Obmanjujuće tvrdnje o genetski modifikovanim komarcima

Projekat razvoja genetski modifikovanih komaraca biotehnološke kompanije „Oxitec” manipulativno je predstavljen u objavama na Fejsbuku. Bil Gejts je finansirao pojedine projekte ove kompanije, ali ne i projekat genetski modifikovanih komaraca koji su pušteni na Floridi.
Izvor: Canva

  • Na Fejsbuku se dele obmanjujuće tvrdnje da će kompanija koju finansira Bil Gejts pustiti genetski modifikovane komarce na Floridi u cilju trovanja ljudi.
  • Cilj razvoja genetski modifikovanih komaraca nije trovanje ljudi, već smanjenje širenja malarije i drugih bolesti koje pojedine vrste komaraca prenose.
  • Fondacija Bila i Melinde Gejts dodelila je grantove koji su finansirali rad ove kompanije, međutim, nije finansirala projekat puštanja genetski modifikovanih komaraca „Aedes aegypti” na Floridi.

Na Fejsbuku se dele tvrdnje da će „kompanija koju finansira Bil Gejts pustiti genetski modifikovane komarce na Floridi”. U objavama se navodi da su genetski modifikovani komarci „oružje kojim nas truju”.

Izvor: Facebook/Screenshot

Posredi je dvostruka dezinformacija. 

Višegodišnji istraživački projekat biotehnološke kompanije „Oxitec”, u kojem se vrši genetsko modifikovanje vrste komaraca „Aedes aegypti”, ima za cilj sprečavanje širenja zaraznih bolesti, a ne trovanje ljudi.

„Oxitec” je istraživačka kompanija koja je specijalizovana za biološka rešenja za „kontrolu štetočina koje prenose bolesti, uništavaju useve i štete stoci”.

U okviru projekta za „Aedes aegypti” na hiljade komaraca je izmenjeno kako bi se otežala njihova reprodukcija, što dovodi do usporavanja i sprečavanja širenja bolesti koje prenosi komarci, kao što su malarija, Zika virus i denga groznica. U aprilu 2021. godine objavljeno je da će „Oxitec” pustiti oko 150.000 komaraca na šest lokacija na Floridi. Međutim, ovaj projekat nije finansirala Fondacija Bila i Melinde Gejts. 

Fondacija Gejts dodelila je grantove ovoj kompaniji za njen rad na razvoju nove vrste genetski modifikovanih komaraca pod nadimkom „Friendli™” kako bi se smanjilo širenje malarije. 

„Snopes” navodi da je pregled dokumenata o grantovima Fondacije Gejts otkrio je da je kompaniji „Oxitec” u junu 2018. dodeljeno više od 5,8 miliona dolara za projekte u vezi sa malarijom širom sveta tokom 43 meseca. „Oxitec” je objasnio za „Snopes” da se grantovi odnose na komarce koji nose malariju koji se ne nalaze u SAD i drugu vrstu komaraca koja prenosi dengu, žutu groznicu i Zika virus.

„‘Oxitec’-ova druga generacija ‘Aedes aegypti’ su jedini komarci koji su do danas pušteni u SAD i nisu finansirani od strane Gejts fondacije”, rekao je portparol kompanije za „Snopes”, dodajući da projekat na Floridi u potpunosti finansira „Oxitec”.

***

„Aedes aegypti” je endemski za Afriku, ali se proširio u subtropskim i umerenim regionima širom planete. Ova vrsta je posebno invazivna jer su jaja u stanju mirovanja u suvim uslovima mesecima, šireći se posredstvom ljudi i transportovane robe, pre nego što se izlegu kada padne kiša. Komarci „Aedes aegypti” čine samo 4 odsto celokupne populacije komaraca na Floridi, ali su odgovorni za skoro sve bolesti koje prenose komarci na ljude.

Samo ženke komaraca mogu preneti bolesti kao što su čikungunja, zika, denga i malarija, jer samo ženke komaraca ujedaju ljude, čime prenose bakterije iz pljuvačke u ljudski krvotok. Da bi se borili protiv ovoga, istraživači kompanije „Oxitec” identifikovali su protein nazvan tetraciklin Trans-Activator Variant kao sredstvo za suzbijanje populacija komaraca.

Izvor: Canva

To, međutim, nije prvi pokušaj da se komarci genetski modifikuju. Istraživanja ove ideje traju više od jedne decenije. Oslobađanje genetski modifikovanih komaraca na Kajmanskim ostrvima 2010. godine dovelo je do stope suzbijanja od čak 80 odsto. „Oxitec” je 2011, 2012. i 2015. godine pustio ranije generacije genetski modifikovanih komaraca u oblastima Brazila.

Genetski modifikovani komarci ne predstavljaju opasnost za ljude, životinje ili životnu sredinu, navodi se na sajtu američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Agencija za zaštitu životne sredine Sjedinjenih Država (EPA) procenila je potencijalni rizik od puštanja genetski modifikovanih komaraca u zajednice i utvrdila da nema rizika za ljude, životinje ili životnu sredinu.

Postoji, međutim, grupa stručanjaka koja upozorava da je potrebno sprovesti dodatna ispitivanja pre nego što se genetiski modifikovani komarci puste u životnu sredinu, piše „The Guardian”.

Naslovna fotografija: Canva