Viralni snimak uništavanja ruske kolone je CGI rad ukrajinskog umetnika

Dok Rusija i Ukrajina ulaze u peti mesec oružanih sukoba, na društvenim mrežama se i dalje plasiraju dezinformacije i propaganda. Snimak koji se od početka jula širi Fejsbukom, navodno, prikazuje ukrajinski napad na kolonu ruskih tenkova. Međutim, u pitanju je umetnički CGI projekat reditelja iz Kijeva.

Uznemirujući snimak koji se proširio društvenim mrežama u regionu, navodno prikazuje uništavanje ruskih tenkova od strane ukrajinskih oružanih snaga. Napad se, kako se navodi u opisu objava, „desio” kod Čornobaivke, naselja u Hersonskoj oblasti Ukrajine, u kojem se od samog početka invazije beleže masovna razaranja.

Video se, van svog originalnog konteksta, najpre pojavio na Telegram kanalima i Tviteru, gde trenutno beleži preko 843 hiljade pregleda.

Viralni video sugeriše da je kreator snimka zapravo ukrajinski vojnik koji prati „akciju” modifikovane verzije nekada veoma popularnog sovjetskog automobila ZAZ Zaporožec. Ovaj „ratni“ Zaporožec sa raketnim bacačima i mitraljezima je, u roku od minut i pet sekundi snimka, uspeo da uništi celu neprijateljsku kolonu.

Snimak deluje kao da je iz akcionog filma upravo jer ne prikazuje realne događaje iz Čornobaivke.

U pitanju su specijalni vizuelni efekti — tačnije kompjuterski generisana grafika, CGI (computer generated imagery) — delo ukrajinskog umetnika i reditelja Pavela Osadčija.

Osadčij se ovim povodom „curenja“ snimka oglasio i putem svog Fejsbuk profila:

„Moj nedovršeni rad sa „Banderamobilom” se pre vremena proširio internetom. Drago mi je da vam se dopao, ali je moja namera bila nešto više od „hajpa” na mrežama. Prvobitno, ideja je bila da uz pomoć ovog klipa skupi novac zа [ukrajinske] oružane snage.“

Takođe, tviter korisnik Maks Šerbina (Макс Щербина) je, dan nakon objave pogrešno opisanog viralnog snimka, objasnio da je u pitanju „visoko kvalitetan CGI”, dok je „rat u Ukrajini ipak stvaran”.

Sudeći po komentarima, „Banderamobil” je referenca na dezinformacije objavljene u ruskim medijima po kojima su Ukrajincima „preostali samo banderamobili za borbu protiv moćne vojske Rusije”.

Pretpostavlja se da je „Banderamobil“, piše britanski The Times, dobio nadimak po ukrajinskom nacionalističkom vođi iz Drugog svetskog rata, Stepanu Banderi.

Hrvatski DW i Faktograf su o kontroverznom Banderi pisali početkom marta, u kontekstu istorijske analize pokliča „Slava Ukrajini”.

“Ukrajinski nacionalist Stepan Bandera pokušao je tijekom Drugog svjetskog rata uspostaviti nezavisnu ukrajinsku državu, a pripadnici njegove Organizacije ukrajinskih nacionalista 1941. godine kreću u progon Poljaka, Židova i Rusa i smatraju se odgovornima za masakr između 35 i 60 tisuća Poljaka na teritoriju današnje zapadne Ukrajine”, piše Fakrograf.

Postoje zapisi koji pokazuju da su tijekom sudskih saslušanja protiv vođe OUN [Organizacija ukrajinskih nacionalista, prim. aut.] Stepana Bandere 1936. godine njegove pristaše dodale fašistički pozdrav rukom uz slogan ‘Slava Ukrajini‘“, rekao je za DW istoričar Oleksandr Zaicev sa Ukrajinskog katoličkog fakulteta u Lavovu.

Dakle, video koji kruži društvenim mrežama ne prikazuje autentično uništavanje ruskih tenkova od strane ukrajinskih oružanih snaga. U pitanju je nedovršeni rad CGI umetnika iz Kijeva, Pavela Osadčija.

Naslovna ilustracija: Facebook video printscreen