Spremni za vanredne situacije

Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova o nacionalnoj strategiji zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama (RTS, 8. 10. 2008. godine)
„U toku 2009. godine biće izrađena Nacionalna strategija za zaštitu građana koja bi, između ostalog, trebalo da izvrši kategorizaciju nepogoda, odnosno da pokaže koje su prirodne katastrofe najveća opasnost za Srbiju.“

Strategija nije izrađena u 2009. godini i to obećanje pomoćnika ministra unutrašnjih poslova bez sumnje zaslužuje ocenu „neispunjeno“. Ono što je, pak, još veći problem jeste da istu stvar Marić ponavlja iz godine u godinu.

„Sledeći korak je, prema Marićevim rečima, usvajanje Nacionalne strategije za zaštitu, spasavanje i pružanje pomoći, gde će biti pobrojani svi rizici koji prete građanima, na bazi iskustava poslednjih 20 godina.-Biće pobrojani rizici poput požara, poplava, zemljotresa, terorističkih akata… Kojim redosledom, ja to u ovom trenutku ne znam, ali znam da ćemo Strategiju odobriti do kraja godine, kaže on.“

Vreme, Istraživanje BIRN-a, 27. 5. 2010. godine

„Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova i načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić izjavio je danas da bi Srbija u junu trebalo da dobije prvu nacionalnu strategiju zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama, kao što su požari, poplave, zemljotresi i klizišta…On je istakao da se intenzivno privodi kraju rad na izradi strategije.“

sajt Vlade Srbije, 25. 3. 2011. godine

Postojanje strategije aktuelizovano je nakon ubistva vođe Al Kaida Osame bin Ladena, jer će u tom dokumentu biti predviđena i zaštita od eventualnih terorističkih napada. Prema poslednjim Marićevim izjavama Srbija bi Strategiju trebalo da dobije u junu 2011.

„Sledećeg meseca, pred poslanicima Narodne skupštine Srbije, naći će se predlog Nacionalne strategije zaštite u vanrednim situacijama – požarima, poplavama, zemljotresima, klizištima, hemijskim akcidentima i terorističkim akcijama. Ovaj strateški važan akt trebalo bi da u narednih pet godina definiše sve rizike pred kojima bi mogla da se nađe naša zemlja, ali i način kako se sa njima boriti…. Nacionalnu strategiju pratiće i precizna „mapa rizika“, odnosno mesta u zemlji koja su podložna određenim prirodnim nepogodama, ali i mogućim terorističkim napadima.“

Večernje novosti, 3. 5. 2011. godine