Biće jeftinog hleba!

Ministar trgovine o mogućem poskupljenju hleba. (Tanjug, 27. 7. 2010. godine)
„Do poskupljenja brašna i hleba ne bi trebalo da dođe u narednih tri do šest meseci.“

U trenutku kada je ministar to izjavio deo mlinara u Srbiji je već podigao cenu brašna, a i pekari su razmišljali o povećanju cene hleba.

„Cena brašna tipa T 500 sada je za oko 20 odsto viša nego prošle godine i iznosi od 20 do 22 dinara za kilogram, a formirana je na osnovu cene ovogodišnjeg roda pšenice od 13 dinara za kilogram.“

predstavnik Mlina „MS“ Darko Selaković, Tanjug, 27. 7. 2010. godine

„Ukoliko sada dođe do promene cene brašna, neminovnost je da se poveća i cena hleba. To poskupljenje može da bude od nekih 10 do 20 odsto. Mislim da će cena hleba procentualno pratiti cenu brašna.“

predsednik Unije pekara Zoran Pralica, Tanjug, 27. 7. 2010. godine

Pošto u poslednje tri godine hleb nije poskupljivao, a da su cene svih energenata značajno porasle i da je sve to vodilo ka skupljem hlebu Milosavljević je sazvao sastanak sa Unijom pekara na kojem je dogovoreno da se cena najprodavanijeg hleba „Sava“ ne menja.

„Sa ministrom trgovine Slobodanom Milosavljevićem juče je dogovoreno da cena tog hleba, koji se prodaje za maksimalno 38 dinara po vekni, ostane nepromenjena najmanje šest meseci, zbog čega bi pekari trebalo da na pozajmicu dobiju oko 100.000 tona brašna iz Robnih rezervi.“

predsednik Unije pekara Zoran Pralica, Beta, 5. 8. 2010. godine

Bez obzira na dogovor, dve nedelje kasnije Beogradska pekarska industrija i „Klas“ su podigli cenu hleba „Sava“ za 15 odsto, odnosno na 44 dinara. Ministar je ponovo morao da spasava situaciju i „koči“ pekare.

„Sa Unijom privatnih pekara Srbije postignut dogovor da cena belog hleba ostane nepromenjena i da im iz Robnih rezervi bude odobrena pozajmica do 100.000 tona pšenice.“

Beta, 20. 8. 2010 godine

Da li je ministar uspeo da sačuva cenu hleba pokazaće naredni meseci, a do tada na Istinomeru dobija ocenu „skoro ispunjeno“.