Podrška Putina srpskoj reprezentaciji – nova vrsta manipulacija

Da li Vladimir Putin navija za „orlove” na Mundijalu? Nedvosmisleno, da — sudeći po pojedinim domaćim portalima, koji su, uoči prvog meča srpske fudbalske reprezentacije na Svetskom prvenstvu u Kataru, preneli „deepfake” video Putinove podrške „orlovima” kao stvarni promotivni spot ruskog predsednika.
Izvor: Screenshot

Popularna Instagram i Fejsbuk stranica Dnevna doza Beograda i portali Republika i NSUživo, preneli su navodni video „moćne podrške” Vladimira Putina srpskoj reprezentaciji na Svetskom prvenstvu u fudbalu. „Navijaj za Srbe”, glavna je poruka Putina sa snimka.

„Neće samo Srbi navijati za „Orlove“. Fudbalskoj reprezentaciji Rusije nije dozvoljeno da učestvuje na Mundijalu, pa narod u toj zemlji mora da izabere za koga će navijati. I podrška je stigla upravo Srbiji. Promotivni spot postao je viralan na društvenim mrežama, a poznato je da će Vladimir Putin i cela Rusija biti uz našu zemlju.”, navodi se u članku portala Republika.

Izvor: Screenshot

U pitanju, pak, nije zvanični promotivni spot Vladimira Putina, već deepfake uradak ruskog satiričnog YouTube kanala, Prosto Putin, posvećen imaginarnom slobodnom vremenu deep fake ruskog predsednika.

Video je postao viralan i među korisnicima društvenih mreža, od kojih mnogi nisu shvatili da je u pitanju deepfake sadržaj.

Iako video „Putinovog navijanja” nije autentičan, tema podrške Rusije privukla je pažnju na društvenim mrežama.

Ruska fudbalska reprezentacija je 24. novembra — uprkos zabrani učestvovanja na ovogodišnjem Mundijalu zbog invazije na Ukrajinu — poželela sreću srpskim igračima na svom zvaničnom Tviter nalogu.

Spornim deepfake snimkom Putina bavili su se i kolege iz Fakenews tragača u svojoj analizi.

Povezan sadržaj

U prvim mesecima rata u Ukrajini, u više navrata smo ocenjivali takozvani varalački sadržaj — montirane fotografije objava sa društvenih mreža ili deepfake snimke koji su se koristili za lažno predstavljanje i diskreditovanje legitimnih medijskih izvora.

„Da li ste videli Baraka Obamu kako Donalda Trampa naziva „potpunim kretenom“, ili Marka Zakerberga kako se hvali da ima „potpunu kontrolu nad milijardama ukradenih podataka ljudi“, ili ste bili svedoci dirljivog izvinjenja Džona Snoua za sumorni završetak Igre prestola? Ako ste odgovorili sa da - videli ste deepfake. Kao odgovor 21. veka na fotošopiranje, deepfake koristi oblik veštačke inteligencije koji se zove duboko učenje da bi napravio slike lažnih događaja, otuda i naziv deepfake.” (Izvor: Gardijan, 13. januar 2020.)

O ovom primeru je pisao i Business Insider.

„BuzzFeed je objavio video na kojem vidimo kako bivši američki predsednik Barak Obama psuje i proziva predsednika Donalda Trampa, ali je redakcija otkrila da je snimak zapravo napravljen korišćenjem nove tehnologije za uređivanje videa.

Glas reditelja i glumca Džordana Pila je zapravo korišćen u video snimku, koji je potom ubačen u originalni Obamin snimak, stvarajući tako „deepfake“ —video na kome neko govori ili radi nešto što se zapravo nije dogodilo.” (Izvor: www.businessinsider.com, 17. april 2018.)

Naslovna fotografija: Screenshot