Besplatno školovanje za najbolje studente

Premijer o uslovima školovanja najboljih studenata. (ekspoze mandatara Vlade Srbije, 7. 7. 2008. godine )
„Želimo da izgradimo društvo u kome će svi građani imati šanse za napredak na društvenoj lestvici. U takvom društvu će besplatno visoko obrazovanje biti dostupno svim marljivim učenicima i studentima.“

Iako je u svom ekspozeu premijer najavio da će vredni studenti moći da se školuju o trošku države, u junu 2010. izmenjen je Zakon o visokom obrazovanju, pa su akademci obavezni da za upis o trošku budžeta osvoje 48 poena, a zatim se rangiraju po proseku. Takav način rangiranja, doveo je do toga da na pojedinim fakultetima određen broj akademaca, i pored dobrog proseka, ne može da se školuje na budžetu republike.

Nezadovoljni akademci su zbog toga otpočeli proteste zahtevajući da im ministarstvo prosvete i Vlada omoguće da se školuju o trošku države. Argument studenata je da je Zakon o visokom obrazovanju izmenjen na kraju akademske godine, kada je bilo kasno za popravljanje proseka. I pored višednevnih protesta akademaca i najave da će da štrajkuju glađu, ministar prosvete ostao je čvrst u stavu da neće moći svi da se školuju iz budžeta.

„Poenta je da studenti očekuju da školarina bude plaćena svima koji daju uslov. Država nema para za to. Oni moraju razumeti situaciju Ministarstva prosvete. Pokazali smo maksimum dobre volje.“

Večernje novosti, 24. 11. 2010. godine

Studenti su, međutim, i dalje nezadovoljni i najavljuju nastavak protesta.

„Četvrta sam godina, imam 54 poena, prosek viši od osam i nisam na budžetu. Isti problem sam imala i prethodne tri godine, čak mi se i dešavalo da imam svih 60 poena i očišćenu godinu u julu.“ (studentkinja Geografskog fakulteta Jovana Blagojević)

„Imam 54 poena i sada treba da upišem treću godinu. Prethodne dve godine sam bio na budžetu, ali zbog ovih izmena zakona tokom školske godine, koje se retroaktivno primenjuju, nisam uspeo da upadnem na budžet. Godina je kod nas 110.000 dinara, plus ostali troškovi.“ (student Više elektrotehničke škole, Stefan Mišić

„Student sam treće godine, ostvario sam 54 poena u prethodnoj godini i prosek oko 8,7, ali nisam uspeo da se upišem na budžet. Prema dogovoru naših predstavnika sa dekanom, trebalo bi da platim 30 odsto školarine, a ne želim da plaćam ni toliko ako sam već ispunio uslove.“ (student Fakulteta političkih nauka Milan Prokopljević)

Press, 17. 11. 2010. godine

Budući da visoko obrazovanje nije dostupno „svim marljivim studentima“ Istinomer obećanje predsednika Vlade ocenjuje kao neispunjeno.

Naslovna fotografija: FoNet/Aleksandar Levajković