Može i Nadal da učestvuje na tenderu

Zamenik gradnačelnika Beograda o tenderu za zakup sportskih objekata na Dorćolu (Tanjug, 3. avgust 2021. godine)
“Nije tačno da samo Novak Đoković može da se javi. Verovatno postoji neko u ovoj zemlji ko bi voleo da Nadal organizuje turnir u Beogradu, i ako bude želeo da učestvuje na tom tenderu može i on da učestvuje.”

Ova nedelja počela je javnim otvaranjem (2. avgust) pismenih ponuda za zakup “zatvorenih i otvorenih objekata u okviru sportskog objekta u Beogradu”, a onda i saopštenjem nevladine organizacije Transparentnost Srbija u kome se navodi da je ovo javno nadmetanje namešteno.

Na javni oglas o davanju u zakup nepokretnosti u svojini Grada Beograda putem prikupljanja pismenih ponuda, koji je 10. jula oglasila Komisija za poslovni prostor Sekretarijata za imovinske i pravne poslove, prema pisanju Danasa, stigla je samo jedna koverta. Kako je objasnila Transparentnost Srbija u svojoj analizi, izigrana je svrha javnog nadmetanja, jer uslove “može da ispuni jedna jedina firma, koja je organizovala ovogodišnje teniske turnire i ATP 250 i WTA 250”.

Naime, u uslovima je navedeno da ponuđač mora da bude pravno lice koje je osnovano u Republici Srbiji i koje posluje najmanje jednu godinu, koje je organizovalo turnir serije ATP 250 ili WTA 250 u poslednjih 12 meseci i koje je korisnik potrebnih licenci (kao i ono koje uplati depozit i ispuni ostale uslove oglasa).

Izvor: Printscreen javnog oglasa iz internet arhive

Očigledno je da ovaj uslov može ispuniti samo firma koja je organizovala ovogodišnji „Belgrade Open“ i koja je u vlasništvu nekog od članova porodice Đoković”, navodi potom Transparentnost Srbija.

Dan nakon javnog otvaranja i saopštenja Transparentnosti Srbija, zamenik gradonačelnika Goran Vesić objasnio je zbog čega se među uslovima od ponuđača traži da je organizovao teniski turnir i da poseduje licencu:

Već nekoliko godina se održavaju teniski turniri i to baš na tom mestu, a ne na nekom drugom mestu, i odluka Grada Beograda je da mi imamo taj turnir. Mi želimo održavanje takvog turnira i tražimo od zakupca da ima licencu da može da održava taj tunir”, naveo je Vesić.

A zatim je i demantovao tvrdnje iz saopštenja navodeći da u Srbiji postoji samo jedan organizator takvih turnira, ali da takve kompanije postoje širom sveta, a turnire organizuju i Rafael Nadal, Rodžer Federer, Jan Cirjak i mnogi drugi:

Tako da nije tačno da samo Novak Đoković može da se javi. Verovatno postoji neko u ovoj zemlji ko bi voleo da Nadal organizuje turnir u Beogradu, i ako bude želeo da učestvuje na tom tenderu, može i on da učestvuje. Apsolutno nije tačno, pošto naši tenderi, pošto mi živimo u svetu gde nismo izolovani, su međunarodni i javni i svaka kompanija može da se javi. To znači da može da se javi neko iz neke druge zemlje”.

***

Istinomer je pitao Gorana Vesića kako Rafael Nadal ili bilo koja kompanija iz neke druge zemlje može da se javi na tender kada je prvi uslov oglasa da ponuđač može biti pravno lice koje je osnovano u Republici Srbiji i koje posluje najmanje jednu godinu.

Odgovor iz Kabineta zamenika gradonačelnika prenosimo u celini:

“Ustavom Republike Srbije kao i našim pozitivnim propisima garantovano je svakom stranom državljaninu da može da osnuje domaću firmu. Procedura osnivanja je veoma jednostavna, traje nekoliko dana a osnivački kapital simboličan. Čitav postupak može da se obavi preko advokata, tako da je Rafael Nadal svakako bio u prilici da osnuje firmu i da učestvuje na tenderu.

Inače, praksa koju Grad Beograd ima da na tenderima traži da učestvuju domaća pravna lica koje mogu da osnuju i stranci sprovodi se kako bi to domaće pravno lice plaćalo porez u Srbiji.

Pretpostavljam da se radujete tome da se porez plaća u Srbiji”.

***

Dakle, tačno je da prema Zakonu o privrednim društvima nema prepreka da bilo ko osnuje firmu u Srbiji, ali uslov da posluje najmanje godinu dana u ovoj zemlji, doveo bi u pitanje učešće Rafaela Nadala na ovom tenderu.

S obzirom na to da je oglas objavljen 10. jula, a rok za podnošenje ponuda je 15 dana, firma koju bi za “nekoliko dana” sa “simboličnim osnivačkim kapitalom” osnovao španski teniser i dalje ne bi ispunjavala uslove tendera.

S druge strane, uz posedovanje licence za organizaciju teniskih turnira i ukoliko je u prethodnih godinu dana organizovao ATP ili WTA turnir serije 250, Rafael Nadal bi mogao da organizuje turnir u Srbiji, ali taj turnir ne bi mogao da se održi na Dorćolu, jer su u narednih 20 godina ovi objekti zakupljeni, a prema Zakonu o javnoj svojini “stvari u javnoj svojini ne mogu se davati u podzakup”, dok je isto navedeno i u samom javnom oglasu:

Davanje celih ili delova objekata u podzakup, nije dozvoljeno”.  

Povezan sadržaj
Mirjana Nikolić 5. 4. 2021.
Miljana Miletić 7. 10. 2020.

Da sumiramo, Nadal, u teoriji, može da osnuje firmu u Beogradu i može da učestvuje na tenderu. Ali ne i ovog puta. Dakle, on nije mogao da učestvuje na tenderu prošlog meseca, jer ne bi mogao da ispuni uslov poslovanja godinu dana, i on, takođe, ne bi mogao da održi turnir na zakupljenim terenima u javnoj svojini, koji su bili predmet javnog oglasa. Stoga, izjava zamenika gradonačelnika Gorana Vesića dobija ocenu – skoro neistina.

 

Foto: FoNet/Beoinfo