Fotografija ne prikazuje konvoj pomoći Siriji, već saobraćajnu gužvu

Viralna fotografija kolone vozila ne prikazuje konvoj humanitarne pomoći upućen zemljotresom razorenoj Siriji. Autor fotografije Mahar Barake potvdio je da je u petak, 10. februara, ovekovečio trenutak nesvakidašnje popodnevne saobraćajne gužve nedaleko od Bejruta, ne i kolonu pomoći Siriji.
Izvor: Screenshot / Facebook

Fotografija koja ovih dana masovno kruži društvenim mrežama u regionu, tvrdi da prikazuje „Konvoj pomoći iz Libana za Siriju”.

U pitanju je zapravo još jedan primer dezinformacije u kojoj se nasumična fotografija stavlja u pogrešan kontekst dovodeći je u vezu sa krizom nakon zemljotresa u Siriji i Turskoj. Obrnuta pretraga sporne fotografije tako pokazuje da je fotografija objavljena na Facebook-u 10. februara, dok je njen autor libanski fotograf Maher Barake.

Izvor: Screenshot / Facebook

Barake je demantovao da njegova fotografija dokaz slanja humanitarne pomoći Siriji. On je za palestinski portal Kasif potvrdio da fotografija zapravo prikazuje saobraćajnu gužvu nakon radnog vremena na auto-putu kod naselja Dahr al-Bajdar, kao i da su obilne snežne padavine doprinele da zadržavanje bude veće. Barake je rekao da je fotografija nastala 10. februara u šest sati (poslepodne).

Na Google mapama smo pronašli još jednu fotografiju „sa lica mesta” koja pokazuje saobraćajnu gužvu od tog dana iz drugog ugla.

Izvor: Screenshot / Google maps

Auto-put Dahr al-Bajdar je glavna poveznica Libana sa Sirijom kroz dolinu Bekaa, što može biti jedan od razloga zbog kojeg je i veliki broj ljudi inicijalno „naseo” na pogrešan kontekst. Samim tim — naročito u svetlu manipulisanja informacijama u vezi sa zemljotresom, ali i humanitarne pomoći Siriji — fotografija se brzo proširila u velikom broju zemalja, uključujući i naš region.

***

Do sada je svega nekoliko manjih konvoja uspelo da dopre do severozapadne Sirije, koja je najviše pogođena zemljotresom. Za Sirijce je zemljotres „kriza povrh svih drugih kriza“, posebno na severozapadu zemlje. Upravo je ova oblast pod kontrolom sirijskih pobunjenika, uključujući naoružanu grupu koju su Ujedinjene nacije i Stejt department označile kao terorističku organizaciju (Hayat Tahrir al-Sham koju predvode bivši članovi Al-Kaide). Nedavnu prošlost ovog dela teritorije obeležila su bombardovanja, gladovanje, a pored pojave slučajeva kolere i kovid pandemije, zemljotres je dodatno razotkrio teško stanje zdravstvenih ustanova u ovoj oblasti, koje karakteriše loša i nedovoljna infrastruktura. 

 

Naslovna strana: Screenshot / Facebook