Kakva Srebrenica, kakav genocid?

Aleksandar Martinović o Srebrenici. (Beta, 14. januar 2010. godine)
Kakva Srebrenica, kakav genocid?

Dve neistine izgovorio je Martinović u dve rečenice. U masovnim grobnicama kod Srebrenice nađeni su leševi dece i žena i o tome je još 2001. godine pričao načelnik Odeljenja za sudsku medicinu i patologiju VMA, dr Zoran Stanković (kasnije načelnik VMA i ministar odbrane, prim.aut.). On je direktno učestvovao u iskopavanju žrtava u tom rejonu, a podatke do kojih je došao na terenu koristio je sud u Hagu.

U zvaničnoj evidenciji Haškog tribunala piše da je do sada iskopano 2.082 tela među kojima je, kako je utvrđeno, jedna žena, sedmoro dece, u oko 300 slučajeva pol nije mogao biti utvrđen, a ostalo su muškarci srednje i starije životne dobi.

dr Zoran Stanković

Politika, 20. 12. 2001. godine

Druga Martinovićeva opaska da genocid podrazumeva žene i decu kao žrtve je izmišljotina. Zvanična Konvencija UN o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida nigde ne razlikuje žrtve po polu i uzrastu.

„Genocid predstavlja bilo koje od navedenih dela učinjeno sa namerom da uništi, delom ili u celini, nacionalnu, etničku, rasnu ili religijsku grupu i to:

(a) ubijanjem članova neke grupacije;

(b) nanošenjem ozbiljnih fizičkih ili psihičkih oštećenja članovima grupacije;

(c) namernim podvrgavanjem takvim uslovima života koji bi, delimično ili u celini, doveli do uništenja grupe;

(d) sprečavanjem rađanja unutar grupe;

(e) nasilnim odvajanjem dece iz grupe.“

(Konvencija UN o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida)

Ako čak i nije znao da je među žrtvama bilo dece i žena, Martinović bi, kao pravnik, morao da zna šta stoji u Konvenciji i kako je definisan pojam genocida. Zbog toga njegovu izjavu Istinomer ocenjuje kao „kratke noge“.