Tajvan nije zabranio Prajd, već ga je otkazao zbog spora oko naziva

Suprotno tvrdnji koja se raširila na Fejsbuku posredstvom stranice “ZA porodicu”, globalni LGBTQ događaj koji je trebalo da se održi na Tajvanu 2025. godine nije zabranjen. Međunarodni skup je otkazan nakon insistiranja organizacije “InterPride” da se ime “Tajvan” ukloni iz naziva događaja, što je rezultiralo odustajanjem organizatora sa Tajvana od učešća u manifestaciji.
Foto: Flicker

Međunarodna LGBTQ organizacija “InterPride” izabrala je prošle godine Tajvan za domaćina globalnog događaja “World Pride”, koji je trebalo da se održi 2025. godine u Kaosjungu, gradu na jugu Tajvana.

Međutim, 12. avgusta ove godine globalna manifestacija je otkazana nakon zahteva organizatora da se ime “Tajvan” ukloni iz naziva događaja.

Na Fejsbuku se ubrzo raširila netačna tvrdnja da je Tajvan zabranio paradu ponosa.

“Parade mogu da se zabrane i to je potpuno normalno. 

PODELITE. Pozovite prijatelje da prate stranicu, kako bi nastavili da rastemo.”

Foto: Facebook/Screenshot

 

O čemu se radi?

 

Organizatori iz Kaosjunga saopštili su 12. avgusta na zvaničnom Fejsbuk nalogu da ih je organizacija “InterPride” iznenada zamolila da promene naziv događaja u “Kaosjung”, a da se reč “Tajvan” ukloni iz naziva.

Oni su iz tog razloga odlučili da odustanu od učešća u projektu.

“Nakon pažljive procene, veruje se da ako se događaj nastavi, to može naštetiti interesima Tajvana i tajvanske gej zajednice. Zbog toga je odlučeno da se projekat prekine pre potpisivanja ugovora“, napisali su organizatori u saopštenju.

“InterPride” se nakon toga oglasio na Tviteru 15. avgusta, rekavši da su iznenađeni ovakvim razvojem događaja, ali da poštuju odluku organizatora.

“Bili smo uvereni da je kompromis mogao biti postignut u pogledu dugogodišnje tradicije korišćenja imena grada domaćina u nazivu događaja. Predložili smo korišćenje naziva ‘WorldPride Kaosjung, Tajvan”, rekli su iz organizacije “InterPride”.

Ministarstvo spoljnih poslova Tajvana saopštilo je da bi taj događaj bio prvi “World Pride” u istočnoj Aziji, te izrazilo razočaranje što je otkazan.

“Tajvan duboko žali što je ‘InterPride’, zbog političkih razloga, jednostrano odbacio obostrano dogovoreni konsenzus i prekinuo odnos saradnje i poverenja, što je dovelo do ovakvog ishoda. Ne samo da ova odluka ne poštuje prava i marljive napore Tajvana, već ona šteti i velikoj LGBTIQ+ zajednici u Aziji i kosi se sa progresivnim principima koje zastupa ‘InterPride’”, navodi se u zvaničnom saopštenju.

Takođe, iz Ministarstva su naglasili da je Tajvan prva zemlja u Aziji koja je legalizovala istopolne brakove (2019. godine), kao i da se na Tajvanu godinama unazad održavaju velike parade ponosa.

Situacija na Tajvanu je, međutim, vrlo složena, piše “Global Voices”.

Naime, Republika Kina (ROC), pod tadašnjom vladajućom strankom “Kuomintang”, bila je članica Ujedinjenih nacija između 1945. i 1971. godine.

Njeno članstvo je zamenila “Narodna Republika Kina” (NRK), pod Komunističkom partijom Kine, pošto je “Kuomintang” izgubio Kineski građanski rat 1949, zajedno sa suverenitetom kineskog kontinenta. 

NRK insistira na “konceptu jedne Kine”, pa Tajvan nije priznat kao suverena država u međunarodnom diplomatskom svetu.

Napetosti između Kine i Tajvana u stalnom su porastu, piše BBC.

Prošle godine je ostvaren rekordan broj upada kineskih borbenih aviona u odbrambeni vazdušni prostor Tajvana.

Nedavno je i Tajvan održao vojne vežbe, a Kina neprestano gomila vojsku i demonstrativno šalje vojne brodove i avione kroz Tajvanski moreuz koji to ostrvo deli od Kine, piše Dojče vele.

U srži sukoba krije se pitanje ponovnog ujedinjenja.

Kina doživljava Tajvan pod samoupravom kao otcepljenu pokrajinu koja će jednog dana ponovo biti sastavni deo zemlje. Tajvan, međutim, sebe doživljava kao nezavisnu državu, sa vlastitim ustavom i demokratski izabranim vođstvom.

Primera radi, Tajvan u globalnim manifestacijama poput Olimpijskih igara učestvuje kao “Kineski Tajpej”, kako bi izbegao političke probleme sa Kinom koja na to ostrvo gleda kao na sopstvenu teritoriju, piše Al Džazira.

Prema saopštenjima tajvanskog pripremnog odbora i tajvanskog Ministarstva inostranih poslova (MoFA), nakon kontroverze oko pominjanja Tajvana kao regiona, u objavi rezultata nadmetanja za “World Pride 2025”, “InterPride” je pristao da koristi “Tajvan” u nazivu događaja.

Kao što se vidi na onlajn posteru koji prikazuje rezultate nadmetanja za “World Pride 2025”, koji je objavio “InterPride” 16. novembra 2021. godine, “Tajvan” se koristi u naslovu događaja.

Da bi se pripremio za međunarodni događaj, pobednik ponude, “Kaohsiung Pride”, udružio se sa “Taiwan Pride”-om kako bi formirao pripremni komitet “World Pride 2025”.

Komitet je objasnio zašto je insistirao na korišćenju imena “Tajvan” umesto “Kaosjung” u nazivu događaja:

“Prvo, naziv ‘Taiwan Pride’ je od simboličkog značaja za tajvansku LGBTIQ+ zajednicu jer je u upotrebi još od prve Parade ponosa na Tajvanu 2003. godine. Nije dobio ime po gradu, već po naciji u celini. Drugo, ‘World Pride Taiwan 2025’ je planirao da poveže nekoliko prajd događaja i aktivnosti širom Tajvana, uz učešće mnogih gradova, pored Kaosjunga”, navodi se u saopštenju.

Međunarodni “World Pride” se, po svemu sudeći, neće održati na Tajvanu 2025, ali u tajvanskom gradu Tajpeju biće održana Parada ponosa u oktobru ove godine.

Naslovna fotografija: Flickr