Vakcinisanje kroz hranu i modifikacija genetike životinja – izmišljeni citati Bila Gejtsa

Na Fejsbuku se raširila navodna najava Bila Gejtsa o ubrizgavanju mRNA vakcina u hranu i modifikaciji genetike životinja vakcinacijom. Sporan članak oslanja se na dve Gejtsove izjave od kojih je jedna istrgnuta iz konteksta, a druga u potpunosti izmišljena. Gejts nikada nije obećao da će mRNA tehnologija ući u lanac snabdevanja hranom. Kada je govorio o domaćim životinjama, nije rekao da bi se bolja genetika životinja postigla vakcinacijom, već da vakcine i istraživanja o genetici mogu pomoći životinjama da prežive.

Portal „Nulta tačka” sve je popularniji u krugovima teoretičara zavere, budući da vredno proizvodi članke konspirativnog karakera koji se oslanjaju na dezinformacije. U jednom od skorijih primera, ukombinovana su dve navodne izjave američkog milijardera i filantropa Bila Gejtsa.

Povezan sadržaj

U članku koji se deli na Fejsbuku tvrdi se da je Gejts „obećao da će mRNA tehnologija ući u lanac snabdevanja hranom kako bi nevakcinisani primili vakcinu”, kao i da je “jedini način da se popravi neadekvatna genetika životinja na farmama – vakcinacija mRNA vakcinama”.

Prva tvrdnja bazira se na navodnom skrinšotu Gejtsovog tvita u kojem piše: „Vakcine u našim zalihama hrane rešavaju problem neodlučnosti oko vakcina”.

Međutim, prema raspoloživim dokazima – Gejts to nikada nije napisao na svom zvaničnom Tviter nalogu.

Ispod skrinšota navodnog tvita ne može se videti datum ili vreme objave. „Rojters” piše da napredna pretraga na Tviteru preko Gejtsovog zvaničnog naloga nije pronašla spornu objavu, a nema je ni u arhivi Gejtsovih izbrisanih tvitova koja se može pronaći na sajtu „PolitiTweet” (veb sajt koji, kako navode, „štiti javnu evidenciju održavajući stalnu arhivu tvitova javnih ličnosti”). Portparol Gejts fondacije demantovao je za „Rojters” da je Gejts napisao sporan tvit.

Druga tvrdnja o navodnoj vakcinaciji životinja kako bi im se „poboljšala genetika”, bazira se na pogrešnom tumačenju Gejtsove izjave u kojoj je govorio o inicijativama koje se tiču domaćih životinja.

Snimak su na Tviteru prvobitno objavili Odeljenje za međunarodni razvoj Ujedinjenog Kraljevstva (DFID) (kasnije zamenjeno Kancelarijom za spoljne poslove, Komonvelt i razvoj) i Univerzitet u Edinburgu u januaru 2018. godine.

 

Na snimku Gejts kaže: „Fondacija Gejts sarađivala je sa DFID-om na velikom broju stvari, a među njima je i rad koji zajedno sprovodimo na stočarstvu. Pomaganje životinjama da prežive bilo vakcinacijom ili boljom genetikom, pomažući im da budu produktivnije. To čini veliku razliku. Bio sam dole u ​​Etiopiji i video kako kokoške tamo nose više jaja, daju više hrane, pa čak i donose neke male uštede u domaćinstvo. U Edinburgu se odvijaju mnogi najvažniji poslovi koji se tiču toga, i zato DFID i Gejts fondacija ovde finansiraju naučnike.”

Fondacija Gejts demantovala je i ovu tvrdnju za Rojters i objasnila razliku u formulaciji: „Gejts nije rekao da bi se bolja genetika životinja postigla vakcinacijom, već da vakcine i istraživanja o genetici mogu pomoći životinjama da prežive”.

Prema članku objavljenom 2018. godine na sajtu Univerziteta u Edinburgu, rad na poboljšanju genetike stoke može uključiti naučnike koji prikupljaju podatke od životinja koje uspevaju u određenim sredinama, kako bi otkrili šta ih razlikuje. To im omogućava da identifikuju najbolje životinje koje će koristiti za uzgoj.

 

Naslovna fotografija: Canva