Šta će biti s Dačićem – večita postizborna zabava miliona

Izbori su (valjda) završeni i vreme je za evergrin kompoziciju - "da li će SPS biti u Vladi i koju funkciju će zauzeti Ivica Dačić?". Pitanje koje se godinama čuje već u prvim satima posle zatvaranja birališta, trebalo bi (opet, valjda) da unese neizvesnost i razbukti očekivanja zainteresovanih. Aleksandar Vučić nastupa sa pozicije sveznajućeg koji enigmatično ćuti ili se izražava u šiframa, dok se funkcioneri njegove stranke, posebno oni zaduženi za kritiku koalicionog partnera, javljaju sa predlozima za sastav buduće izvršne vlasti, u kojoj, razume se, za socijaliste nema mesta ili su ona manje značajna od onih kojima se ovi nadaju. Tradicija nije izneverena ni ovog puta, poznata igra "držanja na ledu" (potencijalnog) saveznika ponovo je na sceni. Ipak, ovog puta odvija se u drugačijim okolnostima.

Već tokom izborne noći predsednik SNS najpre je govorio o onima koji su profitirali “zloupotrebljavajući navijačko opredeljenje našeg naroda”, a tek potom o svojoj pobedi na predsedničkim izborima na kojima je “uspeo da uradi nešto što niko u Srbiji nikad nije uspeo”.  Sudeći po kiselom izrazu lica i gotovo izvinjavajućem saopštavanju rezultata po kojima je osvojio 100.000 glasova više nego pre dve godne, Ivica Dačić je, čini se, dobro razumeo na koga je njegov (dosadašnji) koalicioni partner mislio.

A mnogi su među onima za koje je Vučić kazao da su „lagano osvajali poene“ prepoznali upravo na socijaliste.

N1, 3. 4. 2022. godine
'Lista SNS zahvaljujući odgovornom ponašanju i čuvanju interesa naše zemlje, a ne dodvoravajući se narodu, imaju i nešto manje glasova, ali ćemo o tome voditi računa prilikom formiranja Vlade i nećemo je fomirati sa onima koji su na neodgovoran način zloupotrebljavali navijačko opredeljenje našeg naroda, a da u stvari nikada zemlji ništa nisu doneli. (...) Ono u čemu nismo bili dovoljno dobri i gde su dve liste pretrpele teške udare, to su naša lista i lista Dragana Đilasa, zbog naših međusobnih žestokih borbi, dok su ostali to koristili, sklanjajući se sa strane, i iz lagodne pozicije tukući i po jednima i drugima. I lagano osvajajući poene, pitanje je koliko ih zaslužujući. (...) Mi sa SVM imamo najbliže moguće odnose, tako da svakako imamo apsolutnu većinu. E sad, potrebno je da imamo i nešto veću većinu. E sad, nešto drugo. Ovi koji su rušili Srbiju na različite načine govoreći o tome kako će da naprave diverzifikaciju, a onda se čudom začudili večeras kako evropska Srbija nema dvotrećinsku većinu, nek nastave da se čude.'

Direktnija je, kao i obično kad su u pitanju socijalisti, bila članica Predsedništva SNS Zorana Mihajlović. Ističući da je generalno protiv koalicije sa SPS, naglasila je da Ivica Dačić neće biti premijer.

TV Happy, 5. 4. 2022. godine
'Dok su nas napadali i dok smo se mi borili sa političkim protivnicima oni su gledali šta je tog trenutka popularno. Što se tiče samog SPS-a, verovatno se sad raduju, samo nisam sigurna da je to prava pobeda s njihove strane. Mislim da su stajali sa strane, da su oni naši koalicioni pratneri i ako država donese teške odluke, to je bila teška odluka koja je doneta, koja nije popularna za SNS, ali je bila važna za državu i potrebna je bila hrabrost, najmanje što se očekuje od koalicionog partnera jeste da poštuje tu odluku, a ne da stoji tamo negde sa strane i radi ono što je popularno. Ne znam da li ću ja da budem u Vladi, ali sam potpuno sigurna ko neće biti premijer - neće biti premijer Ivica Dačić.'

2014.

Sve već viđeno još od izbora 2014. otkada socijalisti, kako naprednjaci i njima bliski mediji vole da napomenu, i nisu potrebni SNS-u za formiranje nove izvršne vlasti. A pred te vanredne parlamentarne izbore održane u martu 2014. lider SPS, u to vreme i predsednik Vlade Srbije, mesecima je govorio da vanredni parlamentarni „izbori nisu tema“ i „prioritet“

TV Pink, 22. 12. 2013. godine
„Da li mislite da će neko u izborima da ide da se propagira, a da ću ja da idem da se rukujem s Tačijem? Mislite da sam ja budala i da ću da radim nepopularne poteze u izborima i jer mislite da je Aleksandar Vučić lud da će ekonomske reforme koje su veoma teške i bolne da radi u sred izborne kampanje? Pa nismo mi baš toliko politički naivni. Izbori nisu tema. Tema su rezultati rada ove Vlade.“

Međutim, kada je Vučić odlučio da će se na izbore ipak ići, Dačić je izjavio da je to „bez ikakvog dvoumljenja u ovom trenutku najbolje moguće rešenje za dobijanje jednog novog političkog legitimiteta“. Već u izbornoj noći Dačić se našao u sedištu SNS na Novom Beogradu: „Došao sam da čestitam Vučiću, nismo razgovarali o vladi“. Nekoliko dana kasnije spekulisalo se da su i Vučić i Dačić otputovali u Moskvu.

Slobodna Evropa, 20. 3. 2014. godine
'Po svoj prilici u Moskvi se nalaze, iako to nije zvanično saopšteno, i lider naprednjaka i budući premijer Vlade Srbije Aleksandar Vučić i odlazeći premijer, šef policije i lider socijalista Ivica Dačić. To se događa u predvečerje konstituisanja nove vlade, neposredno pred početak saslušanja uhapšenog narko bosa Darka Šarića koga vezuju za neke političke ličnosti iz Dačićevog okruženja i usred Krimske krize o kojoj se Srbija ne izjašnjava, a koju Moskva bez ustezanja poredi sa kosovskim presedanom. Lider naprednjaka Aleskandar Vučić nalazi se u Moskvi, tu informaciju je saopštio u Banjaluci predsednik RS Milorad Dodik najavljujući svoj susret sa budućim premijerom u subotu u Beogradu nakon Vučićeve posete Rusiji. Napominjemo da prethodno zvanično iz Vlade Srbije nije najavljena ova poseta niti je prenela većina beogradkih medija. Istovremeno ima nagoveštaja, ali ne i zvaničnih potvrda, da je u Rusiji i premijer odlazeće Vlade Ivica Dačić. U Vladi Srbije takodje nema zvaničnih informacija o tome gde se nalazi premijer, ali nam je ministar bez portfelja i potpredsednik SPS-a Branko Ružić potvrdio da je Dačić van zemlje, ali da ne zna gde je.'

A u medijima se vodila bitka između dotadašnjih koalicionih partnera. Kada je funkcioner socijalista Novica Tončev izjavio kako smatra da SPS ne treba da uđe u Vladu, „pošto SNS ima ogromnu većinu“, replicirao mu je Nebojša Stefanović. Kazao je da ga je ovakav stav razočarao, jer je SNS u postizbornom periodu „bio korektan i njegovi članovi nisu davali izjave o tome ko treba, a ko ne treba da uđe u Vladu“, dodajući da je ovo „već treći ili četvrti komentar iz SPS-a o ovoj temi“. 

Ivica Dačić i Nebojša Stefanović / Foto: FoNet, Zoran Mrđa
Blic, 27. 3. 2014. godine
„Zato ću predsedniku i predsedništvu stranke predložiti da SNS formira vladu bez socijalista. Pošto su zainteresovani da nam drže lekcije, neka idu u opoziciju. Srbija neće propasti bez socijalista u vlasti.”

Dačić, koji je tada bio van zemlje, poručio je:

Politika, 27. 3. 2014. godine
„Predsedništvo je podržalo moj stav da treba nastaviti saradnju sa SNS-om. Zakazaću sednice predsedništva i Glavnog odbora čim se vratim u zemlju. U SPS-u ne mogu da postoje dve politike, svako će morati da objasni svoje postupke'. Dačić odstupanje od zvaničnog stava partije u javnosti povezuje sa, kako nam je rekao, pokušajima njegovog rušenja u SPS-u i konstatuje: 'To je legitimno, ali na sednicama partijskih organa. Posle donošenja odluke niko nema pravo da iznosi drugačije stavove bez posledica'.”

S druge strane, na pitanje da li je zadovoljan saradnjom sa SPS-om i Dačićem, Aleksandar Vučić je odgovorio: 

DW, 1. 4. 2014. godine
'Ja sam sa gospodinom Dačićem imao korektan odnos i bilo bi lažno kada bih danas rekao drugačije. Bilo je sigurno mnogo podmetanja, za koje bi njihovi ljudi mogli da kažu da dolaze sa naše strane, a naši, da dolaze sa njihove. Ali ja nisam ni u izbornoj kampanji hteo da govorim loše o njemu i mislim da smo zajedno uradili nekoliko vrlo značajnih stvari – počevši od Briselskog sporazuma i otpočinjanja pregovora sa EU, što je za našu zemlju ipak jedan istorijski događaj, pa sve do toga da smo stabilizovali političku scenu – da je upristojimo i unormalimo. Ne zaboravite da bez obzira na sve primedbe, u ovoj kampanji nije bilo onih odvratnih negativnih spotova od ranije. Nijedne primedbe nema na regularnost izbora. Ima onih koji kukaju, u stilu aha: tabloidi nas napadaju, a ne kažu čak ni mediji. Mogao bih mnogo toga da kažem, ali je lider najveće opozicione stranke bio devet puta u velikim emisijama na državnoj televiziji, a ja sam bio jednom ili dva puta.'
Aleksandar Vučić i Ivica Dačić / Foto: FoNet/Nenad Ðorđević

Petnaest dana kasnije, Vučić je ponudio SPS-u da uđe u Vladu.

Aljazeera, 15. 4. 2014. godine
“SPS-u sam ponudio, u skladu sa njihovom snagom koja je značajno manja nego snaga SNS, ali imajući u vidu potrebu da pravimo Srbiju ujedinjenja, a ne podela, i pokazujemo da smo drugačiji od ostalih, jer znam da neka druga partija ima 60 odsto, ne bi želela da vidi nikog drugog', rekao je Vučić na sednici Glavnog odbora stranke.'

2016. 

Prošle su dve godine, opet su održani vanredni parlamentarni izbori, na njima je SNS ponovo osvojila ubedljivu većinu i opet je usledilo višemesečno držanje u neizvesnosti koalicionog partnera.  

Vučić je ponovo otputovao u Moskvu zbog, kako je saopšteno, zdravstvenih problema, ali je ubrzo pres-sekretar Kremlja Dmitrij Peskov izjavio da će se Vučić sastati sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.

Blic, 27. 5. 2016. godine
'Vučić je juče nenajavljeno osvanuo u Moskvi. Kada je 'Sputnjik', novinska agencija ruske vlade, obelodanila tu informaciju, iz kabineta premijera 'Blicu' je potvrđeno da je Vučić tamo 'iz privatnih razloga i da su u planu određene lekarske pretrage'. Baš kao i pre dve godine, kada je zbog problema sa krvnim pritiskom boravio u ruskoj prestonici.'

Ivica Dačić je na pitanje „Danasa“ kako komentariše tumačenja da je na sastanku Vučića i Putina ruski predsednik tražio da SPS bude deo buduće Vlade Srbije, lider socijalista je kratko odgovorio: „Nisam upoznat sa time“.

Vladimir Putin i Ivica Dačić / Foto: FoNet/MUP Srbije

Član Predsedništva SNS Nebojša Stefanović izjavio je da bi se nova Vlada, formirana sa socijalistima, „suočavala sa unutrašnjom opozicijom“.

Blic, 3. 6. 2016. godine
'Treba očekivati da se, kada se budu donosile neke teške odluke ili suprotstavljalo pritiscima na Srbiju, pojavi neko iz tih redova ko bi svojim stavom bio na potpuno suprotnoj strani od Vlade, ostavljajući dovoljno prostora da javnost razmišlja da li je to stvarni, a tobože prikriveni stav SPS', naveo je Stefanović. On je ocenio da bi na taj način Vlada umanjila svoju snagu, a građani Srbije ne bi dobili ništa. 'Ne možete imati ministre, a raditi protiv programa premijera. Uostalom, SPS može da se ponaša kako god želi, ali je pošteno da to onda radi u opoziciji', naveo je Stefanović.'

Ivica Dačić i Zorana Mihajlović / Foto: FoNet, Zoran Mrđa

Funkcionerka SNS i ministarka Zorana Mihajlović kazala je da je lider SPS-a Ivica Dačić asocira na patuljasto drvo bonsai, a da se njegova partija ponaša licemerno.

Kurir, 5. 6. 2016. godine
'Ako neko položi zakletvu u Skupštini da prihvata program vlade koji predloži premijer, a onda taj program ruši gde god stigne, kao što su radili naši partneri iz SPS, izvinite, ali to je licemerno Ili smo svi zajedno tim, ili ste opozicija I kad je vlada donosila teške i nepopularne, ali nužne mere, nigde niste mogli da vidite naše partnere. Svi silni junaci iz SPS nikom ponikoše.'

Dačić joj je poručio da prestane da vređa.

Kurir, 5. 6. 2016. godine
'Kao što podržavam da niko ne sme iz SPS da vređa Vučića, isto smatram da niko ne treba da vređa ni SPS! Mi smo bili lojalniji i korektniji partner od mnogih koji se nalaze na Vučićevoj listi, a i više smo bili glasni u odbrani vlade i premijera i od mnogih funkcionera SNS. I kad je reč o odbrani državne politike, Briselskom sporazumu, antifašizmu i protiv revizije istorije, osudi napada na Vučića i pokušaja njegovog ubistva u Srebrenici... - nabrajao je Dačić.'
Da SPS i SNS ne bi trebalo da ulaze u partnerstvo ako se ono jasno ne definiše koalicionim sporazumom, „što nije bio slučaj u prethodne dve vlade“, bio je stav potpredsednika SPS-a Branka Ružića.

Branko Ružić / Foto: FoNet, Nenad Ðorđević
Kurir, 22. 5. 2022. godine
'Moj stav je jasan. Ukoliko hipotetički dođe do poziva za učešće SPS i JS u vladi, pre svega treba da se sagledaju programska načela. Ali bez konkretnog i jasnog koalicionog sporazuma za mene lično bilo kakva saradnja nije moguća. Lično mi ništa nije smetalo, ali jedan partnerski odnos mora da nađe svoje ishodište u koalicionom sporazumu, gde se jasno naznačava šta su obaveze i odgovornosti koje imaju partneri. Koalicioni sporazum nije bio potpisan ni u Vučićevoj ni u Dačićevoj vladi.'

Iako su te 2016. izbori održani u aprilu, ni do polovine jula još nije bilo poznato ko će činiti novu izvršnu vlast. Zorana Mihajlović izjavila je da će mandatar Vučić odlučiti „da li će i u kojoj meri“ SPS biti u budućoj Vladi, dodajući da su socijalisti „najmanje loš partner od svih ostalih stranaka“.

Ivica Dačić i Zorana Mihajlović / Foto: FoNet, Milica Vučković
Danas, 10. 7. 2016. godine
'Da li će, u kojoj meri i sa koliko ministara SPS biti u Vladi odlučiće mandatar i on će spisak svih ministara predstaviti i vrhu SNS. Ali, i pored svih opravdanih kritika koje smo moje kolege i ja iznosili na račun SPS, socijalisti su najmanje loš partner od svih ostalih stranaka.'

U Vladi Srbije koju je 11. avgusta formirao Vučić opet su se našli socijalisti, a Dačić je (p)ostao potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova. 

2020. 

Redovni parlamentarni izbori trebalo je da budu održani krajem aprila 2020, ali su zbog pandemije virusa korona organizovani 21. juna. Veliki broj opozicionih stranaka ih je bojkotovao, a nakon njih SNS je imao čak 188 poslanika. I  opet su usledile naprednjačke strelice – trebaju li im uopšte socijalisti. Kada je polovinom jula potpredsednik SPS-a Novica Tončev, na sednici SO Surdulica, poručio da će „sa pet do šest hiljada ljudi blokirati auto-put Beograd-Skoplje”, Dačić je morao da smiruje tenzije.

Novica Tončev / Foto: FoNet, Aleksandar Levajković

Kurir, 15. 7. 2020. godine
“Osudio sam izjavu Novice Tončeva, ona je suprotna politici SPS i zato sam ga pozvao da se izvini Vučiću, što je on i uradio. Milion puta sam mu rekao da probleme s lokalnog ne prenosi na republički nivo, jer to nema veze s Vučićem i SNS u celini. Zato sam i pozeleneo od besa kad sam čuo šta je rekao.”
Nakon Vučićeve najave ponovnog uvođenja policijskog časa izbili su masovni protesti, a naprednjaci su imali razlog za nove napade ka socijalistima.
Beta, 10. 7. 2020. godine
'Vladimir Škundrić, sin Petra Škundrića, bivšeg ministra rudarstva i energetike i bliskog saradnika Ivice Dačića, uhapšen je u grupi protestanata koji su večeras pokušali da upadnu u Skupštinu Srbije, prenosi Blic pozivajući se na obaveštene izvore. Škundrić uhapšen je zajedno sa grupom huligana koja je lomila prozore na zgradi Skupštine. Imao je masku i bejzbol palicu kod sebe, prenosi Blic.'

Aleksandar Vučić i Ivica Dačić / Foto: FoNet

Dačić je zahtevao „najoštriju reakciju nadležnih organa i hapšenje huligana“.

Alo, 11. 7. 2020. godine
'To važi za sve, bez izuzetaka. Vladimir Škundrić nema nikakve veze sa SPS-om i treba da snosi sve zakonske posledice - rekao je Dačić.'

Mada je Petar Škundrić tvrdio kako je njegov sin na demonstracije „samo svratio i da nije tačno da je kod sebe imao palicu“, razrešen je dužnosti savetnika u Vladi Srbije, a Statutarna komisija SPS isključila je iz partije dvojicu članova iz Inđije koji su učestvovali na protestima. Socijalisti su bili prinuđeni da se „samokritikuju“ i zbog toga što je savetnik tadašnjeg ministra zaštite životne sredine Gorana Trivana, Srđan Stanković, na „Fejsbuku“ pozivao na proteste. Dačić je izjavio da je u pitanju pokušaj odvajanja SPS-a od Vučića i SNS-a.

Tanjug, 12. 7. 2020. godine
'On je naveo da su napadi na Vučića i SNS deo smišljene strategije, spolja i unutar zemlje, za destabilizaciju Srbije, a da je sastavni deo te strategije pokušaj odvajanja SPS-a od Vučića i SNS-a. Istakao je da će, dok je on na čelu SPS-a, ta stranka biti 'sa Vučićem u interesu Srbije' i dodao da su zbog toga spolja i unutar zemlje i partije, pokrenuti mehanizmi za njegovo rušenje. 'Od stavova evropske partije socijalista da SPS može da uđe u tu organizaciju samo ako bude protiv Vučića, jer su tamo članovi sadašnje i bivše demokrate, pa do organizovanih napada i zahteva za moju smenu. Sve je to deo iste kuhinje za destabilizaciju Srbije. Ali, ništa od toga neće proći', poručio je Dačić.'

Lider SPS-a isticao je da neće raditi protiv Vučića, a da „ako SPS većinski hoće da radi protiv Vučića“, on „sigurno neće u tome učestvovati, niti ostati na mestu predsednika SPS-a“.

Tanjug, 14. 7. 2020. godine
'To su (pojedinci iz SPS-a) loši primeri i zamolio sam predsednika Vučića da mi šalje sve šta god ima neko moj da je napravio neku glupost. Mislim da je naša partija u celini ostala na onom putu koji sam ja zacrtao još prvo veče protesta', rekao je Dačić gostujući na TV Hepi.'

A ovih dana, posle izbora na kojima je lista Aleksandra Vučića osvojila 120 mandata i kada je SNS-u prvi put od 2012. potreban koalicioni partner za sastav nove Vlade, Dačić ipak ne može da se oseća spokojno. Vučić ovog puta nije putovao u Moskvu, mada je sa predsednikom Ruske federacije razgovarao telefonom, dok ga je Dačić posle izbora, kako je sam kazao, „zvao 10, 12 puta“.

RTS, 7. 4. 2022. godine
'Na konstataciju da pojedini analitičari kažu da su njegovoj pobedi na izborima sa oko 10 odsto doprineli socijalisti, uzvratio je – kako ti analitičari nisu primetili da su SPS četiri puta u vladi, a da SNS-u nisu bili potrebni. Vučić je rekao da je uvek sam svoju grbaču postavljao gde treba. 'U ovoj kampanji nije bilo fer da sam ja morao da vodim državu, a svi drugi su bili na raspustu što se države tiče', kaže Vučić i dodaje da tu misli na one koji su u vlasti, i da je to rekao Ivici Dačiću'.'

Dačić, uprkos svemu, nudi nastavak saradnje i napominje da je SPS o tome pre izbora „postigla čvrst dogovor sa SNS i Vučićem“, kao i da „razgovore o formiranju vlasti na svim nivoima mogu voditi samo sa SNS i Vučićem“.

Tanjug, 6. 4. 2022. godine
„Kao što sam više puta govorio, SPS je još pre izbora postigla čvrst dogovor sa Vučićem i SNS o saradnji posle izbora, i o tome smo jasno govorili tokom cele izborne kampanje. Mi smo strateški partneri. U skladu sa tim, razgovore o formiranju vlasti možemo voditi samo sa Aleksandrom Vučićem i Srpskom naprednom strankom', rekao je Dačić, dodajući da se to odnosi i na formiranje vlasti u Beogradu, gde, kako je dodao, SPS očekuje poziv Aleksandra Vučića i SNS nakon proglašenja konačnih rezultata.'

Naslovna fotografija: Fonet, Aleksandar Barda