Rezolucija 1244 je kapitulacija Srbije

Šefica poslaničkog kluba ZES o Rezoluciji 1244 UN. (B92, 10. 11. 2011. godine)
„Bombardovanje je završeno kapitulacijom. Ja nemam nikakvu dilemu da Rezolucija 1244 i Kumanovski sporazum nisu kapitulacija poraženog. Danas kada neko tvrdi da je Rezolucija apsolutni garant suvereniteta onda ne vidi one delove Rezolucije u kojima neko drugi može da nađe prostor da kaže da nije baš tako.”

Šefica poslaničkog kluba ZES u Skupštini Srbije ističe da “nema dilemu” da Rezolucija 1244 predstavlja kapitulaciju naše zemlje i da je teško govoriti o njoj kao apsolutnom garantu suvereniteta Srbije na Kosovu. Međutim, Nada Kolundžija je pre nekoliko godina govorila potpuno drugačije.

„Na pitanje kakav je stav DS-a o povratku srpske Vojske i policije na Kosmet, Kolundžija je rekla Tanjugu da je sastavni deo pregovaračke pozicije naše države poštovanje Rezolucije 1244 i standarda, što podrazumeva i vraćanje predstavnika određenih državnih institucija u Pokrajinu.“
Glas javnosti, 22. 8. 2007. godine

Isti stav zadržala je i nakon što je Kosovo jednostrano proglasilo nezavisnost.

„Tvrdeći da DS neće pristati na članstvo Srbije u EU ako uslov za to bude priznanje Kosova, Nada Kolundžija, šef demokrata u dosadašnjem skupštinskom sazivu, smatra da mi svakako treba da ubrzavamo evropske integracije dok god nas sama Evropa ne zaustavi ultimatumom Kosovo ili EU. ‘Putem evropskih integracija treba ići sve dok se status Kosova definiše na osnovu Rezolucije 1244’.“
Politika, 12. 3. 2008. godine

I u novembru 2008, kada je Savet bezbednosti UN usvojio odluku o rekonfiguraciji međunarodne civilne misije na Kosovu, Nada Kolundžija je o Rezoluciji 1244 govorila u pozitivnom kontekstu.

„Odluka SB UN je dragocena. Pitanje prisustva EU na Kosovu, pod uslovima koje je Beograd postavio i koji su u celosti prihvaćeni znači stvaranje uslova u kojima će Srbi na Kosovu moći da ostvare sva prava kao i drugi građani. I za Srbiju u celini je to važno, jer je time još jednom potvrđena Rezolucija 1244 što je jedini pravni okvir na osnovu koga Srbija ostvaruje integritet na celoj teritoriji. To je istovremeno i znak da nove vlasti u Srbiji umeju na pravi način da komuniciraju s međunarodnom zajednicom, bez durenja i ljutnji i pokazivanja nerazumevanja za druge.“
Danas, 28. 11. 2008. godine

Zbog svega navedenog Nadu Kolundžiju ocenjujemo kao nedoslednu po pitanju stava prema Rezoluciji 1244.