Viralna fotografija sa mladencima je izmenjena i kruži još od 2015. godine

Viralna fotografija sa pratećim tekstom „drevni običaj u Ukrajini”, navodno, prikazuje nacistički pozdrav ukrajinskih svatova. Međutim, digitalna analiza fotografije i geolokacije na kojoj je nastala pokazuje da fotografija nije snimljena u Ukrajini već u ruskom gradu Novokuznjeck, a ni zastava u originalu nije ukrajinska.

Sudeći po opisima brojnih Fejsbuk objava, na fotografiji je prikazano „tradicionalno ukrajinsko venčanje” i svatovi koji sa državnom zastavom, poziraju uz nacistički pozdrav. Ali, tvrdnja da se na fotografiji prikazuje nacistički pozdrav ukrajinskih svatova, prikazujući na taj način tamošnji „drevni običaj”, nije istinita.

Štaviše, centralna tema fotografije, plavo-žuta zastava Ukrajine, digitalno je izmenjena i inicijalno prikazuje zastavu sa crnom i žutom bojom. Originalna fotografija nastala je ispred spomenika Lenjinu u ruskom gradu Novokuznjeck i kruži mrežama još od 2015. godine.

Gde je fotografija nastala?

Sporna fotografija, suprotno navodima iz objava, nije nastala u Ukrajini. Na osnovu ključnih geolokacijskih tačaka sa fotografije, poput spomenika i zgrade ispred koje su mladenci fotografisani, zaključujemo da je ona nastala u ruskom gradu Novokuznjeck, u Kemerovskoj oblasti.

Mladenci se nalaze ispred spomenika Vladimiru Lenjinu, dok se u pozadini može videti zgrada Uprave Kuznjeckog okruga.

Dodatno, najranija verzija fotografije datira od novembra 2015. godine i objavljena je kao komentar na anketu jednog od korisnika ruske mreže VK (Vkontakte):

Jedina, a ključna razlika između fotografije u komentaru i fotografije koja je predmet ove analize, jeste boja zastave.

Na originalnoj fotografiji zastava je crno-žuta, umesto digitalno izmenjene koja se deli na mrežama, a prikazuje ukrajinsku zastavu, plavo-žute boje.

Trenutno aktuelna (digitalno izmenjena fotografija), takođe, kruži od 21. oktobra 2018. godine. A novi talas dezinformacija ispratio je tvit radijskog voditelja i političkog analitičara iz Vašingtona, Džeralda Niksona od 4. septembra 2022.

***

Vidljivi deo zastave poklapa se sa crno-žutom zastavom nekadašnje Habzburške monarhije, ali i sa trobojkom (crno-žuto-bela) Ruske imperije iz perioda 1858-1883 godine.

Ta zastava, uz nacistički pozdrav, mogla je da se vidi i tokom takozvanog Ruskog marša. Tokom ove manifestacije — koja se od 2005. godine organizuje povodom nacionalnog praznika „Dana narodnog jedinstva” — zastave ruske imperije se mogu pronaći u slobodnoj prodaji na trafikama širom Moskve, zaključuje Denis Zuev u istraživanju iz 2013. godine.

U tim često zabranjivanim okupljanjima, između ostalih, učestvuju ultranacionalističke, krajnje desničarske i neonacističke organizacije poput Slovenskog saveza (Славянский союз), Pokreta nacionalista (nekadašnjeg DPNI, Pokreta protiv ilegalne imigracije) i Ruskog nacionalnog saveza (Русский общенациональный союз).

 

Izvor fotografija: Fejsbuk