„Uhapšena” ali nasmejana Greta Tunberg – nova opsesija konspiratora

Fotografije i snimci privođenja švedske aktivistkinje Grete Tunberg na protestu protiv eksploatacije uglja u Nemačkoj, preplavili su društvene mreže i izazvali skepsu oko autentičnosti događaja. U krugovima teoretičara zavera raširila se tvrdnja da je navodno hapšenje inscenirano. Nemačka policija je, međutim, potvrdila za više medija da se radi o dezinformaciji. Tunbergova nije uhapšena, već nakratko privedena radi provere indentiteta. Reporteri koji su zabeležili događaj nisu znali da će Tunberg biti na protestu.
Izvor: Twitter

Švedska klimatska aktivistkinja Greta Tunberg dospela je nedavno na naslovne strane jer ju je policija privela dok je protestovala 17. januara ove godine protiv kontroverznog proširenja rudnika uglja, nedaleko od sela Lucerat u zapadnoj Nemačkoj.

Napušteno selo u blizini rudnika čistilo se radi proširenja rudnika. Vlasnik rudnika se dogovorio sa vladom da se selo sruši u zamenu za njihovo postepeno ukidanje struje na ugalj do 2030. godine, a očekuje se da će selo biti poslednje koje će progutati ovaj rudnik. Ali klimatski aktivisti kažu da će to rezultirati većom emisijom gasova staklene bašte, a Nemačka bi trebalo da se fokusira na razvoj više obnovljivih izvora energije.

Na viralnom videu koji se raširio na društvenim mrežama nemačka policija hvata nasmejanu Tunberg za ruke i noge i odnosi je sa protesta, zatim je nakratko pušta kako bi je novinari fotografisali. 

Pojedini domaći portali izvestili su da se radi o „lažnom hapšenju”, te da su nemački policajci  „samo statirali”.

Izvor: Printscreen / Republika

U krugovima konspiratora na Fejsbuku takođe su se raširile tvrdnje da je događaj insceniran, te da je Tunberg izrežirala sopstveno hapšenje. 

Izvor: Printscreen / Facebook

Na Fejsbuku se deli i video sa zelenim ekranom koji navodno dokazuje da je ceo događaj snimljen u studiju.

Izvor: Printscreen / Facebook

Ali nemačka policija je negirala da je uhapsila Tunberg. Aktivistkinja je nakratko bila privedena radi provere identiteta. Policija i prisutni novinari demantovali su navode o tome da je ceo događaj izrežiran.

Portparol policije u Ahenu rekao je za  „Rojters” da je Tunberg bila deo grupe aktivista koji su pojurili ka ivici rudnika Garcvajler 2.  „Tada smo je zaustavili i odneli smo je sa ovom grupom van neposredne opasne zone da bismo utvrdili njihov identitet”, navodi porparol. Iz policije su potvrdili da nisu podignute optužnice protiv pritvorenih.

Tunberg je 18. januara na Tviteru napisala:  „Juče sam bila deo grupe koja je mirno protestovala zbog proširenja rudnika uglja u Nemačkoj. Policija nas je opkolila, a zatim privela, ali smo kasnije te večeri pušteni. Zaštita klime nije zločin.”

U nekim objavama na društvenim mrežama tvrdilo se da su incident inscenirali mediji. Prisutni novinari su, međutim, objasnili da oni nisu znali da će Tunberg biti na protestu.

Portparol Rojtersa objasnio je da ta novinska agencija ima strogu politiku protiv insceniranja, kao i objavljivanja fotografija ili video snimaka scena koje su priredile druge novinske organizacije.  „Posvećeni smo pružanju tačnih i pouzdanih vesti, kao što to zahtevaju principi poverenja Thomson Reuters”, istakao je on.

Kristijan Vernike, novinar koji je izveštavao o protestu za nemačku novinsku agenciju  „Zidojče cajtung”, rekao je za  „BBC” da Tunberg nije bila prva privedena demonstrankinja i da se na snimku vidi kako policajci „odlučuju kako će nastaviti sa proverom identiteta i čekaju da odvedu Gretu do policijskog vozila”.

Što se tiče videa sa zelenim ekranom, radi se o digitalno izmenjenom snimku. (Izvor: USA Today) Kombinuje stvarne snimke protesta sa snimcima iza kulisa iz filma  „Avatar” iz 2009. godine.

***

Greta Tunberg često je meta teoretičara zavere koji poriču postojanje klimatskih promena za koje je odgovoran čovek. Aktivisti često planiraju ovakve proteste kao medijske događaje kako bi objavili svoj cilj, svesni da će policija i mediji biti prisutni. Logično je da će fotografije i video snimci proizaći iz takvog protesta, što i jeste ključni deo aktivizma, navodi  „Snopes”.

Povezan sadržaj
Nikolija Čodanović 17. 11. 2021.
Nikolija Čodanović 7. 11. 2021.

 

Naslovna fotografija: Twitter