Slom korupcije

Predsednik DS o obračunu sa korupcijom. (B92, 30. 5. 2009. godine)
„Korupcija će biti slomljena, a članovi nijedne stranke neće biti pošteđeni.“

Predsednik je objasnio da je borba protiv korupcije „prioritet“ i dodao da „moramo tu borbu završiti i korupcija će biti slomljena“. Nekolicina hapšenja s kraja 2008. i tokom 2009. godine ostavili su utisak kao da je ta borba ozbiljna i temeljna. Vrlo brzo se, međutim, ispostavilo da je obračun kratkog daha.

Da se ni u 2010. nije mnogo učinilo na suzbijanju korupcije govori ovogodišnje istraživanje Transparensi Internašenala o percepciji tog društvenog problema u kojem Srbija opet nije dobila prelaznu ocenu. Prema oceni Transparensija, naša zemlja je zadržala isti indeks percepcije korupcije kao i 2009. godine – 3,5, i spada među zemlje koje imaju velike probleme sa korupcijom.

Ne samo što međunarodne organizacije ne vide pomak u borbi protiv korupcije, već to mišljenje dele i domaći stručnjaci.

„Nesrazmera između programa i prakse sve je očitija. Korupcija je, nažalost, kod nas i dalje način upravljanja, a ometanje borbe protiv nje ujedno i glavni oslonac vladanja. Vlast nije spremna da korakne dalje od proklamacija. Država, svakako, nije dovoljno odlučna.“

član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Slobodan Beljanski, Danas, 27. 10. 2010. godine

„Političke partije su generatori moći koji utiču na korupciju i tu se malo učinilo. Država, posebno predsednik Srbije Boris Tadić verbalno se obračunavaju sa korupcijom, ali to ipak nije dovoljno.“

predsednik Transparentnosti Srbije Vladimir Goati, Blic, 19. 10. 2010. godine

„Zadržavanje prošlogodišnjeg indeksa bilo je najviše što se moglo očekivati i eventualni pomak realno nije bio moguć. To je stvar realizma i u najkraćim crtama govori da borbu protiv korupcije sa ‘papirnog terena’ moramo da šaljemo u realno stanje.“

poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić, B92, 27. 10. 2010. godine

„Očigledan dokaz nazadovanja u borbi protiv korupcije je sve veći uticaj izvršne vlasti na rad nezavisnih institucija i medija. Praksa vezana za rad nezavisnih institucija je u neskladu sa propisima, što znači da se zakoni, poput Zakona o državnoj revizorskoj instituciji, donose u propagandne svrhe, bez namere da se primenjuju.“

predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać, Politika, 26. 10. 2010. godine

Srbija je do 2006. godine po percepciji korupcije napredovala na listi zemalja, jer su se tada usvajali zakoni i gradile institucije koje bi trebalo da se bore protiv korupcije. Kada je, međutim, trebalo ti zakoni da se primenjuju i Agencije da počnu da rade, Srbija je počela da stagnira kad je reč o napretku u borbi protiv korupcije.

Budući da korupcija nije slomljena, kao i da Srbija više ne napreduje u borbi protiv korupcije, Istinomer obećanju predsednika Tadića daje ocenu „krenuli, pa stali“.