Bil Gejts ne planira da poseče milione hektara šuma zbog klimatskih promena

Lanac teorija zavera o nelogičnim i restriktivnim rešenjima u borbi protiv klimatskih promena upotpunjen je dezinformacijom o navodnoj seči 70 miliona hektara šuma.
Bil Gejts
Foto: Wikimedia commons, Canva
  • Na Fejsbuku se dele tvrdnje da Bil Gejts planira da poseče 70 miliona hektara šuma u cilju borbe protiv klimatskih promena.
  • Ne postoji takav plan i ove tvrdnje su netačne. Posredi je manipulativno tumačenje Gejtsovog investiranja u kompaniju koja se bavi restauracijom šuma.
  • Objave na Fejsbuku su obmanjujuće. 

Portal „Nulta tačka” objavio je prevedenu verziju teksta koji je prvobitno objavljen na poznatom konspirativnom portalu „InfoWars”, o navodnom planu američkog milijardera i filantropa Bila Gejtsa da poseče 70 miliona hektara šuma zbog klimatskih promena. Sporne tvrdnje raširile su se i na Fejsbuku.

Screenshot Fejsbuk objave u kojoj se tvrdi daBil Gejts planira da poseče 70 miliona hektara šuma u cilju borbe protiv klimatskih promena
Foto: Facebook/Screenshot

Nema dokaza da takav plan postoji. U spornim člancima manipuliše se činjenicom da je Bil Gejts jedan od investitora kompanije „Kodama Systems” koja planira da „ekološki proredi” šume koristeći inovativni metod.

Kodama Systems” je startap kompanija koja se bavi „restauracijom šuma za buduće generacije”. Nastoji da selektivno ukloni drveće iz gustih šuma podložnih šumskim požarima u Kaliforniji i zakopa njihove ostatke preko državne granice u Nevadi.

Gejts je, posredstvom svoje organizacije „Breakthrough Energy Ventures”, koja ulaže u kompanije koje razvijaju tehnologiju i druga inovativna rešenja za globalno zagrevanje, među grupom finansijera koji su kompaniji namenili 6,6 miliona dolara, navodi se u saopštenju iz decembra 2022. godine.

Portparoli Gejtsa i kompanije „Kodama Systems” demantovali su sporne tvrdnje za „AP” i objasnili da dezinformacija potiče iz manipulativnog tumačenja brojke koja je navedena u „Forbes”-ovom članku iz jula ove godine. U članku se navodi da američka šumarska služba ima za cilj da „proredi” oko 70 miliona hektara gusto zbijenih šuma na američkom zapadu, kako bi ublažila rizik od teških šumskih požara.

„Kao što je napisano, to ne znači sečenje svih stabala na tim hektarima i kasnije je pogrešno protumačeno, što je verovatno dovelo do priče koja je dospela do vašeg radara. Ono što Šumska služba i „Kodama” zapravo nastoje da urade poznato je kao ‘ekološko proređivanje šuma’, u kojem se određena, rizična stabla seku iz gustih delova šume, kako bi se omogućilo zrelim stablima da napreduju”, objasnio je Sedlak za „AP”.

„Ekološko proređivanje” je aktivan alat za upravljanje šumama i adaptaciju klime koji se koristi u cilju održavanja zdravlja i otpornosti šuma. Uključuje selektivno uklanjanje pojedinačnih stabala kako bi se poboljšale/održale ekološke vrednosti u šumi. Proređivanje ima za cilj smanjenje konkurencije između drveća i podržava opstanak i rast preostale vegetacije, navodi Odeljenje za biodiverzitet, očuvanje i atrakcije Zapadne Australije. 

Na veb sajtu „Kodama Systems” objašnjeno je zašto bi se ostaci drveća zakopavali:

„Naš metod korišćenja biomase koja se ne može prodati sastoji se od skladištenja drvenastih ostataka sa visokim sadržajem ugljenika od operacija proređivanja na način koji minimizira razlaganje uz niska ulaganja. Ovi ostaci bi inače bili spaljeni na gomili, što je skupo i izvor emisije CO2. Kodama razvija metodologiju za ekstrakciju ugljenika, drvenastih ostataka iz operacija proređivanja i skladištenje u geološkim trezorima koji su dizajnirani da minimiziraju razlaganje i ostanu trajni na duži rok. Ovaj model koristi privatne investicije kako bi poslužio kao isplativa, klimatski pozitivna alternativa spaljivanju gomila.”