Viralna fotografija Asanža generisana je veštačkom inteligencijom

Viralna fotografija Džuljana Asanža u zatvoru generisana je uz pomoć veštačke inteligencije. Korisnici je dele - s jasnom političkom porukom, uz reči podrške Asanžu i osude upućene Zapadu.
fotografija izmučenog Džulijana Asanža u zatvoru, koja je generisana softverom veštačke inteligencije
Izvor: Twitter

  • Na društvenim mrežama raširila se navodna fotografija izmučenog Džulijana Asanža u zatvoru uz tvrdnje da je realna.
  • Fotografija je generisana uz pomoć AI softvera „Midjourney”. Korisnik koji ju je kreirao objasnio je da mu je cilj bio da napravi sliku „zasnovanu na dokumentovanim dešavanjima oko Asanža”, kako bi „predstavio ono čemu javnost inače ne bi mogla da svedoči”.
  • Talas AI fotografija političara i drugih javnih ličnosti, generisanih uz pomoć softvera „Midjourney”, preplavio je nedavno internet i pokrenuo javnu debatu o uticaju veštačke inteligencije na širenje dezinformacija i produbljivanje sumnje u našu percepciju.

Fotografija koja navodno prikazuje izmučenog osnivača „Vikiliks”-a Džulijana Asanža u zatvoru Belmarš u Londonu, raširila se na društvenim mrežama uz tvrdnje da je realna. Korisnici je dele uz reči podrške Asanžu i osude upućene Zapadu.

Fotografiju je 6. aprila na Tviteru objavila i ambasada Rusije u Keniji uz poruku: „Pre 13 godina, Džulijan Asanž je objavio snimak na kojem se vidi kako američke snage pucaju na iračke civile, uključujući decu bez razloga. Sada mu zbog objavljivanja preti kazna do 175 godina zatvora.”

Spornu fotografiju je, međutim, kreirao Tviter korisnik „The Errant Friend”, uz pomoć sve popularnijeg softvera za generisanje AI fotografija „Midjourney”. Fotografija je na tom nalogu objavljena 30. marta uz poruku:

„Apsolutno MORATE osloboditi Džulijana Asanža.
Vremenski je osetljivo i hitno.
On nema još godinu dana da čeka iza rešetaka dok ga točkovi „pravde” polako gnječe.
Sada je trenutak. Sada govorite, sada ustajete.
#FreeAssangeNOW.”

Na istom Tviter nalogu objavljeno je i nekoliko drugih fotografija Asanža i Trampa koje su takođe generisane veštačkom inteligencijom.

„The Errant Friend” je za više medija potvrdio da je on autor AI fotografije Asanža. Za „AP” je objasnio da je fotografija generisana korišćenjem najnovije pete verzije AI softvera „Midjourney” – alatke koja korisnicima omogućava da generišu slike jednostavnim tekstualnim unosima.

U intervjuu za nemački medij „Bild” „The Errant Friend” je rekao da je imao nameru da napravi „fotografiju Asanža koja je zasnovana na dokumentovanim dešavanjima”, kako bi „predstavio ono čemu javnost inače ne bi mogla da svedoči”.

„Bild” navodi da je supruga Džulijana Asanža Stela takođe potvrdila za ovaj list da je sporna fotografija napravljena uz pomoć veštačke inteligencije.

Kada je reč o vizuelnim nedoslednostima, najveći trag koji ukazuje da je reč o generisanoj slici jeste vodeni žig na kojem piše: „Photo property of E”. Takođe, na fotografiji Asanža njegovo desno uho izgleda zamućeno, pločice iza njega su nepravilne i njegovi kapci izgledaju čudno, navodi „The Observers France”.

Internet su nedavno preplavile AI fotografije hapšenja političara koje su takođe generisane korišćenjem softvera „Midjorney”. Stručnjaci upozoravaju da su AI softveri novo oružje dezinformatora čiji cilj više nije samo uveriti ljude da se određeni događaj desio, već ubediti ih da ne mogu da veruju ničemu što vide i potkopati njihovo poverenje u autentičnost svih slika.

***

Asanž je australijski programer koji je osnovao medijsku organizaciju „Vikiliks” preko koje je objavio hiljade internih/poverljivih dokumenata iz niza državnih i korporativnih entiteta, navodi enciklopedija „Britannica”. Suočava se sa optužbama u Sjedinjenim Državama zbog objavljivanja poverljivih dokumenata o američkoj vojsci, posebno o njihovim akcijama u Iraku i Avganistanu 2010. godine.  Asanž je uhapšen u Londonu 2019. nakon što je sedam godina proveo u ambasadi Ekvadora u Londonu. Od tada je u zatvoru u Belmaršu, predgrađu britanske prestonice. Organizacije koje se bore za ljudska prava poput „Amnesty International”-a i razni mediji pozvali su američku vladu da odustane od optužbi.

Asanžove pristalice vide ga kao heroja koji je razotkrio javnosti ratne zločine, piše „Bild”. Kritičari ga, međutim, optužuju da je bezobzirno ugrozio živote nebrojenih ljudi otkrivanjem ukradenih informacija, uključujući i uzbunjivače koji žive u represivnim režimima koji su morali da se oslone na to da će njihov identitet ostati zaštićen. 

Njegova navodna bliskost sa Rusijom je takođe kritikovana. Ministarstvo pravosuđa SAD provelo je godine ispitujući da li je Asanž radio direktno sa ruskom vladom, ali pravni stručnjaci ističu da ono što se zna o njegovim aktivnostima 2016. godine – uključujući objavljivanje ukradenih mejlova – nije krivično delo, te bi stoga bilo teško doneti optužbe protiv njega vezane za kampanju ruskog mešanja, piše „The New York Times”.

Povezan sadržaj

Rusija poriče da se mešala u američku politiku, a „Vikiliks” je dugo tvrdio da Moskva nije njegov izvor mejlova, navodi „PolitiFact”.

Od početka rata u Ukrajini, ruske ambasade redovno dele lažne slike kako bi diskreditovale ukrajinske i zapadne vlasti, piše „The Observers France”. Ambasade su takođe delile lažne informacije o ruskim napadima u Ukrajini, poput tvrdnje da je Rusija izvršila udare na skladište municije, a zapravo je pogodila tržni centar koji je bio otvoren za javnost. 

„The Observers France” navodi da je slika Džulijana Asanža u zatvoru „prvi primer slike generisane veštačkom inteligencijom koju je ruska ambasada koristila za širenje dezinformacija”.