Odakle pokretu “Dveri” računica od 40 miliona evra za Evroprajd?

“Dveri” tvrde da će se za organizaciju manifestacije “Evroprajd” potrošiti 40 miliona evra i kako kažu, veruju da postoje prioritetniji problemi u koje treba uložiti novac. Osim što je ova računica preuveličana i nejasna, sagovornici Istinomera kažu da troškovi u vezi sa radom policije tokom Evroprajda ne potiču od LGBTQI+ zajednice, već su posledica netrpeljivosti u društvu koje, između ostalog, izazivaju upravo ovakve tvrdnje pokreta “Dveri”.

Za nešto više od dva meseca, Beograd će biti domaćin prvog EvroPrajda u jugoistočnoj Evropi. Kako se približavamo 12. septembru, početku ove šestodnevne manifestacije, targetiranje pripadnika i aktivista LGBTQI+ zajednice se intenzivira.

Sada i parlamentarna stranka, Srpski pokret Dveri, najavljuje svoj prvi predlog Narodnoj skupštini — usvajanje “Zakona o zabrani promocije homoseksualizma maloletnim licima“. U saopštenju Dveri povodom ovog predloga, Boško Obradović kaže da će Vladi Srbije preporučiti i “zabranu gej parade u narednih 100 godina”, te kako “ne mogu da prihvate da dete ima tatu i tatu, ili da se neko pre podne oseća kao muško, a popodne kao žensko“.

U sklopu kampanje Dveri protiv “promocije homoseksualizma“ lideri ovog pokreta ističu da je održavanje Evroprajda u Beogradu “skupo, finansijski netransparentno i zdravstveno rizično“.

Na društvenim mrežama, Srpski pokret Dveri je konkretniji — tvrde da će ovogodišnji Evroprajd koštati 40 miliona evra.

U gostovanju na televiziji Nova S 19. jula, potpredsednica ovog pokreta Tamara Milenković Kerković, navodi “insajdere” kao izvore budžetskih informacija beogradskog Evroprajda.

Po rečima Kerković, pomenuta sredstva izdvajaju se iz državnog budžeta, ponajviše zahvaljujući “položaju odlazeće predsednice Vlade Ane Brnabić”.

Na pitanje Istinomera odakle informacija i računica od 40 miliona evra za organizaciju manifestacije Evroprajd, Kerković kaže da zvaničnih podataka nema, a da njihove insajderske informacije tvrde da trogodišnji projekat (2019-2022) koji podrazumeva čitavu pripremu iznosi minimum 40 miliona evra.

“To uključuje aktivnosti organizatora i finansijera, institucija EU, Evropskog parlamenta, Saveta Evrope, programa Promocije različitosti i jednakosti, donacija stranih Ambasada u Srbiji i korporativne donacije. Dakle 40 miliona evra je okvirna cifra finansija za čitav projekat, dok je za troškove tokom sedmodnevne manifestacije predviđeno oko 660.000 evra. Slični su i podaci na sajtu Saveta Evrope”, tvrdi Kerković za Istinomer.

Potpredsednica pokreta Dveri kaže i da troškovi iz budžeta koje je u ime svih građana Srbije obećala u svom Pismu podrške Evroprajdu odlazeća premijerka Ana Brnabić, takođe, nisu javni.

“Oni se odnose na troškove angažovanja državnih organa iz budžeta (pripreme, javne i bezbednosne službe, obezbeđenje prijavljenog nedeljnog visokorizičnog skupa, putne troškove, dnevnice i sve druge troškove pripadnika MUP u tri smene tokom nedelju dana, komunalne, troškove održavanja čistoće, obezbeđenja lica i stvari). Ovi podaci su dislocirani u različita ministarstva i javna preduzeća kako bi se prikrio ukupan trošak koji je prema našim informacijama oko 20 miliona evra. Taj iznos ulazi u pripremu Evroprajda. Izvore ne možemo da otkrijemo”, kaže naša sagovornica iz Dveri.

Na molbu da pojasni specifikaciju troškova za obezbeđivanje parade, Kerković kaže da je “za događaj visokog rizika potrebno je najmanje 6.000 pripadnika MUP, za sedam dana i mnogo više”. Dalje, računa da je za angažovanje 6.000 policajaca u tri smene potrebno obezbediti 18.000 dnevnica, da je to onda za sedam dana 126.000 dnevnica po 100 evra bruto iznos od 12.600.000 evra, samo na policijsko obezbeđenje”.

Da li ovakva računica ima smisla, konsultovali smo se sa Bojanom Elekom iz organizacije Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP), koji kaže da je to obmanjivanje javnosti.

“Prvo, dnevnica je Vladinom uredbom određena na 150 dinara dnevno, nikako ne iznosi 100 evra kako se navodi. Pri tom, ona se odnosi na službeno putovanje unutar zemlje te, iako jeste tačno da se za događaje poput Parade ponosa angažuje veliki broj policajaca iz unutrašnjosti, to svakako nisu svi policajci koji obezbeđuju javne skupove. Policijski sindikati godinama ukazuju na to da je ovakva dnevnica nedovoljna da pokrije osnovne troškove policijskih službenika, te je iznošenje neproverenih činjenica o visini dnevnica ujedno i ponižavanje policije”, pojašnjava nam Elek.

On dalje tvrdi da je “brojka od 6.000 policajaca koji su angažovani u tri smene tokom sedam dana potpuno pogrešna”.

“Tačno je da je prethodnih godina za obezbeđivanje Parade ponosa angažovano i preko 5.000 policajaca, ali to se odnosi samo na centralnu šetnju kroz grad koja traje nekoliko sati. Evroprajd ima brojne druge aktivosti u svom programu za čije obezbeđivanje je potrebno daleko manje policajaca jer se dešavaju u zatvorenim prostorima, a svakako ne traju non-stop po 24 časa tokom svih sedam dana”, kaže sagovornik iz BCBP-a.

Iz Prajd Info Centra za Istinomer kažu da oštro osuđuju i kritikuju sadržaj pomenutih video klipova koji pokret Dveri, na čelu s Boškom Obradovićem, šire na društvenim mrežama proteklih dana i dodaju da „stranke koje neguju diskriminatorne i antidemokratske vrednosti, često pokušavaju da dezinformacijama udare na one na najnižem položaju”.

„Podsetićemo da bi uređeni politički sistem, parlamentarnu stranku koja na ovaj način promoviše lažne podatke, adekvatno treba i sankcionisati.”, zaključuje tim Prajd Info Centra.

Da je tvrdnja o višemilionskom budžetu Evroprajda besmislica, potvrđuju i iz Evropskog Udruženja organizatora Prajda (EPOA).

“Suludo je tvrditi da će organizovanje Evroprajda u Beogradu koštati 40 miliona evra“, kaže za Istinomer portparol ovog udruženja.

“Prošlogodišnji Evroprajd, spojen sa mnogo većim događajem, Vorldprajdom, koštao je 7,5 miliona evra — održan u Kopenhagenu, gradu sa većim organizacionim troškovima od Beograda; Dodatno, budžet za Evroprajd manifestaciju 2019. godine u Beču, iznosio je tri miliona evra”, objašnjavaju iz EPOA.

Poređenja radi, konkurenti Beogradu za domaćina Europrajda, dva portugalska grada (Lisabon i Porto), Dablin i Barselona su 2019. godine, svoje troškove procenjivali na, redom, 858, 750 i 870 hiljada evra.

Organizacioni odbor Beograd Prajda, sastavljen od šest organizacija za ljudska prava iz Srbije, odgovoran je za prikupljanje sredstava za održavanje Evroprajda.

“Sredstva se dobijaju kroz grantove iz različitih izvora — korporativnih sponzorstava kompanija kao što su Coca-Cola, Ikea, Medtronic, uz podršku drugih Prajd organizacija (poput Oslo Pride i Pride Amsterdam), ali i kroz prodaju promotivnog materijala, ulaznica za predstave, koncerte i druge prateće događaje Evroprajda”, ističe portparol EPOA.

Jedini pravi trošak za Beograd, dodaje se u odgovoru za Istinomer, predstavlja angažovanje pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova i infrastrukturnog obezbeđenja, slično policijskom obezbeđenju za veliki sportski događaj.

Kerković kaže da su Dveri reagovale jer “ovo smatraju nedopustivom finansijskom netransparentnošću, a obzirom da se premijerka za ovaj događaj založila svojim i autoritetom države, u ime svih nas, smatraju da se ova sredstva mogu iskoristiti za veće prioritete”.

“Srpski pokret Dveri istakao je zahtev za otkazivanjem sedmodnevne LGBT+ manifestacije Europrajd u Beogradu iz više razloga, pored ostalog zbog toga što je taj događaj zbog porasta broja zaraženih zdravstveno nebezbedan, a nakon događaja u Oslu i visoko rizičan u uslovima velikih geopolitičkih napetosti, ali i zbog potpune finansijske netransparentnosti koja je nedopustiva. O tome pišu i sami pripadnici gej populacije koji su javno tražili od Asocijacije organizatora EUPrajd, podatke o troškovima, uplatama, donacijama i donatorima i sponzorima. Odgovora nema, a u samom postupku prijave 2019. ‘Beograd prajd’ jedini je od svih prijavljenih organizatora koji nije izneo Biznis plan i finansijske podatke, uz obrazloženje da će ‘te podatke iskoristiti tabloidi da bi ih predstavili stranim agentima’. Ni Zakon o budžetu Republike Srbije ne pominje troškove jer su oni ‘rasuti’ u nekoliko Ministarstava i javnih preduzeća”, kaže članica Dveri.

Iz Prajd Info Centra dodaju da je i ovog puta reč o paradoksu, kako se “policijske snage aktiviraju upravo kako bi branili učesnike i učesnice prajda od istih nasilnika koji se poistovećuju sa sadržajem koji Dveri propagiraju”.

I iz Beogradskog centra za beogradsku politiku, takođe, tvrde da pored toga što je iznos od preko 12 miliona evra preuveličan verovatno nekoliko stotina puta, ključni problem sa tvrdnjom Dveri leži u pretpostavci da toliko košta Evroprajd.

“Svi troškovi u vezi sa radom policije ne potiču od LGBTIQ+ zajednice, već su posledica netrpeljivosti u društvu i nasilnih grupa ili pojedinaca koji ugrožavaju bezbednost tokom ove manifestacije. Dodatno raspirivanje mržnje i netrpeljivosti iznošenjem netačnih podataka, poput ovih koje su iznele Dveri, mogu samo da povećaju i bezbednosne rizike ali i cenu angažovanja policije. Stoga, ako je Dverima fiskalna odgovornost razlog za protivljenje Evroprajdu, morali bi da prestanu sa iznošenjem ovakvih paušalnih i netačnih informacija u javnost jer time postižu suprotan efekat”, zaključuje Bojan Elek.

***

Poslednjih meseci, kako se približava Evroprajd, primetno je zaoštravanje retorike i novi talasi dezinformacija i na društvenim mrežama. Istinomer je razotkrivao obmanjujuće postove koji povezuju Prajd, majmunske boginje i „paklene scenarije“. Primetna je i „stigmatizacija, širenje straha i panike — nasuprot jasnom informisanja javnosti o virusu, rizicima i prevenciji infekcije majmunskim boginjama“. Nesavesnom i vankontekstualnom izveštavanju nisu odoleli ni mejnstrim mediji.

Jedna od poslednjih takvih objava osvanula je i  na naslovnoj strani „Pečata“.

 

Naslovna fotografija: Ilustracija, Canva