovori o statusu Kosova, zaustaviti prolaz NATO trupa preko teritorije Srbije kako do toga ne bi došlo.“

Foto: FoNet/MUP Srbije

A posle narednih izbora, održanih u maju 2008, sklapa se (ne)očekivana vladajuća većina – sa jedne strane su partije okupljene oko DS, a sa druge SPS. Nekadašnja Miloševićeva stranka sada je kandidat i za prijem u Socijalističku internacionalu.

RTS, 2. 7. 2008. godine
„Lider SPS Ivica Dačić izjavio je da je ta stranka predala zvaničan zahtev za prijem u Socijalističku internacionalu (SI). Dačić je Tanjugu rekao da je zahtev SPS za prijem u članstvo SI predao generalnom sekretaru SI Luisu Ajali i dodao da će zahtev, shodno pravilima i procedurama te organizacije, biti razmatran na prvim narednim sednicama Etičkog komiteta i Saveta SI, koje se očekuju u oktobru. Prema njegovim rečima, u skladu sa procedurama i pravilima SI veoma je važno i mišljenje stranke koja je već punopravni član te organizacije, a koja je iz zemlje odakle dolazi stranka koja podnosi kandidaturu. Dačić je istakao da je zato za socijaliste veoma značajna i podrška Demokratske stranke, o čemu je, kako je naveo, na Kongresu SI govorio i predsednik Srbije i lider te stranke Boris Tadić. Dačić je podsetio da je Tadić javno podržao i predložio svim drugim partijama da podrže prijem SPS-a u SI. ’Imajući u vidu niz bilateralnih susreta koje smo imali tokom kongresa i imajući u vidu pozitivan odnos prema SPS-u od strane tih partija, očekujemo da će naša partija veoma brzo proći taj put, koji je po pravilima i procedurama SI trostepen’, rekao je Dačić. U radu kongresa učestvovao je i predsednik Srbije Boris Tadić, čija je Demokratska stranka konsultativni član Socijalističke internacionale.“
U oktobru te godine Tadić i Dačić, kao lideri DS-a i SPS-a, potpisali su Deklaraciju o političkom pomirenju, ocenivši je kao istorijski dokument.
B92, Fonet, Beta, Tanjug, 18. 10. 2008. godine
„Potpisivanje ove deklaracije je, prema Tadićevim rečima, korak ka nacionalnom pomerenju, ali i poruka međunarodnoj zajednici da je Srbija za sobom ostavila vreme konflikata i konfrontacija, i ušla u novu političku eru. ’Nikada nisam govorio da ovaj potpis sam po sebi znači nacionalno pomirenje, naša pretenzija nije da preuzmemo odgovornost za čitavo društvo, ali pozivamo i sve ostale stranke da se objedine oko ovih zajedničkih ciljeva’, rekao je Tadić. Potpisivanje deklaracije o pomirenju DS i SPS, međutim, prema Tadićevim rečima, ima istorijski značaj i daleko prevazilazi značaj jednog međupartijskog dogovora. Predsednik SPS i zamenik predsednika Vlade Srbije Ivica Dačić izjavio je da samo snažna Srbija, u kojoj je ostvarena politička stabilnost, može da sačuva nacionalne interese, pristupi EU i obezbedi ekonomski razvoj. ’Mire se narodi, države, ljudi, članovi porodica, ovo nije medijski i politički spektakl. Ako smo na zajedničkom poslu, ne treba više da gledamo samo u prošlost, već da iz nje izvlačimo najbolje kako bi Srbija imala bolju budućnost’, rekao je Dačić. On je podsetio da je u političkom smislu bilo teško formirati sadašnju vladu jer su dve stranke bile simbol vlasti pre i posle 5. oktobra 2000. godine, i da je današnjom deklaracijom taj simbolički antagonizam i formalno prevaziđen.“

Foto: Printscreen Youtube/N1

Godinu dana od formiranja Vlade, na prijemu povodom 19 godina od osnivanja SPS-a, govorio je Boris Tadić. On je kazao da želi da iskaže poštovanje „prema vrednostima i hrabrosti koju manifestuje Dačić“ od kada je preuzeo odgovornost u SPS-u, „jer je bio spreman da iskorači kada drugi nisu, da na sebe preuzme rizik kada to drugi nisu bili spremni i učini i neočekivano kada to drugi nisu“.

Politika, 18. 7. 2009. godine
„Lider DS-a je ocenio da je veoma teško preuzeti rizik i učiniti stvari koje niko ne očekuje i za koje se ne zna da li ćete sutra za to dobiti podršku ili odijum, naglasivši da je veoma važno u određenim trenucima preuzeti rizik i na taj način praviti vrednosti. ’Samo tako možemo da izgradimo jedno stabilno društvo i samo tako i društveni i nacionalni ciljevi mogu biti iznad pojedinačnih, grupnih i partijskih. Želim da zajedno menjamo ovo društvo u pozitivnom pravcu i da uvek pokazujemo solidarnost, osnovne karakteristike levice i vodimo računa o onima koji su ugnjeteni, kojima je potrebna pomoć, koji su duboko u problemima... vodimo računa o svima koji su možda i drugačiji od nas i svima dajemo šansu’, zaključio je Tadić. Dačić je kazao da se Srbija danas suočava sa novim pitanjima i da je upravo zato SPS potpisao deklaraciju sa DS-om ’kao pokazatelj da je moguće rušiti berlinske zidove između stranaka kada je u pitanju nacionalni i državni interes’. On je kazao da SPS priprema svoj kongres i da je njegov cilj da izvuče pouku iz svega onoga što je bilo u prošlosti, sačuva ideju levice i socijalne pravde ’i zajedno sa drugima dugoročno, a pre svega sa koalicijom koju predvodi DS i Boris Tadić, formulišemo i formiramo društvo koje će biti ekonomski razvijeno i socijalno pravedno’.“

Na slavi i Danu Protivterorističke jedinice (PTJ), maj 2010 / Foto: FoNet/Nenad Ðorđević

Tadić je i u razgovoru za časopis „Policija danas“ pohvalio Dačića.

Danas, 6. 8. 2009. godine
„Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da pripadnici policije ’imaju njegovu podršku’ i da ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i MUP rade svoj posao ’veoma dobro’.“

Da je odnos između SPS-a i DS-a, ali i njihovih lidera, nikad bolji, isticao je i Dačić. On je kazao da je u potpunosti zadovoljan rezultatima postignutim na lokalnim izborima i da to znači da je „ulazak u Vladu s demokratama predsednika Borisa Tadića bio pun pogodak“.

Dnevnik, 23. 10. 2009. godine
„Da. To je bio moj lični predlog članovima političkog rukovodstva SPS-a. Rekao sam da ja predlažem ulazak u koaliciju s DS-om, i snosim ličnu odgovornost. Ova odluka je pokazala da od toga ima interes i SPS, ali i cela Srbija.
A vaša saradnja s predsednikom Tadićem?
– Nas dvojica imamo veoma dobru saradnju kod glavnih strateških pitanja. Naravno, na ostalim pitanjima treba da sarađuju partijska rukovodstva, niži državni organi. Mislim da generalno imamo veoma dobre odnose s DS-om, a rezultati izbora u Vrbasu pokazuju da bi to mogla biti dugoročna i stabilna koalicija.“

U Božićnom intervjuu za „Kurir“ Dačić je govorio i o tome šta misli o pojedinim političarima. Tadića je nazvao državnikom i svojim prijateljem.

Kurir, 6. 1. 2011. godine
„Boris Tadić?
- Dobar političar koji postaje državnik. Moj prijatelj, svoju i političku budućnost SPS vezao sam za naš zajednički koncept.“

A onda su došli izbori 2012, Tadić je izgubio, pokušao da sa Dačićem opet napravi Vladu, ali je ovaj odlučio da promeni tabor. I onda je Tadić izjavio da je 28. juna „prestalo da važi“ strateško partnerstvo demokrata sa SPS i URS, za koje je naveo da imaju novu politiku i novu ideologiju.

Danas, 28. 6. 2012. godine
„Posle objavljivanja da je Ivica Dačić od predsednika Republike Tomislava Nikolića dobio mandat da formira vladu SNS-SPS-URS, Tadić je rekao da je od početka pregovora DS i SPS o formiranju vlade problem bio u tome ko će biti premijer, ističući da demokrate nisu htele da to mesto prepuste Dačiću. Prema njegovim rečima, Dačić ’ne bi dobio mesto premijera i da ga je tražio, jer DS ne bi pristala na to, pošto ne postoji uverenje da bi SPS dovoljno dobro upravljala državnim sistemom i vladom u ovom trenutku’. ’Izgubili smo određeno vreme, i nema nikakve dileme da DS nema nikakvu odgovornost za to što vlada nije formirana svih prethodnih dana. Sada je više nego očito šta je bio problem’, obznanio je novinarima Tadić, koji je prisustvovao obeležavanju slave SPO Vidovdana. Upitan kakva je bila strategija DS, ako joj je njen strateški partner SPS ’okrenuo leđa na prvoj krivini’, Tadić je odgovorio da strateška partnerstva u politici nisu večna.“

Početkom 2013. Dačić je izjavio da zbog Tadića SPS nije pozvan na poslednji kongres Partije evropskih socijalista.
Kurir, 6. 1. 2013. godine
„Da li ste se čuli sa Tadićem ili Đilasom?
- Oni su opozicija. Želim im sve najbolje. Nemam nikakvu saradnju ni sa Tadićem, ni sa Đilasom. Čak smo imali problema. Kako su nam rekli iz Partije evropskih socijalista, na zahtev Borisa Tadića nisu nas pozvali na poslednji kongres zbog koalicije sa SNS! DS je zahvaljujući nama vladao četiri godine, ali siguran sam i da je njima teško pala odluka da idemo u vlast sa SNS. Obišao sam skoro ceo svet, nigde nisam čuo žal za DS.“
Nedugo potom pojavila se informacija da se Dačić sastajao sa Rodoljubom Radulovićem, zvanim Miša Banana, koji se povezuje sa kriminalnim klanom Darka Šarića. Boris Tadić je rekao da je znao za kontakte Dačića sa članovima Šarićevog narko-klana, ali da nikada nije dobio informaciju da je Dačić „pod krivičnim gonjenjem“. Dodao je da on i Miodrag Rakić ne stoje iza kampanje protiv Dačića, jer nemaju uticaj na medije u kojima je ovo pitanje otvoreno.
RTS, 5. 2. 2013. godine
'Uticaj na ove listove imaju stranke koje su na vlasti’, ocenio je Tadić i naglasio da je pitanje borbe protiv organizovanog kriminala suviše ozbiljno i bitno za nacionalnu bezbednost države da bi bilo predmet političkih manipulacija. ’Zbog toga nikada nisam, kao predsednik Srbije ili kao predsednik DS, kao ni moji saradnici, upotrebljavao, niti su oni upotrebljavali to pitanje zarad političkih nadmetanja ili ostvarenja neke političke koristi. Da jesmo, to bi pitanje bilo upotrebljeno u pregovorima o Vladi Srbije posle majskih izbora ili da bi se sprečilo formiranje vlade SPS i SNS, poručio je Tadić ’onima koji su pokrenuli to pitanje u javnosti’. Tadić je istakao da je, kao predsednik Srbije i Saveta za nacionalnu bezbednost, u regularnom postupku, na obaveštajnom nivou dobijao informacije o kontaktima ljudi iz Šarićevog klana sa pojedinim političarima i biznismenima u Srbiji. Međutim, dodao je Tadić, moram još jednom da kažem da informacije vezane za kontakte Dačića i ljudi iz Šarićevog klana nisu ukazivale na to da je izvršeno neko krivično delo. Da jeste, to krivično delo bi bilo procesuirano, poručio je Tadić. Upitan kada je prvi put čuo za kontakte Dačića sa članovima Šarićevog klana, on je rekao da ne može da govori o svim podacima koje je dobio, jer ima obavezu čuvanja državne tajne i kako bi obezbedio da istraga bude delotvorna do poslednjeg trenutka. Kada se istraga završi i ovaj proces dobije epilog u sudskom postupku, napomenuo je Tadić, spreman sam da dam sva objašnjenja, kao bivši predsednik Republike i Saveta za nacionalnu bezbednost.“

Na slavi i Danu Protivterorističke jedinice (PTJ), maj 2010 / Foto: FoNet/Nenad Ðorđević

A pošto je Aleksandar Vučić, tadašnji potpredsednik Vlade, kritikovao Tadića da je pregovarao sa Dačićem o formiranju Vlade iako je znao za njegove kontakte sa Šarićevim klanom, bivši predsednik Srbije naglasio je da nikada nisu dobijene informacije takvog karaktera da je Dačić pod krivičnim gonjenjem.

RTS, 5. 2. 2013. godine
'Svako je mogao da dođe u kontakt sa predstavnicima organizovanih kriminalnih grupa, a da li je neko počinio krivično delo, to je predmet istrage’, naglasio je Tadić. On je, međutim, rekao da je i taj razlog, kao i mnogi drugi, uticao da, kao pregovarač o sastavljanju Vlade posle izbora, nije želeo da prihvati da Dačić bude premijer, ni da Mlađan Dinkić bude ministar finansija i privrede, jer DS, u tom slučaju, ne bi mogla da utiče na političke procese u zemlji. Tadić smatra da se Vučiću pitanje koje postavlja njemu o političkoj odgovornosti vraća kao bumerang, jer on sada sedi u Vladi sa Dačićem. ’Ako je taj kriterijum važio za mene, važi i za njega. Ja u svakom slučaju nisam hteo da prihvatim da Dačić bude premijer’, rekao je Tadić i objasnio da je hteo da DS zadrži kontrolni proces u borbi protiv organizovaniog kriminala i vođenju zemlje prema EU.“

Posle izbora 2014. Tadić je kao predsednik Nove demokratske stranke sa Vučićem razgovarao o formiranju vlade, ali je i naglasio da “ukoliko SPS bude deo vlade, niko iz NDS neće učestvovati u toj vladi“.
Kurir, 8. 4. 2014. godine
„I dalje stojim pri stavu da SPS ne može ni na koji način pozitivno da doprinese budućoj Vladi Srbije i da je ulazak u vladu s tom strankom kontraproduktivan. Ukoliko je učešće SPS u vladi 2008. godine bilo korisno zbog postizanja istorijskog nacionalnog dogovora o strateškoj orijentaciji Srbije prema članstvu u EU, danas ta stranka ničim ne može doprineti pregovaračkom procesu kojim se ostvaruje taj cilj - rekao je Tadić. On je rekao da se nacionalni i strateški ciljevi NDS i SNS ne razlikuju, kao i da je spreman da razgovara o načinu na koji bi se ti ciljevi ostvarili. ’Ključno pitanje danas je način ostvarivanja tih ciljeva i o tome smo spremni da razgovaramo sa SNS, a uslov za saradnju je da se o ciljevima složimo. Odabir načina dolaska do cilja danas je ključan za konačan uspeh. To se pre svega odnosi na pitanja ekonomske i socijalne politike, investicionu politiku i način sprovođenja sektorskih reformi ključnih za dalji proces evrointegracija’, rekao je Tadić.“
Dačić je tada poručio da je Tadićevo uslovljavanje vrhunac „političkog slepila“ i nesvesnosti pozicije na političkoj sceni i naglasio da Tadić, ni dve godine posle poraza na izborima, nije svestan da više nije glavni na političkoj sceni.
RTV, Tanjug, Beta, Blic, 13. 4. 2014. godine
'Vrhunac je političkog slepila i nesvesnosti svoje pozicije na političkoj sceni njegovo uslovljavanje onih koji su osvojili skoro tri puta veću podršku naroda, kao što je SPS, a pre svega onih kojih su osvojili devet puta veći broj glasova i odneli apsolutnu pobedu na izborima - Aleksandra Vučića i SNS. Podsećam Tadića da je narod vrhovni politički sudija i da je na izborima njegova lista jedva prešla cenzus i to zahvaljujući Nenadu Čanku. Podsećam da je upravo posle odlaska Tadića Srbija postigla istorijski uspeh - promenila je sliku o sebi i svoj međunarodni položaj, otpočela pregovore o članstvu sa EU i ojačala svoje prijateljstvo sa Rusijom, Kinom i drugom zemljama’, naveo je Dačić.“

Na svečanosti povodom Dana MUP, maj 2010 / Foto: FoNet/Darko Cvetanović

Prema njegovim rečima, posebno je licemeran Tadićev odnos prema SPS, „koji mu je bio dobar dok ga je svojom odlukom držao na vlasti četiri godine i podržao u drugom krugu predsedničkih izbora protiv Tomislava Nikolića, a sada mu je napad na SPS jedini politički program koji su građani mogli čuti“.

RTV, Tanjug, Beta, Blic, 13. 4. 2014. godine
'Znači dobar si dok si sa mnom, štetan si kada si sa drugim. Koje to principe krši SPS što sarađuje sa SNS, a da ih ne krši Tadić kada to sad isto želi’, upitao je Dačić. On se pozvao i na reči Ive Andrića da je ’teško onom koji mora nekog drugog da unizi da bi se sam uzdigao’ ili da bi, dodaje Dačić, imao iluziju da se uzdigao. ’I tako je Tadićeva nova vizija ostala samo iluzija. Samo, za to mu nisam kriv ja, ni SPS, već narod’, zaključio je Dačić.“

„Dubokog sam uverenja da od učešća SPS u vlasti Srbija više ne može imati koristi, već se samo može produbljivati šteta koju prave. Pre pet godina njihov ulazak u vlast imao je za cilj postizanje istorijskog nacionalnog konsenzusa oko najvažnijih strateških ciljeva. Taj cilj je postignut i time je SPS završila svoju misiju“, kazao je Tadić u intervjuu „Blicu“.

RTV, Tanjug, Beta, Blic, 13. 4. 2014. godine
„On je rekao da su se sa SNS ’načelno složili oko većine ciljeva o kojima smo razgovarali’ i da je sada ostalo da razgovaraju o načinu dolaska do tih ciljeva. ’SNS je pozvala na razgovore NDS kako bismo sagledali koliko su naši principi i politika bliski. To što Dačić nema nikakve kriterijume i što bi ušao u vlast po svaku cenu i što se smatra da se principi menjanju prema izbornim rezultatima - najbolji je dokaz toga da je SPS stranka bez ideologije koja postoji samo zbog vlasti i na vlasti’, objasnio je bivši predsednik Srbije.
Kada je u septembru 2015. KRIK objavio snimke susreta Rodoljuba Radulovića, poznatijeg kao Miša Banana, sa vrhom MUP-a, uključujući i tadašnjeg ministra policije, Dačić je odmah poručio kako “sastanak nije bio tajan, već je reč o tajnom snimku” i kako je “očigledno da je to urađeno kako bi se moglo koristiti za političke ucene”. On je optužio Tadića za političku zloupotrebu, navodeći “da je sada jasno da smo do 2012. imali parapolicijske strukture koje rade za pojedince i političku stranku, a ne za državu”. Rekao je i da mu je “prećeno da će ako pređe na stranu SNS završiti kao srpski Sanader“. Zbog toga je Tadić najavio da će podneti tužbu.

Danas, 11. 10. 2015. godine

„Boris Tadić, lider Socijaldemokratske stranke, podneće ovih dana, kako je ranije i najavio, tužbu protiv predsednika Socijalističke partije Srbije Ivice Dačića, zbog iznošenja niza besmislenih optužbi na njegov račun tokom obelodanjivanja tajnih snimaka lidera SPS i Rodoljuba Radulovića, optuženim za šverc kokainom, saznaje Danas. U SDS su još ranije objasnili da Boris Tadić nije ni video-snimke za koje ga Dačić optužuje da stoji iza njih. On je isključivo redovnom procedurom od strane članova Saveta za nacionalnu bezbednost bio obavešten da se na zakonom utvrđen način prikupljaju sve vrste informacije, uključujući i snimke, u vezi sa osumnjičenima za šverc kokaina, među kojima je bio i Radulović. Da li će Dačić, kako je svojevremeno najavio i sam, na Tadićevu tužbu odgovoriti protivtužbom, u SPS juče nisu mogli da nam odgovore. Rečeno nam je da na to pitanje samo Dačić ima odgovor, ali i da lider SPS do sada nije tužio nijednog političara i da će, ukoliko se to sada desi, biti pravi presedan.“
Tadić je demantovao da je Dačiću „namestio“ aferu „Snimak“.
NIN, 1. 10. 2015. godine
„Dačić se i 2013. suočavao sa sličnim optužbama, ali ne sme da kaže da mu to radi njegov koalicioni partner, koji ga drži na kratkom povocu, oni mogu da mu stegnu omču oko vrata kada ga treba disciplinovati, i da je popuste kada je koristan, kao ovih dana kada izgovara poruke protiv Hrvatske. Dačić, po rečima Tadića, govori ono što Vučić misli ali ’neće da kaže zbog svojih političkih interesa, a Dačić hoće da bi opstao u koaliciji’. ’Mučeni Dačić misli da želim da ga zamenim u Vladi, iako mi ne pada na pamet da SDS zameni SPS, jer ne vidim naš interes da ulazimo u Vladu koja vodi pogrešnu politiku. Koncepcijski, vrednosno, ideološki mi ne pripadamo ovoj Vladi, iako je ona prihvatila naš strateški cilj, a to je put evropskih integracija’.“

Olja Bećković je, u intervjuu koji je sa Tadićem radila u NIN-u, podsetila bivšeg predsednika Srbije da je svojevremeno držao predavanje na „Megatrendu“, na šta je on odgovorio da je to bio jedan od uslova za koaliciju sa SPS. Za Dačića je kazao da se „pravi mrtav kao oposum“, a da se Vučić „hrani njegovim strahom“.

NIN, 18. 2. 2016. godine
„Sećam se tog užasa kad su mediji prenosili vaše predavanje na tom univerzitetu. Šta je vaš odgovor?
- Žaba. Sećate se Đinđićeve metafore o žabama? To je jedna od žaba koju sam morao da progutam da bismo održali vladu.
Šta?
- Da održim predavanje na Megatrendu.
To je bio uslov Dačića?
- To je samo jedna od žaba koju sam morao da progutam. Jedan od uslova je bio i deklaracija o pomirenju, ali i da se Mira Marković vrati u zemlju. Tu žabu nisam progutao, postojala je granica.
Zašto Dačić na svaki napad iz redova SNS-a udara po vama?
- Mora, šta će mučenik. Dačić se pravi mrtav kao oposum, a Vučić se hrani njegovim strahom. Zna da su njegova sudbina, egzistencija i sloboda u Vučićevim rukama. Ne znam šta je rezultat istraga koje su završene godinu dana nakon mog mandata, ali izgleda da Dačić na osnovu toga zna da mora da se ponaša na ovaj način.“

Na koncertu Zdravka Čolića na Ušću, jun 2011 / Foto: FoNet/Aleksandar Levajković

„Boris Tadić me je, ničim izazvan, uporedio sa oposumom, ali ne znam da li zna da je ta životinja poznata po tome da je imuna na ujed zvečarki, a često se hrani i lešinama“, reagovao je Dačić.

Blic, 19. 2. 2016. godine
„Boris Tadić je jedini političar u istoriji koji je javno uoči izbora priznao da ih je već izgubio. U skladu s tim lansirao je i slogan: Ja sam pao. Zato mu i nije preostalo ništa drugo nego da se bavi zoologijom i da konkurente upoređuje sa životinjama - kaže Dačić. Lider SPS, međutim, otišao je i korak dalje, pa je Tadiću preporučio slogan. ’Sudeći po njegovim izjavama o sebi samom, najbolji slogan koji bi odgovarao Tadiću je ’Padnite sa mnom’. A sva moguća ostala poređenja koja dođu od Tadića ipak bih prepustio stručnjacima, ističe Dačić. Lider SPS kaže da najradije ne bi odgovarao ni na jednu prozivku političara koji priznaje da je pao i kome su uvek drugi za to krivi. ’Tadiću su svi krivi. Kriv sam mu ja, kriv mu je Đilas, Pajtić, Krle, Jeremić. Tom čoveku su jednostavno svi krivi osim njega samog. A najveća od svih grešaka jeste ne biti svestan nijedne’, poručuje Dačić.“

Dačić je priznao da ga je šef nemačke diplomatije Valter Štajnmajer 2008. godine naterao da pravi vladu sa DS.
Alo, 31. 5. 2016. godine
„Sa Vučićem je već bio postignut sporazum i da je još koji dan bilo odlagano formiranje Vlade Srbije, on bi bio izabran za gradonačelnika, svi znaju šta se kasnije dogodilo, mi smo se dogovorili sa Borisom Tadićem i izabran je Đilas. Međutim, četiri godine kasnije, lično su mi Boris Tadić i Miodrag Miki Rakić priznali da su pogrešili što nisu dozvolili da Vučić postane gradonačelnik Beograda. Verovatno su im se planovi pomutili - kaže Ivica Dačić. Prema njegovim rečima, lično su Tadić i Rakić učinili sve da osujete Vučića da postane gradonačelnik Beograda. ’Mi smo i 2008. godine naterani da uđemo u Vladu Srbije, a na SPS i mene lično pritisak je izvršio Frank-Valter Štajnmajer, da njega nije bilo, socijalisti ne bi pravili koaliciju s Tadićem’, rekao Dačić.“

Izborna skupština Demokratske stranke, decembar 2010 / Foto: FoNet/Božidar Petrović

A na izjavu Tadića da je i njegovoj vlasti bio nuđen prihvat zatvorenika iz Gvantanama, ali da su tada smatrali da to nije korisno za Srbiju, Dačić je 2016. izjavio: „Boris Tadić je izgubljen u vremenu i prostoru“.

Danas, 17. 7. 2016. godine
„Na pitanje da li smatra potez ove vlade i dolazak dvojice zatvorenika iz Gvantanama dobrim u ovom trenutku, Tadić je u intervjuu za Politiku rekao: ’To je potez kratkog daha, koji će ovoj vladi doneti još nekoliko dana dobrih odnosa sa SAD’. Dačić na to odgovora u izjavi za Danas da je Tadić potpisao sa Kondolizom Rajs sporazum o privilegijama i imunitetima za oružane snage SAD na teritoriji Srbije, a da to ne važi za naše oružane snage. ’Zato nema pravo da bilo kome deli lekcije’, napominje Dačić.“

Foto: FoNet/Dragan Antonić

Tadić je u intervjuu za „Vreme“ objašnjavao zašto mora da tuži Dačića.

Vreme, 7. 7. 2016. godine
„Jedno je Dačić u koaliciji s nama, drugo Dačić u koaliciji s Vučićem. To je ogromna razlika. Morao sam da ga tužim, kao što ću tužiti i druge, treba sve prevesti na nivo suda, jer na nivou politike gde je sve pod kontrolom vlasti manje-više, nemate mogućnost da odgovorite u normalnoj debati kako bi građani stekli uvid šta se tu stvarno događa. Nisam ja dobio Dačića u koaliciji kao jednog odjednom divnog, pomirljivog, čistog, racionalnog čoveka. Moja je ideja bila skandinavizacija Balkana. Jer i Skandinavija je nekada bila prostor nasilja, ali je uspela da se pacifikuje sa svojim antagonizmima. Otud ideje pomirenja, racionalizacije. Ali ne samo prema regionu, nego i unutar Srbije. Recimo, Dačić je bio političar koji je godinu dana pre toga govorio da ne treba napustiti politiku rata na Kosovu. Taj Dačić je bio nužan koalicioni partner, jer nije bila moguća matematika sa Jovanovićem obezbediti 126 poslanika. Sa Dačićevom strankom smo imali većinu. Istovremeno smo morali da kontrolišemo njegovo delovanje u skladu sa zakonom. Imali smo Savet za nacionalnu bezbednost i to je bila institucija više snage od Ministarstva unutrašnjih poslova koje je vodio Dačić, imali smo kontrolnu instituciju nad ministarstvima sile. On je tražio MUP, to je bio uslov da uđe u vladu.“
Kazao je da je u borbi protiv kriminala država sarađivala sa američkom DEA i britanskom SOKA i da su dobijali informacije da neko možda i iz Srbije dostavlja mafiji informacije.
Vreme, 7. 7. 2016. godine
„Postojala je sumnja da je neko Dačićev ili sam Dačić umešan u taj proces. Pošto smo imali tu sumnju, a ja nisam osuđivao Dačića, jer niko nije kriv sve dok se ne dokaže, on ipak nije imao informacije i nije mogao da prati akciju koju smo mi kao država vodili. Kao predsednik države i predsednik Saveta za bezbednost, čuvao sam dignitet svih. I Dačićev. Da ne bi bio optužen bez osnova da ne bi bilo nekakve zavere. Znaju to i Dačić i njegovi saradnici. Ali Dačić je makijavelista, njemu je bilo zgodno da, kada se pojavio snimak, za sve optuži mene, jer Vučića ne sme, iako se snimak pojavio iz krugova sadašnje državne strukture, a ne one ranije, jer je sadašnja vlada došla do tih snimaka. To je njegova primitivna reakcija. Zato sam morao da ga tužim, pa će onda sud o svemu dati završnu reč. Postoje razni svedoci, iz njegovog okruženja i državnog...“

Na rok operi „Dom za vešanje“ u Sava centru, mart 2012 / Foto: FoNet/Aleksandar Levajković

Dačić je kazao da će o tome raspraviti s Tadićem na sudu i tvrdi da ga je za ministra policije lično predložio Miodrag Miki Rakić.

Kurir, 8. 7. 2016. godine
„Pa Tadić je kontrolisao sve, pa što nije utvrdio, što me nije uhapsio, nego sam bio ministar policije četiri godine. I bio bih i dalje da smo ga podržali za premijera. Je li to princip Tadića: ako si sa mnom, dobar si i pošten, ako nisi, onda si sumnjivo lice. I on govori neistinu. Nisam ja tražio MUP, to je bio njihov predlog, konkretno Mikija Rakića. A ja sam to odbio, tri dana nisu mogli da me pronađu jer sam bio ljut. Tek posle dugih razgovora s Rakićem i tadašnjim Tadićevim savetnikom Mlađom Đorđevićem s tim sam se saglasio da ne bi propala cela priča. A možda se i ne seća, on pati od amnezije’, poručio je Dačić. Lider socijalista usput je dao i mali savet opoziciji. ’Zbog svega toga besmislene su sve priče o tome da je Tadić neka budućnost opozicije. Tadić će im omogućiti da zauvek ostanu opozicija. O Tadiću najbolje govori način na koji se ophodi prema meni. Nije Tadić meni pomogao, jer ja sam mogao da napravim koaliciju s Koštunicom i radikalima. Tada smo mu bili dobri, pričao je o nama hvalospeve. Odjednom, kad smo doneli odluku da idemo sa SNS, postali smo mu najveći neprijatelji. Mislio je da ucenama i nameštaljkama može da nas natera da ga izaberemo za premijera, i to u trenutku kad je izgubio predsedničke izbore. Tadić je zaista u nekom drugom filmu, u kojem, ne zna ni on sam. Sigurno s tužnim krajem’, izjavio je Dačić.“
Kada su u junu 2018. pojedini mediji objavili da je moguće da je u Brazilu uhapšen Rodoljub Radulović, Dačić je izjavio da bi mu laknulo kada bi se pokazalo da je to istina. Poručio je da bi, zbog eventualnog hapšenja i isporučenja Radulovića, trebalo da se trese bivša vlast predvođena Borisom Tadićem.
Kurir, 25. 6. 2018. godine
„Neka se sada trese Tadićeva ekipa i oni koju su ih podržavali. Meni će laknuti ako se ova informacija ispostavi kao tačna.'
Tadić, naravno, nije propustio da odgovori Dačiću i oglasio se podužim saopštenjem.

SDS, 26. 6. 2018. godine
„Međutim, iаko je u to vreme bio ministаr unutrаšnjih poslovа, Dаčić tek dаnаs izjаvljuje dа je bio zаdovoljаn i kаdа se Šаrić predаo, аli ne zаto što se predаo prvooptuženi zа šverc nаrkotikа. Ne, bivši ministаr unutrаšnjih poslovа, bivši premijer i sаdаšnji ministаr spoljnih poslovа je bio zаdovoljаn, jer je to po njemu bilа prilikа dа se pokаže dа je bilа u pitаnju političkа nаmeštаljkа i dа je vаljdа Šаrić nevin. Dаčić dаnаs kаže dа su ’Šаrićeve izjаve potvrdile ono što je i sаm govorio’, iаko u to vreme nije ni jаvno ni zvаnično potvrđivаo izjаve Dаrkа Šаrićа, niti je podneo ostаvku u vlаdi kojа je izdаlа međunаrodnu poternicu zа njegovo hаpšenje. Verovаtno je to govorio tаdа u privаtnim rаzgovorimа sа svojim prijаteljimа, koji su tаkođe optuženi kаo sаrаdnici tog kаrtelа. Tek dаnаs, u Vučićevoj Srbiji, Dаčić to konаčno može dа govori i jаvno. (...) Nаrаvno dа se Dаčić ne trese u vreme Vučićeve vlаsti u kojoj su i zаtvorene istrаge zаpočete u nаšem mаndаtu protiv šefovа nаrkokаrtelа, pа i istrаgа o mogućoj povezаnosti Dаčićа s Mišom Bаnаnom. Potom su jedаn zа drugim oslobаđаni sudskog gonjenjа optuženi zа orgаnizovаni kriminаl kroz zаstаrevаnje procesа. Nije se tresаo dа se predа Vučićevoj vlаsti ni Dаrko Šаrić, pа zаšto bi se tresаo Dаčić koji je sаmo drugаr člаnа Šаrićevog klаnа?“.

Naslovna fotografija: Fonet/MUP Srbije