Snimak dela govora španske ministarke izvučen iz konteksta

Optužbe desničarskih organizacija da španska ministarka za rodnu ravnopravnost poziva na pedofiliju pod maskom „međusobne saglasnosti“ odrasle osobe i deteta nisu zasnovane na činjenicama. Rečenica koja kruži društvenim mrežama izostavlja ključne delove njenog petominutnog izlaganja pred članicama Komisije za rodnu ravnopravnost, pa je samim tim pogrešno protumačena i izvučena iz konteksta.

Za mnoge, septembar je bio mesec protesta, pobune, ali i solidarnosti. Dok je za aktiviste u fokusu bila borba za prava žena i LGBTI osoba, za pojedine desničarske grupe u Srbiji, mesec za nama protekao je u „propagandi homoseksualsnosti i transrodnosti“, vređanju tradicije i javnog morala — ali je i završen svojevrsnom „pobedom” nad naukom i činjenicama.

Udžbenici biologije za osmi razred osnovne škole odlaze na reviziju usled „pritiska dela javnosti” da se pojedini delovi lekcija koje se bave polnim i rodnim identitetom, izbace iz kurikuluma.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva prosvete tim povodom, iako je stav Nacionalnog prosvetnog saveta da su sporni udžbenici u skladu sa programom, „treba voditi računa da učenici osmog razreda nemaju potrebna predznanja iz oblasti psihologije i sociologije i da se ta znanja stiču tokom srednjeg obrazovanja“.

U sklopu kontinuiranih spin aktivnosti desničarskih organizacija i njihovih pristalica na društvenim mrežama, ovih dana se deli i snimak dela govora španske ministarke za rodnu ravnopravnost, Irene Montero sa opisom:

Deca imaju pravo da poznaju svoje telo i da imaju seks sa bilo kim“. Ovo su reči španske ministarke za ravnopravnost Irene Montero. Prema rečima zvaničnika, ako je za odraslog čoveka i dete sve po „obostranoj saglasnosti“, to uopšte nije pedofilija već samospoznaja.

Međutim, po već ustaljenoj tradiciji, rečenica koju čujemo u snimku nije precizno prevedena i još važnije — u potpunosti je izvučena iz konteksta njenog govora tokom zasedanja Komisije za rodnu ravnopravnost od 21. septembra.

Tačnije, snimak u trajanju od 35 sekundi samo je deo replike psihološkinje i ministarke Montero predstavnici ekstremno desničarske stranke Voks, Lurd Mendez.

Kako saznajemo od kolega sa španskog fakt-čeking portala za Maldita.es, sporni isečak je, pored spina na društvenim mrežama, bio povod desničarskim organizacijama da traže smenu, ali i privođenje ministarke Montero.

Ono što se u viralnom snimku izostavlja je da ministarka Montero jasno govori o mladima starijih od 16 godina. To je ujedno i uzrast koji se po članu 183 španskog Krivičnog zakonika smatra zakonskom starošću za pristanak na seksualne odnose.

Deo odgovora Irene Montero članici Voksa važnim za shvatanje konteksta zasedanja Komisije za rodnu ravnopravnost, preveli smo u celosti uz pomoć kolega iz Maldita.es.

Garantovanje prava da žene samostalno odlučuju o svom telu je osnovna mera demokratije. Upravo zato što kada pojedina društva žele da ograniče demokratiju i prava više od polovine stanovništva koju čine žene — prvo smanjuju ili zabranjuju ostvarivanje ženskih seksualnih i reproduktivnih prava. Jer, ukoliko žena ne može da odlučuje o svom telu, ona ne odlučuje ni o svom životu. Na taj način, oni odlučuju u ime žene i to ograničava ostvarivanje skupa seksualnih i reproduktivnih prava, ne samo pravo na dobrovoljni prekid trudnoće.

Sledi spornih 35 sekundi snimka:

To je razlog zbog kojeg Zakon o seksualnim i reproduktivnim pravima ne samo da garantuje efikasan pristup dobrovoljnom prekidu trudnoće, već i omogućava razgovor o seksualnom obrazovanju. Primerom, da (mladi) u ovoj zemlji imaju pravo da upoznaju sopstveno telo, da imaju pravo da znaju da odrasle osobe ne smeju da ih neprikladno dodiruju bez pristanka — jer je to oblik (seksualnog) nasilja. Imaju pravo da znaju da mogu da vole i imaju seksualne odnose sa kime oni žele, na osnovu, razume se, međusobnog pristanka. To su prava koja su (ovim zakonom) prepoznata, a koja se vama ne dopadaju. I u redu je reći otvoreno da vam se ne dopadaju. Vi ste pristalice društvenih modela koji nisu zasnovani na regulisanju prava, već na uspostavljanju autoritarnosti. (…) Iz vašeg govora nisam razumela ništa do da smatrate da je veoma loše da žene odlučuju o sopstvenim telima. Mladi od 16 i 17 godina — velika većina njih — razgovara sa svojim porodicama, razgovara sa prijateljima, ponekad i sa svojim učiteljima, odnosno, sa odraslima u koje imaju poverenja. I to rade pre nego što donesu odluku [o prekidu trudnoće] koja će za neke biti teška, za druge ne. Većina devojaka od 16 i 17 godina koje se suočavaju sa dobrovoljnim prekidom trudnoće razgovara sa svojim roditeljima, rođacima, prijateljima i nastavnicima. Ali znate šta? Postoje devojke od 16 i 17 godina koje su seksualno zlostavljane od strane članova svojih porodica, istih onih koji ih potom teraju da nastave sa tom istom neželjenom trudnoćom. Verujem da država mora da poruči svim ženama — i onima od 16 i 17 godina — da im veruje, da ih poštuje njihove odluke i da im omogućava mehanizme uz pomoć kojih mogu da ostvare svoju seksualnu i reproduktivnu aktivnost. Šta je vaš predlog? Da idu u ilegalne klinike i rizikuju sopstvene živote? Kakav način da se brani nečiji život”.

Dodatno, Ministarstvo za rodnu ravnopravnost je za Maldita.es potvrdila da je Montero ukazivala na šesnaestogodišnjake i sedamnaestogodišnjake, ne na „svu (maloletnu) decu.

Cilj ministrke bio da ukaže na važnost prepoznavanja seksualnog nasilja — kako se ovaj vid nasilja neretko dešava unutar porodice ili od strane osoba u koje mlade osobe imaju poverenja — jer niko ne sme da ih dodirne bez njihove saglasnosti“, navodi se u odgovoru Ministarstva.

Deo opisa objava koje kruže našim govornim područjem da je po rečima španske ministarke, obostrana saglasnost između muškarca i deteta „samospoznja, a ne pedofilija“, nije istinita i ne pripisuje se Ireni Montero.

Naslovna fotografija: Youtube/PrintScreen