Građani bez informacija o preminulim rođacima, Gojković tvrdi: Porodica se obaveštava o smrti

Na pitanje Istinomera na današnjoj konferenciji o propisanim procedurama i rokovima za obaveštavanje porodica o smrti rođaka od virusa korona, dr Zoran Gojković kaže da su mere koje se sprovode iste kao i za svaki smrtni slučaj koji se dogodi u bolnici.

„Nakon dva sata (od smrti, prim. Istinomer) se sa odeljenja na kome se nalazi se prebacuje u odgovarajuću jedinicu patologije ili sudske medicine i nakon dva sata se obaveštava porodica preminulog o svim daljim merama i daljim postupcima vezanim za preuzimanje tela i za dalje postupke, odnosno za sahranu“, rekao je Gojković, koji je član Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti COVID-19.

Podsećamo, međutim, na nekoliko primera građana koji su se žalili da o smrti srodnka nisu bili obavešteni. Da bi do informacije došli, kako su naveli neki, morali su da potegnu „debele veze“.

 

*Objavljivaćemo broj zaraženih u beogradskim opštinama

*Imamo dovoljno testova za korona virus

 

Jedna korisnica Tvitera navela je da je o smrti oca saznala dan nakon što je preminuo.

„Tata je iz bolnice u našem gradu prebačen u Zemunsku sa sumnjom na kovid. Od juče (11. april, prim. Istinomer) ga nema u sistemu. Informacije o njemu daće nam ujutru ispred hitnog prijema u bolnicu“.

 

 

Ovo nije usamljen slučaj. Priču svojih prijatelja na Tviteru je podelio i advokat Dragoljub Đorđević, bivši predsednik advokatske komore.

„Porodica mog prijatelja već dva dana ne može da dođe do informacije o njegovom stanju po smeštanju u kovid bolnicu Zvezdara. Danas smo saznali preko „debelih“ veza da je još juče preminuo“, napisao je on.

Đođević za Istinomer kaže da je pomenuta porodica juče čekala nekoliko sati ne bi li dobila otpusnu listu, koju, na kraju, nije ni dobila. I dalje, kako kaže, ne znaju ni kada ni da li mogu da preuzmu telo.

 

 

Da su za svojim srodnikom tragali čak tri dana dok im nije bilo javljeno da je preminuo, požalila se još jedna žena na ovoj društvenoj mreži.

„Prebačen iz Leskovca za Niš. Tragali tri dana, jutros javili da je preminuo. Pitanje je kada jer su ih šetali sa odeljenja na odeljenje telefonom, ljudi su u izolaciji, a on se nije javljao na telefon. Na svako odeljenje na koje su pozvali u Niškom KC, rekli su da nije kod njih.“

 

 

Dakle, sudeći po iskustvima ovih ljudi, informacije nisu dobili dva sata nakon što su preminuli iz bolnice prebačeni u odgovarajuću jedinicu patologije, kako je naveo Gojković da je praksa.

Naslovna fotografija: FoNet/Aleksandar Barda