Navodni tajni „dvojnik” Zelenskog je zapravo njegov šef obezbeđenja

Godišnjicu ruske invazije na Ukrajinu pojedini teoretičari zavere iskoristili su za ponovno plasiranje već raskrinkanih teza. Među takvim dezinformacijama sa društvenih mreža, našla se i neistinita tvrdnja o „slučajnom” prikazivanju dvojnika ukrajinskog predsednika Volodomira Zelenskog. U pitanju, međutim, nije tajni dubler Zelenskog već njegov dugogodišnji šef obezbeđenja.
Izvor: UATV English / Canva

U jednoj od viralnih tvrdnji koje su se početkom marta proširile regionom, navodi se da se „tajni dvojnik” ukrajinskog predsednika greškom pojavio na snimcima koje je objavio poljski portal Fakt. Video se nalazi i na YouTube kanalu ukrajinske televizije UATV.

Kao još jedan „dokaz” da Zelenski ima dublera prilažu se fotografije posete američkog predsednika Džozefa Bajdena Kijevu 20. februara. Navodni dvojnik se na fotografijama predsedničke šetnje, nalazi u pozadini.

Kratkom pretragom, međutim, saznajemo da se na svim spornim fotografijama nalazi Maksim Donec, šef obezbeđenja ukrajinskog predsednika Volodomira Zelenskog, ne i njegov „tajni dubler”.

Donec je od njegovog imenovanja za šefa obezbeđenja predsednika u maju 2019. godine, u više navrata fotografisan u pratnji Zelenskog — tri godine pre početka ruske invazije na Ukrajinu. To povrđuje i izveštaj Rojtersa od 31. maja iste godine.

Donec je, takođe, bio deo tima Zelenskog i tokom njegove predsedničke kampanje početkom 2019.

Izvor: SOPA Images | LightRocket | Getty Images

U foto-izveštavajima brojnih svetskih medija u prethodne četiri godine, Donec se može jasno videti u pratnji Zelenskog. Na primer, u novembru iste godine u ukrajinskom naselju Stanica Lugansk, kao i prilikom posete Francuskoj krajem iste godine.

Donec se nalazi i na fotografijama nastalim tokom posete Borisa Džonsona, bivšeg britanskog premijera, Kijevu u aprilu 2022. Finski portal Ilta-Sanomat pisao je o šefu obezbeđenja ukrajinskog predsednika u novembru 2022. prilažući i njegove fotografije sa Zelenskim od 2019. do 2022. godine.

Izvor: Reuters

Maksimu Donecu je posvećena i fan stranica na TikTok-u koja dodatno svedoče o njegovom profesionalnom angažovanju.

Navedene fotografije prikazuju Doneca kao deo ličnog obezbeđenja ukrajinskog predsednika, ne i kao njegovog dublera kako se tvrdi u objavama sa društvenih mreža.

Dakle, Donec nije slučajno otkriven, niti je u pitanju propust koji je zabeležila kamera poljskog portala. Maksim Donec je deo tima Zelenskog od njegovog imenovanja za predsednika Ukrajine, 2019. godine.

Ovu dezinformaciju analizirali su i Raskrinkavanje.me, kao i tim AFP.

***

U proteklih godinu dana, analizirali smo više sličnih, neosnovanih tvrdnji u vezi sa Volodomirom Zelenskim. Od teze o „lažnim obraćanjima” iz bunkera po kojima se Zelenski ne nalazi u Ukrajini, preko loših deepfake snimaka, ali i verno izmanipulisanih fotografija i video zapisa u kojima se, navodno, prikazuju narkotici na stolu Zelenskog.

Raskrinkali smo i viralne navode o srodstvu Džordža Soroša i Volodomira Zelenskog, kao i neistinite tvrdnje da je predsednik Ukrajine objavio knjigu pod nazivom „Moja borba”, implicirajući time povezanost sa istoimenom knjigom lidera Nacističke partije, Adolfa Hitlera.

 

Naslovna fotografija: UATV English / Canva