Mediji o Srebrenici: poricanje genocida, relativizacija zločina i viktimizacija Vučića

Jeste se dogodio neki zločin u Srebrenici - ali to sigurno nije bio genocid. Jeste da su ubijeni Bošnjaci, ali su stradali i Srbi. A uostalom i ti Bošnjaci su bili članovi Armije BiH. Genocid je izrežiran kako bi se naškodilo Srbiji. Sve u svemu, najveća žrtva 11. jula je, ipak, Aleksandar Vučić koga su pre sedam godina pokušali da ubiju. Ovako je ukratko izgledalo izveštavanje najuticajnijih domaćih medija o obeležavanju 27. godišnjice genocida u Srebrenici.
Foto: Canva

Za javni servis i njihov Dnevnik koji je emitovan 10. jula dan uoči godišnice genocid u Srebrenici nije bila tema. Ni ostale srpske televizije sa nacionalnom pokrivenošću nisu u najavama svojih centralnih informativnih emisija izvestile o predstojećem Danu sećanja u Potočarima, niti su se prisetili događaja iz 1995. godine, pokazavši da je uloga najuticajnih medija u pomirenju – nepostojeća

Dan uoči obeležavanja 27. godišnjice genocida u Srebrenici, TV Pink se u svojoj centralno-informativnoj emisiji bavio isključivo stradanje Srba u Bratuncu, a sagovornik kome je data prilika da komentariše ove događaje je bivši komandant paravojne formacije Beli Orlovi Dragoslav Bokan.  

Sutradan je većina televizija sa nacionalnom pokrivenošću, uključujući i RTS, objavila da se obeležava dan sećanja na stradanje Bošnjaka u zločinima koji su se desili tokom građanskog rata, ali nijedna od njih ovaj zločin nije nazvala genocidom.

Međutim, poricanje genocida nije jedini narativ koji se promovisao u medijima u danima kada se obeležava godišnjica stradanja Bošnjaka u Srebrenici.  

Povezan sadržaj
Milijana Rogač 15. 4. 2021.

Naime, za nekoliko najuticajnijih domaćih medija 11. jul je datum kada je Aleksandar Vučić zamalo ubijen. Televizije B92 i Pink, kao i dnevni listovi Srpski telegraf i Objektiv na svojim naslovnim stranama su se bavili godišnjicom navodnog pokušaja atentata na tadašnjeg premijera, a aktuelnog predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je tokom posete memorijalnom centru u Potočarima 2015. godine gađan kamenicama i flašama vode. Godišnjica genocida se tako i ove godine iskoristila za dodatnu viktimizaciju predsednika Srbije. 

Ako uzmemo u obzir dnevne novine, Srpski telegraf je jedini koji se 11. jula bavio godišnjicom događaja u Srebrenici, ali na iskrivljen i manipulativan način. Ovaj dnevni list je naslovnoj strani promovisao specijalni dodatak „Istina o Srebrenici“, najavljujći da otkriva pravu ulogu Ratka Mladića, te navodne informacije o tome kako je genocid izrežiran da bi se okrivila Srbija istovremeno insinuirajući da su žrtve izmišljene, a sve u skladu sa narativom poricanja genocida.

Dan posle, Informer je objavio, odnosno ponovio staru dezinformaciju u kojoj se tvrdi da je „većina posmrtnih ostataka još 50 pokopanih žrtava pripadala vojnicima zloglasne Armije BiH“, uz dodatak da se radi o novim lažima o Srebrenici. Istog dana, Večernje novosti pišu da je NATO nakon srpskih napada predao Srebrenicu. 

Najuticajniji dnevni listovi poput Blica, Kurira i Politike u svom sadržaju su potpuno ignorisali godišnjicu obeležavanja genocida u Srebrenici. 

Naslovna fotografija: Canva