Slučaj policijske brutalnosti nad dečakom – snimak nastao u Švedskoj 2015. godine, ne u Jerusalimu

Uznemirujući snimak, uz opis „izraelska policijska brutalnost nad palestinskim dečakom”, deli se društvenim mrežama sa tvrdnjom da je nastao tokom protesta podrške narodu Palestine u Jerusalimu 14. oktobra. Međutim, snimak je nastao u februaru 2015. godine u Švedskoj.
Foto: Canva
  • Izraelski vojnik je udavio palestinsko dete brutalno”, navodi se u opisu uznemirujućeg video snimka objavljenog na Facebook-u 23. oktobra. U drugim objavama koji sadrže isti grafički sadržaj, dodaje se i sledeće: „dana 14.10. policajac zadavio dečaka ispred američke ambasade u Jerusalimu.”
  • Prvi korak u svakoj analizi, obrnuta pretraga fotografija, pokazuje da je reč o snimku koji je nastao pre više od osam godina
  • Snimak iz objava na društvenim mrežama se zapravo odnosi na događaj u Malmeu početkom 2015. godine. Nije nastao ispred američke ambasade u Jerusalimu sredinom prošlog meseca, niti su u njemu izraelski policajac (niti vojnik) i palestinski dečak.
  • Ove objave su primer zloupotrebe vizuelnog sadržaja.
Izvor: Screenshot / FB, TikTok

Švedski portal Sydsvenskan je 9. februara 2015. godine izvestio o ovom događaju, navodeći da se na snimku nalazi radnik obezbeđenja železnice u Malmeu i devetogodišnji dečak koji „ne govori švedski”.

Prema tom izveštaju, snimak je nastao nakon što su dva maloletna dečaka (9 i 12 godina) ušla u voz bez karata, zbog čega ih je obezbeđenje u tome i fizički sprečilo. Kao što se i na snimku koji ove nedelje kruži mrežama vidi, radnik obezbeđenja svojom težinom pritiska leđa dečaka, dok rukama sprečava maloletnika da govori i pomera se.

Kreator snimka je za pomenuti švedski portal naveo je i da je radnik obezbeđenja dečakovu glavu udarao o tlo. Uprkos jasnoj demonstraciji sile obezbeđenja, Lars Forstel, direktor za informacije u policiji Skane, tim povodom istakao je da u spornom slučaju nije došlo do zloupotrebe službenog položaja, jer je, kako navodi, čuvar za takav postupak imao sva ovlašćenja.

Snimak je dostupan i na YouTube-u, ali i u izveštajima pojedinih svetskih medija poput Independent i France24 Observers.

Na samom početku snimka, mogu se uočiti dva čuvara koji nose fluorescentne prsluke sa ispisima na švedskom jeziku „Ordinings Vakt”, odnosno „službenik komunalne službe”, jedinice pri švedskoj policiji.

Izvor: YouTube

Sporni video je bio tema analize i tima za proveru istinitosti informacija malezijskog AFP-a 2019. godine, kada se snimak delio sa sličnom tvrdnjom da je izraelski policajac mučio palestinsko dete „dok nije umrlo” tokom protesta ispred američke ambasade u Jerusalimu.

U pojedinim objavama se deli maltene istovetan opis kao u ovoj objavi od 22. oktobra na TikTok-u. Ista TikTok korisnica je objavila i viralni video.