Ne bih sa SNS, ali bih i mogao

Predsednik Socijaldemokratske partije Srbije o postizbornim koalicijama. (B92, 18. 1. 2012. godine)
„Ne isključujem saveze sa Srpskom naprednom strankom na lokalu, ali je nerealno govoriti o savezu na republičkom nivou.“

Očigledno da se od početka godine „lomilo“ u samom Ljajiću kojoj se strani prikloniti jer je, samo nekoliko dana pre nego što je ocenio da je saradnja sa naprednjacima na republičnom nivou „nerealna“, govorio i o takvom scenariju.

„Lider Socijaldemokratske partije Srbije Rasim Ljajić izjavio je da ta stranka vodi neformalne razgovore sa DS, SPS, URS, LDP i PUPS kojima daje prednost u formiranju predizborne kolacije, ali da ne isključuje ni mogućnost saradnje sa SNS…Govoreći o saradnji sa SNS-om, Ljajić je podsetio da je još na početku kampanje rekao da će SDPS razgovarati sa svima koji ih smatraju za potencijalnog partnera.“

Tanjug, 7. 1. 2012. godine

Pred izbore, ali i posle njihovog održavanja, lider SDPS se zalagao za veliku koaliciju koju bi formirale dve prvoplasirane stranke – SNS i DS.

„Da se ja pitam i odlučujem, ukoliko ne bi brzo uspelo formiranje vlade sa SPS, LDP i URS, otpočeo bih pregovore sa SNS oko formiranja velike koalicije. Jer, sve je bolje od novih izbora.“

Blic, 17. 6. 2012. godine

„Ja sam i pre i posle izbora i tvrdio da je to za Srbiju najbolja varijanta, nažalost, najbolje varijante su često u Srbiji najmanje realne i plašim se da je tako i s ovom idejom.“

Tanjug, 3. 7. 2012. godine

Da sve bude još komplikovanije po Ljajića uskoro mu je usledio poziv iz SNS da uđe u Vladu Srbije. Lider SDPS je uzvratio da to ne može da uradi bez saglasnosti partnera iz DS jer je sa njima izlazio na izbore.

„To bi bilo krajnje neprincipijelno i nemoralno s obzirom na to da smo mi bili na listi Demokratske stranke. Ja bih se naprosto osećao kao da sam nekome zavukao ruku u džep.“

Politika, 6. 7. 2012. godine

„Bez stava DS-a kao našeg koalicionog partnera nećemo ulaziti ni u kakve detaljne i konkretne razgovore. Za mene je to od presudne važnosti zato što hoću do kraja da ostanem korektan. Ako odluka bude negativna, nećemo voditi nikakve dalje razgovore.“

Tanjug, 19. 7. 2012. godine

Demokrate, međutim, nisu „presekle“, već su ostavile Ljajiću da sam odluči da li će da uđe u Vladu. On se, na kraju, priključio koaliciji koja je formirala Vladu i gde je sam dobio funkciju ministra. I nakon tog poteza Ljajić je nastavio da se dvoumi da li je postupio ispravno.

„S moralnog stanovišta ne osećam se dobro što sam ušao u vladu, kao da sam uradio nešto nečasno.“

Kurir, 21. 7. 2012. godine

Pošto je s vremena na vreme negirao mogućnost saradnje sa SNS, ali je nije potpuno isključivao, Istinomer lideru SDPS daje ocenu „nešto između“.