Žena za žene

Narodna poslanica LSV o amandmanu da najmanje 30 odsto poslanika budu žene. (Danas, 11. 5. 2011. godine)
„Ako treba, podneću ga (amandman na predlog izmena Zakona o izboru poslanika da najmanje 30 odsto poslanika na listama budu žene) sama i sama ću se boriti za njegovo usvajanje.“

Osnovna verzija Zakona o izboru narodnih poslanika predviđala je da na izbornim listama svaki četvrti kandidat bude žena, dok je NVO Centar modernih veština predložio amandman da ubuduće trećina poslanika budu žene. Time bi se, u skladu sa Ustavom i Zakonom o ravnopravnosti polova gde se garantuje jednakost žena i muškaraca, omogućilo ženama da budu zastupljenije u najvišem zakonodavnom telu. Pošto su Odbori za ravnopravnost polova i za evropske integracije Skupštine Srbije odustali od podrške tom amandmanu, poslanica LSV-a je preuzela na sebe da ubedi ostale poslanike da ga prihvate.

Da će Jerkov najviše problema imati sa „svojima“ otkrilo se čim je počela rasprava o amandmanima na zakon.

„LSV će glasati za zakon iako se protivi i amandmanima koji su uložili poslanički klubovi ‘Za evropsku Srbiju’ i SPS-JS, kojima je predloženo brisanje rešenja prema kome će ženu poslanika, u slučaju da joj prestane mandat pre isteka vremena, zameniti opet žena.“

Tanjug, 22. 5. 2011. godine

Nadgornjavanje se nastavilo i narednih dana.

„Poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandra Jerkov tražila je amandmanom da se predvidi da na izbornim listama svaki treći kandidat bude žena, umesto svaki četvrti, kako je predloženo.“

Beta, 24. 5. 2011. godine

Amandman su prvo podržale članice vladajuće koalicije – Ujedninjeni regioni Srbije, SPS i PUPS, ali i opozicione SNS, DSS i NS. Tek poslednjeg dana, pred samo glasanje, izmenu zakona prihvatila je i Demokratska stranka.

To, inače, nije prvi put da se Aleksandra Jerkov zalaže za ozbiljnije učešće žena u politici.

„Ona ukazuje na to da broj žena jeste važan u parlamentu pod uslovom da se one ne ponašaju kao stranački vojnici.“

Građanski list, 30. 6. 2008. godine

„Kada se samo pogleda broj žena na rukovodećim mestima, ne samo u politici nego i u kompanijama, javnim preduzećima i uopšte na mestima odlučivanja, vidi se da je prisutnost žena u javnom i političkom životu u našoj zemlji još uvek mala. Ona je porasla, usvojeno je nekoliko zakona o zabrani rodne diskriminacije, ali pred nama je još mnogo posla.“

Kurir, 31. 1. 2010. godine

Zbog svega navedenog – „dosledno“ za narodnu poslanicu LSV-a.