Viralni video sa plesom irske grupe ispred Bakingemske palate nije nastao posle smrti kraljice Elizabete

Osim žaljenja, poruka saučešća, ali i satiričnih reakcija povodom smrti britanske kraljice Elizabete Druge, na društvenim mrežama se pojavio i veliki broj dezinformacija. Među njima se našao i video irske plesne grupe koja igra ispred Bakingemske palate, navodno, odmah nakon proglašenja smrti kraljice. Viralni video implicira da je ples irske grupe Cairde još jedan pokazatelj irske netrpeljivosti prema britanskoj monarhiji. Međutim, suprotno tvrdnjama iz Fejsbuk objava, snimak nije nastao u četvrtak poslepodne, već u januaru 2022. godine.
Foto: Canva

Irci su već u popodnevnim časovima ispred Bakingemske palate obeležili današnji dogadjaj povodom kraljice Elizabete.”, navodi se u opisu snimka koji je postao viralan na Fejsbuku gotovo nakon prvih vesti da je britanski monarh sa najdužom vladavinom, kraljica Elizabeta Druga preminula u četvrtak, 8. septembra.

Video se brzo proširio društvenim mrežama, a stepovanje ispred doma britanskih monarha je pogrešno predstavljan kao nova, gotovo instant reakcija Iraca na kraljičinu smrt.

 

Video je nastao u januaru

 

Iako autentičan, ples je snimljen pre više od osam meseci i nije povezan sa vestima o smrti kraljice Elizabete Druge. Irska grupa Cairde je video objavila na svojim nalozima na Tviteru i TikToku 18. januara.

Igramo uz Queen za kraljicu“, napisali su članovi grupe u opisu videa, koristeći jasnu igru rečima. Grupa Cairde (koja na irskom znači „prijatelji“) igra uz pesmu britanskog rok benda Queen, „Another One Bites the Dust iz 1980. godine.

Na sajtu plesne grupe iz Irske nastale sredinom 2020. godine se navodi da „tradicionalni irski ples i muziku zamenjuju mejnstrim hitovima i unose sopstveni obrt u plesne rutine“.

Članovi Cairde su, između ostalog, nastupali, i u okviru manifestacije za Dan svetog Patrika u Beloj kući, ali i ispred 80.000 Parižana na stadionu Stad de Frans. Osim januarskog plesa ispred Bakingemnske palate, grupa je svoje numere izvodila ispred mnogih drugih turističkih znamenitosti, uključujući Tajms Skver i Ajfelov toranj.

Povezan sadržaj
Nataša Kilibarda 24. 2. 2022.

 

O istoriji i Tviteru

 

Ubrzo nakon vesti o smrti kraljice Elizabete, na društvenim mrežama se raširila i rasprava o njenoj odgovornosti i ulozi koju je imala u političkim odlukama Velike Britanije. Dosta pažnje privukao je #IrishTwitter gde se povela diskusija o kolonijalizmu, anglocentrizmu i položaju Iraca kroz vekove, uz osvrt na Veliku glad (1845-1850), ali i Burski rat (1899-1902).

U mejnstrim medijima poslednjih godina pisalo se o novom talasu antiengleskog raspoloženja kao jednoj od posledica Brexita.

Naslovna fotografija: Canva