Stranački programi – kakve su radnje iza prepunih izloga? (1. deo)

Izbori su sve bliže, a broj neopredeljenih birača i apstinenata je, barem prema prezentovanim istraživanjima, i dalje veliki. Koliko je među njima onih kojima nije poznato u čemu se izborni takmaci uopšte razlikuju? Možemo li da zamislimo potencijalne birače, naročito mlađe, koji se u poslednjem trenutku odlučuju da ipak iskoriste svoje biračko pravo, a da se, ne vodeći se pukom simpatijom prema nekom od aktera, prethodno na stranačkim sajtovima upoznaju se glavnim idejama i ciljevima partija? Šta tamo zatiču? Šta partije nude (ne)zainteresovanom glasaču? Spisak lepih želja, opštih mesta ili konkretnih i jasnih planova za budućnost? Proverili smo, nastojeći da odgovore partija na neke od ključnih tema sažmemo u svega nekoliko rečenica, ali ostavljajući link za one koje je tematika zainteresovala, kako bi mogli da prodube svoja saznanja. Priznajemo, nezahvalan posao. Ali, pokušali smo.

Vladavina prava i mediji

 

Srpska napredna stranka

Na sajtu Srpske napredne stranke nalazi se “jedinstvena platforma SNS za informisanje o napredovanju Srbije”, na kojoj ćete “pomoću interaktivnih alata upoznati investicije širom zemlje”. Međutim, program stranke nalazi se na dnu sajta, pod nazivom Bela knjiga „Programom do promena“, objavljena još pre više do deset godina, u oktobru 2011. U njoj piše da je vladavina prava i poštovanje ugovora – osnovna pretpostavka za funkcionisanje pravne i uređene države. “Politička moć partija i pojedinaca u institucijama pravnog sistema, koja je u ovom trenutku ogromna, obezvređuje čitav sistem pravne sigurnosti i podstiče krimimal i korupciju”, piše u tekstu. SNS će, napominje se, obezbediti potpunu nezavisnost pravnog sistema i omogućiti da se građani i kapital osećaju pravno sigurnim.

Sloboda medija je, navodi SNS, osnov i uslov demokratije. Zato se ta stranka zalaže za slobodu medija, institucionalnu podršku istraživačkom novinarstvu, kao i za preglednu vlasničku strukturu medija i izvora njihovog finansiranja, bilo da su u pitanju lokalni ili regionalni mediji. SNS će se, kako se ističe, zalagati za nezavisnost medija i novinarstva, uz poštovanje svih relevantnih zakona i kodeksa ponašanja, kako se ne bi ugrozile ostale demokratske vrednosti poput dostojanstva i prava na privatnost. SNS će se, kako piše u programu, boriti za ukidanje poreza na štampane medije, osim onih koje će nezavisan i stručni organ proglasiti „žutom“ štampom. Takođe, svaki oblik cenzure i političkog uticaja na medije biće strogo sankcionisan.

Socijalistička partija Srbije 

Socijalisti se u svom programu zalažu za pravnu državu koja štiti sve građane jednako. Jednakost pred zakonom, ističu, mora da važi za sve – niko ne može biti iznad zakona. Insistiraju na doslednoj primeni zakona – jednako prema svima i svakome. Poreklo, partijska pripadnost, bogatstvo ili funkcija na vlasti ne mogu biti razlozi da se ne poziva na odgovornost za dela koja su kažnjiva po zakonu.

Protive se neistinitom i manipulativnom informisanju – svim oblicima cenzure i svakoj zloupotrebi moći masovnih medija. Socijalisti u programu navode da bi “zloupotrebe masovnih medija u cilju širenja neistina, uvreda i kleveta koje ugrožavaju lični integritet i dostojanstvo pojedinaca i institucija trebalo sprečavati i kažnjavati isključivo pravnim sredstvima.”

Foto: Pixabay

“Ujedinjeni za pobedu Srbije” 

Najavljuju usvajanje zakona o lustraciji, poreklu imovine i specijalnom antikorupcijskom tužiocu, po ugledu na rumunsku tužiteljku, sa uspostavljenom posebnom tužilačkom policijom. Zalažu se za to da “svi koji su se ogrešili o Zakon krivično odgovaraju, da oni koji su se ogrešili o ljude budu lustrirani”. Institucije, ističu, moraju da se oslobode “botovanja i reketiranja”, a da se profesionalcima omogući da rade svoj posao. Najavljuju formiranje posebnih sudova za radne sporove sa ograničenim rokom na šest meseci, gde će svi slučajevi morati da se završe u tom roku.

Obećavaju da će “slobodne i profesionalne institucije”, koje će napraviti posle izbora, oduzeti nacionalnu frekvenciju TV Pink.

„Moramo“

 Pokret “Ne davimo Beograd”, građanska platforma „Akcija“, Zajedno za Srbiju i Ekološki ustanak, ističu da je glas za koaliciju „Moramo“ i kandidatkinju Biljanu Stojković glas za vladavinu prava, solidarnost, ljudska i građanska prava. Zajedno za Srbiju u svom programu “Zeleni dogovor” navodi da je vreme “da se zajedno borimo za socijalnu pravdu, poštovanje ljudskih prava i očuvanje našeg prirodnog okruženja”.

„Suverenisti“

Koalicija “Suverenisti”, koju čine stranke Dosta je bilo (DJB), Zdrava Srbija i Pokret „Živim za Srbiju“, smatraju da sudska vlast treba da bude iznad izvršne, a zakonodavna iznad svih. Sudstvo, tužilaštvo, policija i vojska moraju da rade u interesu naroda, a ne političara, stranaka i stranaca. Neophodna je izmena Zakona o poreklu imovine i vraćanje sve bespravno stečene imovine kroz privatizacije i korupciju. Sprovesti finansijske i međunarodne istrage pranja novca preko ofšor destinacija.

Osloboditi medije od političke kontrole, obezbediti ravnopravnu dostupnost medija svim političkim faktorima i ukinuti pretplatu za RTS.

NADA

Koalicija NADA, koju čine DSS, POKS i 25 udruženja građana), zalaže se za ukidanje partijske države (da se vrednuje diploma, a ne da partijska knjižica bude važniji dokument), da se upostave institucije države, da postoji pravda i pravna država. Kao ciljeve navode borbu protiv korupcije, oslobađanje pravosuđa, sprovođenje decentralizacije, promenu izbornog sistema tako da građani glasaju za svoje predstavnike po imenu i prezimenu. Koalicija NADA smatra da bi trebalo otvoriti pitanje oblika vladavine u Srbiji pri čemu bi građani na referendumu odlučili da li su za republiku ili monarhiju.

Foto: FoNet

Zavetnici

U programu ne pominju konkretno vladavinu prava. Smatraju da je osnovni problem u Srbiji “izostanak srpske paradigme”, uz objašnjenje da je to temelj države i društva koji nadilazi sve ideologije, partijske podele i različite poglede na politička pitanja.

Dveri

Objavili su “55 mera za poboljšanje života u Srbiji”. Između ostalog, predlažu zakon o ispitivanju porekla imovine svih političara i tajkuna od 1990. do danas i oduzimanje nezakonito stečene imovine; ukidanje nepravednog sistema javnih izvršitelja i uvođenje novog, pravednijeg sistema naplate dugovanja, smanjenje javnobeležničkih tarifa, kao i dodatno oporezivanje svih banaka u Srbiji. Traže preispitivanje svih diploma i doktorata zaposlenih u javnom sektoru i pooštravanje uslova za akreditaciju privatnih fakulteta, kao i “reviziju svih pljačkaških privatizacija, posebno koncesija na izvorišta pijaće vode i ruda”.

Smatraju da su slobodni mediji “jedan od najvažnijih preduslova i garanta za slobodu i demokratiju jednog društva”. Zalažu se za oslobađanje upravljačkog tela REM-a od partijskih kadrova stranaka na vlasti i onih bliskih njima, ali i jasnije preciziranje kriterijuma za izbor članova Saveta REM-a. Predlažu formiranje nezavisnog tela ili komisije koja će se baviti nadgledanjem raspodele finansija prema medijima, kao i nezavisne lokalne komisije za dodelu sredstava javnog informisanja lokalnim medijima.

Srpska radikalna stranka

SRS će se pobrinuti, navode u programu, da vladavina prava, ustavnosti i zakonitosti “zameni dosadašnju vladavinu nad pravima, zakonima i Ustavom, koji se zloupotrebljavaju i stavljaju u službu režima”. SRS vidi pravosuđe kao jedan od najvažnijih stubova državne vlasti i najavljuje vraćanje opštih sudova, opštinskih, okružnih i Vrhovnog suda, a poslove izvršnog postupka vratiće, ističu, u nadležnost sudova, ali i ukinuti javne izvršitelje. Radikali smatraju da organizacija sudstva, pravobranilaštva, javnog tužilaštva i advokature, zbog primenjenog modela negativne selekcije, uticaja i mešanja režima u ustavnu i zakonsku nadležnost, a najviše usled zloupotrebe svih instituta pravosuđa i uzurpacije dela ovlašćenja od strane nosilaca pojedinih funkcija vlasti, svodi sudiju na pukog izvršioca naloga režima i funkcionera vladajuće partije. I to će, navode, promeniti.

SRS ističe da se “kao partija izrazito demokratskog karaktera”, zalaže se za priznavanje prava na slobodu štampe, kao jedne od osnovnih političkih sloboda. “Sloboda štampe sastoji se u pravu da se bilo šta objavljuje bez prethodnog pregleda i kontrole”, dodaju u SRS i napominju da “sloboda štampe mora biti zagarantovana, osim u slučajevima podsticanja na vršenje krivičnih dela”.

Foto: FoNet

Stranka pravde i pomirenja 

SPP smatra da u našem društvu duže vreme dominira pogrešan kulturni model “u kome se preferiraju perverznost, vulgarnost i primitivizam” i da nema napretka društva u kome se “nemoral, nekultura i primitivizam neskriveno promovišu i podržavaju čak i sa pozicije vlasti i medija”. Svedoci smo, navode, “svaokodnevne promocije ovih pošasti kroz razne manifestacije koje obavezno prate distribucija narkotika i alkoholnih pića” i zato je neophodna hitna promena takve vlasti i široka politička akcija za zaštitu mladih od takvih i sličnih programa.

SPP napominje da je neophodno zaštititi slobodne medije i dati im punu podršku. Moraju da se menjaju lokalne vlasti koje zloupotrebom budžetskih sredstava građana uspostavljaju kontrolu nad medijima koristeći ih za nelegiti¬mno održavanje na vlasti i bezočno blaćenje političkih neistomišljenika. “Narodu su potrebni mediji koji će obezbediti slo¬bodno informisanje i koji će ga zaštiti od trovanja raznim destruktivnim programima”, navodi SPP.

Savez vojvođanskih Mađara 

SVM u svom Izbornom programu (2022-2026.) ne navodi konkretna rešenja za oblasti vladavine prava i medija.

Nastaviće se…

Stranački programi – kakve su radnje iza prepunih izloga? (2. deo) 

Naslovna fotografija: Istinomer, Zoran Drekalović