Snimci hrane „u pokretu” i zastrašivanje Gejtsom

Bizaran snimak neosnovano je doveden u vezu sa američkim milijarderom i filantropom Bilom Gejtsom.
Izvor: Canva
  • Na društvenim mrežama deli se video „pokretnog brokolija” uz tvrdnje da je reč o „proizvodu Bila Gejtsa”.
  • Na snimku je prikazan umetnički projekat koji nema nikakve veze sa Gejtsom.
  • Objave na Fejsbuku ocenili smo kao netačne.

Viralan snimak sa društvenih mreža prikazuje komad brokolija, koji nakon ubrizgavanja injekcije sa nepoznatom tečnošću, navodno postaje pokretan. Snimak se na Fejsbuku deli uz tvrdnje da je reč o „proizvodu iz laboratorije Bila Gejtsa”.

Izvor: Facebook / Printscreen

Snimak prikazuje umetnički projekat sa kojim američki milijarder i filantrop Bil Gejts nema nikakve veze.

Video je kreirao Rasel Kameron, samouki vajar iz Njujorka. Prema podacima iz njegove biografije sa veb sajta DeviantArt, Kameron se specijalizovao za kreiranje emotivno mračnih i pomalo uznemirujućih skulptura”. 

Na Kameronovim nalozima na društvenim mrežama mogu se pronaći i drugi slični video snimci „pokretne hrane”. Nedavno se i za snimak koji prikazuje „pokretan batak” takođe netačno tvrdilo da prikazuje sintetičko meso iz Gejtsove laboratorije.

Portparol Gejts Fondacije demantovao je za „Rojters” povezanost Gejtsa sa spornim snimcima.

„Forbes”, koji se takođe bavio viralnim snimkom brokolija, navodi da su verifikovani nalozi sa društvene mreže X, specijalizovani za teorije zavere, značajno potpomogli vidljivosti dezinformacija o videu.

„X se oduvek borio sa dezinformacijama, ali je primetan nagli porast viralnih video snimaka sa netačnim tvrdnjama otkako je Ilon Mask kupio platformu krajem 2022. Mask je uveo niz promena, uključujući odluku da skine plave ‘verifikacione’ oznake sa uticajnih naloga. Danas svako ko ima 8 USD mesečno može da kupi ‘verifikaciju’, iako X više ne verifikuje identitet nikoga na sajtu. Dobijanje plave oznake za potvrdu takođe daje nalozima podsticaj u algoritmu X-a, što znači da se lažne slike i video snimci mogu brže širiti”, piše „Forbes”.