Ne u EU!

Lider Pokreta socijalista o stavu svoje stranke o članstvu Srbije u EU. (Svetlost, 28. 10. 2010. godine)
„Kako je, između ostalih, jedan od uslova za članstvo u EU hapšenje Mladića i Hadžića, Pokret socijalista smatra da je Haški tribunal antisrpska i anticivilizacijska institucija i da sa njom nema potrebe da sarađujemo.“

I ranije je lider Pokreta socijalista govorio protiv članstva Srbije u EU i na pitanje ulaska u nju najčešće je odgovarao pitanjem:

„Verovatno sam nejasan, pa da ponovim: ko je, gde, kada, kako, na kom referendumu odlučio da je cilj svih ciljeva članstvo u EU? Ako to, ipak, jednom odlučimo i zaista uđemo u EU, naravno da nećemo moći da utičemo na veće i moćnije. U EU se odlučuje na osnovu broja glasova, određenih preko broja stanovnika. Sve zemlje koje ste nabrojali su priznale Kosovo, njima će naš hrabri glas sigurno biti veoma važan kada budemo glasali. Ako uđemo u EU, kako ćemo odbiti da preko svoje granice puštamo nosioce pasoša Kosova, koje priznaju sve ove zemlje? Naravno da ćemo morati da priznamo što nam se kaže.“

Glas javnosti, 30. 3. 2008. godine

Svoj negativan stav prema EU Pokret socijalista je prikazao i u predizbornom spotu iz 2008. godine i to na sledeći način:

 

Početkom 2009. godine Pokret socijalista je u Knez Mihajlovoj ulici u Beogradu organizovao potpisivanje peticije za izbacivanje kancelarije NATO iz Srbije, a tom prilikom svim potpisinicima deljeni su leci protiv EU.

„Pored štandova na kojima se potpisivala peticija stajali su veliki plakati sa slikama užasa NATO bombardovanja. Deljena je po teglica meda svakom potpisniku i samolepljivi leci sa natpisima ‘EU? Ne hvala, nisam budala’ i ‘Budi antiglobalan, budi normalan’.“

Kurir, 22. 3. 2009. godine

 

A onda su u novembru 2010. SNS, NS, PSS i PS potpisali su sporazum o saradnji kojim se, između ostalog, obavezuju da rade na tome da Srbija postane članica EU.

„Sporazum o saradnji četiri opozicione partije, između ostalog, predviđa Srbiju kao punopravnu članicu EU, celovitu i decentralizovanu državu, vladavinu prava i ravnopravnost svih građana, jaku ekonomiju, razvoj energetike, razvijenu poljoprivredu, borbu protiv korupcije i kriminala, socijalnu pravdu, stvaranje strategije za mlade i razvoj kulture, nauke i obrazovanja.“

B92, 16. 11. 2010. godine

Tom prilikom, Vulin je izjavio:

„Što se tiče EU, mi smo potpisali principe i tih principa se normalno moramo držati i držaćemo se i apsolutno ćemo se njih držati, ali nama ništa ne smeta što sada nismo članovi EU da prihvatimo neke standarde koji će naš život učiniti boljim, recimo da zaštićeni svedoci ne šamaraju ministre na gradilištima, to bi bilo vrlo evropski, a mi to ne radimo.“

sajt SNS, 16. 11. 2010. godine

Zbog toga što je govorio protiv EU, a sada se zalaže da Srbija postane njena članica Istinomer ocenjuje Aleksandra Vulina kao nedoslednog.