Vučićeva državnička mudrost i neprihvatljiv plan sprovodi

Nemačko-francuski predlog za nas je neprihvatljiv, kazao je Ivica Dačić početkom novembra, da bi po povratku Aleksandra Vučića sa pregovora u Briselu istakao da je predsednik Srbije “pokazao veliku državničku i diplomatsku mudrost”. A šta se zbilo između ove dve izjave i kako se o predlogu Šolca i Makrona razvijao stav aktuelnog ministra spoljnih poslova?

Kada se, nakon objave „Albanijan posta“, polovinom septembra, saznalo da postoji plan Nemačke i Francuske za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, o nezvaničnom predlogu započeta je, uglavnom medijska, debata, u koju se Dačić primetno nije (previše) uključivao. U tom trenutku bio je bez državne funkcije, u sada već tradicionalnom statusu čekača Vučićeve odluke o budućim koalicionim partnerima. U skladu sa pozicijom koju takav položaj nosi verovatno je procenio da nije uputno preveliko eksponiranje, naročito izjašnjavanje o nezgodnim temama. Tek nakon izbora Vlade Srbije krajem oktobra i zauzimanjem nove-stare funkcije ministra spoljnih poslova, lider SPS-a počeo je (nešto) otvorenije da odgovara na novinarska pitanja, pa i ona o ponuđenom planu. 

Foto: FoNet, Milica Vučković

Desetak dana po dolasku na čelo Ministarstva bio je eksplicitan – nemačko-francuski predlog je „za nas neprihvatljiv“. Hoćemo da razgovaramo, ali osnova plana da je Kosovo nezavisno ne pruža nam šansu da razgovaramo, kazao je. 

Večernje novosti, 6. 11. 2022. godine

'U planu Šolca i Makrona Srbiji se nudi da prihvati Kosovo u Ujedinjenim nacijama u zamenu za maglovitu evropsku perspektivu...

- Tu se polazi od stava da je nezavisnost Kosova već gotova stvar, ali mi to ne prihvatamo. Mi hoćemo da razgovaramo i sve vreme pokazujemo da smo konstruktivni, imamo predloge za kompromis, ali te dogovore ne možemo da pravimo od krova. Zaključak sa sednice Saveta za nacionalnu bezbednost je da je taj predlog za nas neprihvatljiv i svi smo glasali 'za'. Ne pruža nam šansu da razgovaramo, jer je osnova iz kojih polazi - da je Kosovo nezavisna država, za nas neprihvatljiva. A to, da li ćete da priznate ili nećete u formalnom smislu, ali ćete se složiti da Kosovo bude članica UN, za nas je mnogo teško'.'

Daleko je sporazum

 

Krajem novembra naglasio je da smo „daleko od postojanja neke načelne saglasnosti u kom smeru će se ovo odvijati”, objašnjavajući da postoje razmimoilaženja na liniji Berlin-Pariz-Brisel-Vašington, ali i da bez konsultovanja Rusije i Kine, kao stalnih članica Saveta bezbednosti, nema konačnog rešenja za Kosovo. 

TV Prva, 27. 11. 2022. godine

„Znate, nisu zadovoljni ni u Briselu kad čuju da postoji nemačko-francuski plan, ni Brisel (Berlin?) ni Pariz nisu zadovoljni kako Brisel radi. A tek su svi nezadovoljni kad se pokaže da dok Amerika ne izvuče uši Kurtiju ništa od evropskih institucija. Tako da kada sve to pogledate, a kad tome dodate i odnos prema Rusiji i Kini, koje su stalne članice Saveta bezbednosti, i bez kojih i nema nekog krajnjeg dogovora o svemu tome, vidite da smo mi daleko od postojanja neke načelne saglasnosti u kom smeru će se ovo odvijati.”

Mesec dana kasnije izjavio je da i predstavnici međunarodne zajednice shvataju da do sporazuma Beograda i Prištine ne može doći dok je na čelu kosovske vlade Aljbin Kurti, „koji je protiv nemačko-francuskog plana“. 

Beta, 29. 12. 2022. godine

'Dačić je naveo da mu je šefica nemačke diplomatije Analena Berbok u jednom razgovoru rekla da nijedan kosovski premijer neće formirati Zajednicu srpskih opština, a da na pitanje kako je to moguće, s obzirom na Briselski sporazum, nije dobio odgovor. On je naveo da predstavnici međunarodne zajednice govore u neformalnim razgovorima da će postizanje sveobuhvatnog sporazuma Beograda i Prištine biti teško dok je Kurti na čelu kosovske vlade. Kazao je da je Kurti 'dugoročno protiv' francusko-nemačkog plana za Kosovo i 'protiv svakog plana u kojem se ne kaže eksplicitno da Srbija priznaje Kosovo'.'

Prvog dana 2023. Dačić izjavljuje da će prioritet u Novoj godini biti nastavak politike vezane za povlačenje priznanja Kosova. „Očekujemo da u prvim nedeljama nove godine bude i deseta zemlja koja će povući priznanje, a koju nismo objavili“, rekao je Dačić. Naglasio je da je „za nas  apsolutno neprihvatljivo“ da pristanemo da se „ne protivimo članstvu Kosova u UN“

TV Prva, 1. 1. 2023. godine

“To bi bila 28. zemlja koja bi povukla priznanje. To neće sigurno rešiti generalno problem, ali stvara neku našu političku sigurnost, da ne zavisimo od velikih sila. Ako pitanje Kosova dođe pred GS UN ono može biti zaustavljeno u Savetu bezbednosti, ako neko stavi veto, tu pre svega mislim na Rusiju, Kina to retko radi. Ali na Generalnoj skupštini je potrebno da se izglasa, oni najviše mogu da dobiju 83 glasa, a tu treba dvotrećinska većina. I kad bi prošlo Savet bezbednosti, oni ne mogu da prođu. Sad pazite, oni nas zato pritiskaju, predsednika, i zato je rekao da je naša 'crvena linija' da mi sad nećemo da iznova razgovaramo o Zajednici srpskih opština. Drugo, da mi nećemo pristati da priznamo Kosovo, odnosno da ga nezvanično priznamo time što ćemo se složiti, kako oni kažu, da se ne protivimo članstvu Kosova u UN. Čekajte, kako to sad? Na šta to liči? Ako se oni kandiduju, šta, mi da se ne protivimo? Ima zemalja koje znaju da smo mi protiv toga, oni će nas da pitaju i šta ćemo mi njima da kažemo? 'Ajde glasajte vi za Kosovo'. To je za nas apsolutno neprihvatljivo i generalno mi imamo tu stabilnu situaciju.”

Desetak dana kasnije ponovio je da je jedna od tri „crvene linije“ zahtev da se Srbija ne protivi članstvu Kosova u UN. 

Beta, 10. 1. 2023. godine

“Smatramo da pitanje Kosova može da se reši samo kompromisom i veoma smo osetljivi da se pristupa u skladu sa politikom dvostrukih standarda kada je reč o teritorijalnom integritetu. Ili je teritorijalni integritet princip, ili nije. Ne može se u jednom slučaju biti za očuvanje teritorijalnog integriteta, a u drugom reći – pa može i drugačije', rekao je Dačić i naveo da za Srbiju postoje tri crvene linije kada je u pitanju Kosovo. 'Prvo je da sve potpisano mora da se sprovede, drugo da Srbija ne može da prizna nezavisnost Kosova i da se složi da Kosovo uđe u UN i treće je bezbednost Srba na Kosovu', rekao je.'

Foto: FoNet, Milica Vučković

Glavna prepreka – Kurti

Ponavljajući, u intervjuu za „Politiku“, da je „za nas neprihvatljivo članstvo Kosova u UN“, osvrnuo se na izjavu predsednika Srbije „da plan predviđa da se saglasimo s prijemom Kosova u međunarodne organizacije pa i UN, a da zauzvrat dobijemo obećanje o bržem ulasku u EU“. Upitan je „koliko možemo verovati takvim obećanjima“

Politika, 15. 1. 2023. godine

'Mi smo velikim delom odavno izgubili poverenje u razna akta koja potpisujemo. Tako je bilo i sa Rezolucijom 1244, sa Briselskim sporazumom, sa Vašingtonskim sporazumom... Prema tome, mi ćemo tu svakako gledati svoje interese. Ali nećemo nikada reći da nećemo dalje da razgovaramo. Mi želimo da razgovaramo. Nije realno da se govori o nekom ozbiljnijem planu, a da svakog dana morate da gasite požare koji dolaze iz Prištine zbog sulude politike Albina Kurtija, kome je princip da pokuša prečicom da reši pitanje Kosova, a to znači da vojno zauzme sever. U uslovima fizičkih napada na Srbe, hapšenja, ranjavanja dece, napada na Srbe za vreme Božića, veoma je teško govoriti o nekim mirovnim planovima. Zato je valjda svima jasno da je glavna prepreka miru i stabilnosti na Kosovu – Kurti.'

Nakon što je Vučić posle sastanka sa „velikom petorkom“ izjavio da je Srbija „spremna da prihvati koncept i radi na implementaciji predloženog sporazuma“, Dačić je 24. januara u Briselu potvrdio spremnost Beograda “da radi na osnovama i implementaciji” francusko-nemačkog plana. 

Slobodna Evropa, 24. 1. 2023. godine

'Prema njegovim rečima, briselski sagovornici su naglasili konstruktivnu i odgovornu ulogu predsednika Aleksandra Vučića kada je reč o najnovijim razgovorima o dijalogu, te želju evropske strane da se ne bave rešavanjem učestalih dešavanja na Kosovu, već da se dođe do nekog dogovora koji bi doneo čvršće garancije, mir i stabilnost u regionu. 'On (Vučić) im je rekao koje su crvene linije, a to je članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama i da Zajednica opština sa srpskom većinom ne bi trebalo da bude uopšte sporna', rekao je Dačić pozivajući se na prošlonedelji razgovor koji je predsednik Srbije obavio sa petočlanom delegacijom koja je posetila Beograd i Prištinu.'

Foto: FoNet, Zoran Mrđa

Pred kraj januara istakao je da je „najvažnije je da naši ljudi razumeju da mi učestvujemo u svakom dogovoru i da se interes Srbije štiti u svakom našem razgovoru“, naglašavajući da je u tome „glavna razlika u odnosu na neke ranije situacije, kada nas nisu pitali ni za šta, nego su samo odlučivali, a mi smo stajali po strani“.

Kurir, 29. 1. 2023. godine

'Sada je Srbija u centru odlučivanja, nijedna odluka neće moći da prođe bez nas. Zato je Aleksandar Vučić doneo ispravnu odluku da učestvujemo u dijalogu na osnovu ovog plana, uz crvene linije da nema članstva Kosova u UN i uz prethodno formiranu ZSO. Uz sve to, jasno su nam predočene posledice ako Srbija bude ta koja bi opstruirala dogovor, pre svega sa teškim posledicama za budućnost Srbije. (...) Mi razgovaramo sa nekoliko Zapada, kako vi kažete - tu su i Amerikanci, i Nemci i Francuzi, Britanci, Italijani, tu je i Lajčak. Svi oni imaju svoje pojedinačne interese i očekivanja. Ali mi ih tretiramo kao partnere koji se trude da dođemo do kompromisa sa kosovskim Albancima i zato smo u ovom procesu duže od deset godina. Zapad je faktor sa kojim Srbija traži rešenje za Kosovo i Metohiju, to je tako otkako je, ne našom voljom, dijalog izmešten iz UN i prebačen Evropskoj uniji. I to je realnost. Ne možemo da tražimo rešenje negde drugde, to je okvir u kojem se krećemo.'

Kazao je da je siguran da predsedniku Vučiću niko ne pominje rokove za reševanje pitanja Kosova i da će „razgovori trajati onoliko koliko bude trebalo da dođemo do kompromisa“.  

Kurir, 29. 1. 2023. godine

'Ja ne obraćam pažnju na bilo kakvo pominjanje rokova, to nisu ozbiljne stvari. Ni u razgovorima koje vodim nema nikakvih rokova, siguran sam da ni predsedniku Vučiću niko ne pominje rokove. Ja ne kažem da neko možda ima u glavi do kada bi neka faza našeg dijaloga trebalo da se završi, ali tu ima dosta ljudi, oni imaju neke svoje obaveze i očekivanja, imaju i mandate koji traju neko vreme, pa to možda projektuju na naše razgovore. Mi to nemamo. Razgovori će trajati onoliko koliko bude trebalo da dođemo do kompromisa, i to je jedino važno. Vreme je manje važno od kvaliteta sporazuma na kojem radimo.'

Za vreme skupštinske rasprave o Kosovu Dačić je boravio u Vašingtonu, gde je prisustvovao „Molitvenom doručku“. Za „Glas Amerike“ je, između ostalog, govorio o tome da li je tokom razgovora sa zvaničnicima u SAD osetio da postoji „veliki pritisak na obe strane“ da potpišu predloženi plan.  

Glas Amerike, 3. 2. 2023. godine

'Nije ovde reč o pritisku, zato što znate, Srbija se postavila konstruktivno i s nama - za razliku od Prištine - nema potrebe da se priča na jedan takav način, da se natera da neko nešto prihvati. Oni ovde treba da razgovaraju sa Prištinom da prihvate da realizuju nešto što su potpisali pre deset godina. Tako da očigledno je da će nas u narednom periodu, ali tek kada uđemo u neku dalju implementaciju svega ovoga, jer mi još nismo ni ušli u sve to, tada će nas čekati rasprava o izuzetno teškim pitanjima, o tome da li treba donositi određene odluke ili ne i u tom smislu su oni jasno rekli šta je nešto na šta možete da računate, a šta je nešto na šta ne možete da računate. I u tom pogledu može da se govori da su to neke tačke, odnosno posledice sa kojima bi mogli da se suočimo, u slučaju kad bi Srbija bila okarakterisana da je ona uzrok propasti tog dijaloga. Što u ovom trenutku nije slučaj. Što je dobro.'

Po povratku u Srbiju izjavio je da ima utisak da se u SAD „veoma promenila atmosfera i odnos prema Srbiji u odnosu na protekle godine“, navodeći da bez dobrih odnosa sa Amerikom nije moguće doći do rešenja za Kosovo.

Beta, 4. 2. 2023. godine

'Danas se vidi da postoji mnogo više razumevanja za poziciju Srbije, za to šta su problemi i viđenje Srbije. Može se reći da možemo da gradimo osnove za strateško partnerstvo', rekao je Dačić na TV Pink. Šef srpske diplomatije je dodao da je to važno jer je 'nemoguće razmišljati o načinu i mogućnosti da se dođe do nekog političkog rešenja bez takvih odnosa sa SAD'.'

Čvrsto iza Vučića 

Kada je 6. februara predsednik Izvršnog odbora SNS Darko Glišić optužio SPS za „flertovanje sa opozicijom“ i „sedenje na dve stolice“, a potom i Vučić na Instagramu kazao „brani me taman koliko i moji koalicioni partneri“, iz Vlade Srbije saopšteno je da su „sastanci prvog potpredsednika Vlade Republike Srbije i ministra spoljnih poslova Ivice Dačića, koji su bili zakazani za utorak, 7. februar, otkazani“. Posle razgovora sa predsednikom Srbije i SNS Dačić izjavljuje: „Kao što sam i ranije rekao, SPS i ja lično apsolutno podržavamo Aleksandra Vučića, jer vodi politiku od vitalnog značaja za nacionalne i državne interese i budućnost Srbije”. Naglasio je da SPS i on lično „imajući u vidu svu težinu situacije u kojoj se nalazi Srbija, a ne predsednik Vučić kao pojedinac, čvrsto stoje iza njegove politike i odluke o KiM“.

Večernje novosti, 9. 2. 2023. godine

'Svi koji žele da naude Srbiji želeli bi da razbiju politički odnos između SNS i SPS, odnosno između Vučića i mene kreirajući određene scenarije koji bi išli ka tome da se ta koalicija razbije i da se eventualno naprave neke druge. Želim još jednom da kažem da niko ne treba da računa na mene i na SPS, dok sam ja predsednik stranke, a biću još dugo, nadam se. Mi ćemo imati čvrstu, otvorenu i principijelnu saradnju, jer nemamo neslaganja ni oko jednog državnog i nacionalnog pitanja', podvukao je Dačić.'

Posle Bezbednosne konferencije u Minhenu, nakon što se novinarima obratio predsednik Srbije, ministar Dačić osetio je potrebu da nešto saopšti. 

TV Pink, 17. 2. 2023. godine

'Hteo sam da dodam, pošto je predsedniku verovatno neprijatno da o tome sam priča, jer sam prisustvovao ovim sastancima, od kojih je svakako najvažniji bio sa predsednikom Makronom, i premijerom Šolcom, i državnim sekretarom Blinkenom, ja moram da kažem da sam svedok toga da ti međunarodni predstavnici govore o činjenici da predsednik Vučić, da su oni svesni toga, da ističe jasno te crvene, neprihvatljive, linije, za Srbiju, ne za njega samo lično neprihvatljive. Ja to moram da kažem, jer je državna politika Srbije, a on posebno, često izložen kritikama da mi u stvari ne branimo dovoljno naše državne i nacionalne interese. To se moglo čuti i od Makrona, i od Šolca, od Lajčaka da i ne govorimo, i od Borelja, ali i od Blinkena. Što mislim da je na najbolji mogući način potvrda ispravnosti državne politike koju vodimo, a to je zaštita nacionalnih interesa i budućnosti Srbije.”

Foto: FoNet, Milica Vučković

Kada je Vučić 27. februara otišao na sastanak u Brisel, ministar Dačić uputio mu je podršku.

Tanjug, 27. 2. 2023. godine

„Mislim da je malo ko u Srbiji svestan težine sastanaka koje će danas u Briselu imati predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Zato želim da mu uputim podršku u ovim teškim trenucima, znajući jačinu njegove ličnosti, koji zna da izdrži sve pritiske, istovremeno vodeći mudru i odgovornu politiku'. Kako je rekao, mnogi namerno i zlonamerno prećutkuju da ovo nisu teški razgovori za Vučića lično, već za državu Srbiju i srpski narod u celini. 'Zato je neophodno da postoji puno državno i političko jedinstvo u Srbiji', kazao je Dačić.'

Foto: FoNet, Milica Vučković

Posle sastanka u Briselu predsednik Srbije saopštio je da se nije razgovaralo o predlogu za rešavanje pitanja Kosova, već o implementaciji ranije postignutih sporazuma, dok je evropski komesar za spoljnu politiku Žozep Borelj bio nedvosmislen: „Obe strane su izrazile spremnost da nastave sa implementacijom sporazuma“. Dodao je da kada je reč o samoj sadržini sporazuma „nema potrebe za daljim razgovorima“. Ministar Dačić izjavio je da je predsednik Srbije u pregovorima u Briselu „pokazao veliku diplomatsku i državničku mudrost i odlučnost“. Napomenuo je da je Zajednica srpskih opština „najveće dostignuće srpskog naroda posle 1999. godine, i od životnog interesa za srpski narod na Kosovu i Metohiji“

Tanjug, 28. 2. 2023. godine

'Zaštitio je nacionalne i državne interese, istovremeno ne dozvolivši da se Srbija okrivi za neuspeh pregovora i otvarajući perspektivu razvoja Srbije. Ostao je čvrsto pri stavu da nema nikakvih daljih pregovora o implementaciji bez prethodnog formiranja ZSO, davno preuzete obaveze, koju je garantovala EU', naveo je Dačić i dodao da je 'svaki napad na ZSO, kao i napad na državnički pristup Aleksandra Vučića, napad je na interese Srbije i jedino je u interesu srpskih neprijatelja'.'

Reagujući na zahtev Dveri, Novog DSS, Zavetnika i Pokreta obnove Kraljevine Srbije da se sazove nova sednica  Skupštine Srbije na kojoj bi se raspravljalo o evropskom planu za Kosovo, Dačić je naglasio da ništa nije potpisano da bi parlament ponovo raspravljao.

Politika, 7. 3. 2023. godine

„Ja sam više puta javno i jasno rekao da je veoma značajno što je predsednik Vučić pokazao veliku državničku mudrost i odlučnost, mudrost da ne dovede Srbiju u poziciju da je okrive za neuspeh dijaloga, prihvatajući da se radi na implementaciji, osim onoga sa čim je jasno rekao da za njega i za Srbiju nije prihvatljivo. O tome je govorio i u Skupštini Srbije i nije došlo ni do kakvog potpisivanja nečega da bi skupština ponovo raspravljala. Apsolutno podržavamo politiku predsednika Vučića.”

Naslovna fotografija: FoNet, Milica Vučković