Nov primer AI fotografija političara – Netanjahu u bolničkom krevetu

Fotografija Benjamina Netanjahua koji u „teškom stanju” leži u bolničkom krevetu, kreirana je uz pomoć veštačke inteligencije. 
Obeležene nelogičnosti na AI generisanoj fotograifji.
Izvor: FB, Istinomer
  • Fotografija premijera Izraela iz bolnice je delo generativne veštačke inteligencije.
  • Na upotrebu AI softvera za kreiranje sporne fotografije ukazuje više vizualnih nepodudarnosti, zamućenja, kao i pojava digitalnih artefakata na samom vizualu.
  • BBC Verify je fotografiju označio kao sredstvo korišćeno i u ranijim dezinformacionim kampanjama.
  • Istina je da je Benjamin Netanjahu krajem marta zaista bio podvrgnut operaciji nakon koje se brzo vratio svojim državničkim aktivnostima.

Procedura operacije hernije (kile) kojoj je Benjamin Netanjahu bio podvrgnut u nedelju 31. marta, zahtevala je njegovo privremeno povlačenje sa najviše državne funkcije. U periodu oporavka izraelskog premijera, funkcionersku odgovornost je preuzeo njegov zamenik i ministar pravde Jariv Levin.

U ponedeljak, 1. aprila, medicinski centar Hadasa u Jerusalimu izvestio je da je Netanjahu u svesnom stanju, kao i da njegov oporavak dobro napreduje.

Brojni korisnici društvenih mreža su, pak, operaciju Netanjahua iskoristili za širenje dezinformacija.

Naime, našim govornim područjem se delila fotografija hospitalizovanog Netanjahua koji, u nesvesnom stanju i sa maskom za kiseonik, leži u bolničkom krevetu.

 

Viralna fotografija Benjamina Netanjahua generisana je uz pomoć veštačke inteligencije.
Izvor: Facebook, screenshot

Međutim, analizom fotografije utvrđujemo da ona ni po kom osnovu nije autentična, već da je u pitanju delo generisano veštačkom inteligencijom.

Osim zamućenja koja su vidljiva na nekoliko mesta na fotografiji, primetna je nelogičnost kod cevi koja ne vodi nikuda, „cepanje” fotografije, neslaganja u teksturama i oštrini predmeta kao i digitalni artefakti karakteristični za fotografije kreirane uz pomoć AI softvera, poput Midjourney ili DALL·E.

Osim očiglednih nepodudarnosti, levo rame pacijenta koji bi trebalo da predstavlja premijera Izraela, nije u saglasju sa ostatkom njegovog tela — neprirodno je uzdignuto i u suprotnosti sa osobom navodno u nesvesnom stanju.

Obeležene nelogičnosti na AI generisanoj fotograifji.
Izvor: FB, Istinomer

Međutim, iako je jasno da fotografija nije autentična, upotreba Hive Moderation, alatke koji koristi mašinsko učenje za otkrivanje sadržaja generisanog uz pomoć veštačke intelifencije, ukazuje da postoji svega 13 odsto verovatnoće da je sporna fotografija generisana uz pomoć AI.

Slične rezultate — da izvesno ne postoji upotreba generativne veštačke inteligencije — dobili smo i nakon analize fotografija uz pomoć softvera AI or Not.

Stoga, važno je napomenuti da alati predviđeni za softversko otkrivanje sadržaja kreiranog uz pomoć veštačke inteligencije, nisu u potpunosti pouzdani, niti se mogu koristiti kao jedina potvrda autentičnosti ili porekla fotografije. Pre svega, pri forenzičkoj analizi fotografija potrebno koristiti pre svega zdravu logiku, kontekst, više izvora informisanja i analizu ključnih detalja.

 

Izjava iz bolnice — Netanjahu u svesnom stanju

 

Zvanični X nalog Netanjahua objavio je 2. aprila snimak na kojem izraelski premijer daje izjavu iz bolnice, a na kome se vidi da je u dobrom stanju.

Osim toga, Šajan Sardarizade, novinar BBC Verify koji se bavi dezinformacijama i teorijama zavere, još 8. novembra 2023. godine na svom X nalogu objavio je da je fotografija Netanjahua u bolničkom krevetu lažna. Sporna fotografija izraelskog premijera je i tada povezana sa serijom neistinitih tvrdnji o Netanjahuovom zdravlju.

Iako je Benjamin Netanjahu zaista nedavno operisan, fotografija koja masovno kruži društvenim mrežama uz tvrdnje da je premijer Izraela u teškom stanju nije autentična.

Fotografiju, stoga, ocenjujemo kao lažnu, a tvdrnje o njegovom zdravlju kao dezinformaciju i manipulaciju činjenicama.