Nemačka nije pozvala građane da prijave porodicu i prijatelje zbog „pogrešnog mišljenja“
Tvrdnja da je nemačko ministarstvo pozvalo građane da počnu „špijuniranje kod kuće“ i svoju porodicu i prijatelje prijave zbog „pogrešnog mišljenja“ — proširila se društvenim mrežama. Međutim, reč je o dezinformaciji.

- Portal Nulta tačka objavio je da je nemačko ministarstvo — kroz projekat „Kompas za savetovanje u vezi sa teorijama zavere“ — pozvala građane da počne špijuniranje kod kuće i prijave članove svoje porodice i prijatelje zbog „pogrešnog mišljenja“.
- Glavni fokus Nulte tačke je na upravljanje mišljenjem i pravljenje paralele sa metodoma kojima su se služili najrepresivniji režimi.
- Projekat nemačkog ministarstva za porodicu „Kompas za savetovanje u vezi sa teorijama zavere“, predstavlja podršku i savetodavni centar za građane koji su zabrinuti da njihove bliske osobe veruju u teorije zavere i žele da nauče kako da razgovaraju s njima. Osmišljen je kako bi se građani posavetovali sa centrom kako da vode dijalog sa bliskim ljudima koji veruju u teoriju zavere, a ne da bi ih prijavili za „pogrešno mišljenje“.
- Tvrdnje portala Nulta tačka predstavljaju manipulaciju činjenicama.
„LUDILO: Nema više privatnosti – Nemački vladini organi pozivaju građane da prijave porodicu i prijatelje zbog ‘pogrešnog mišljenja’ „- naslov je teksta na portalu Nulta tačka, objavljenog 4. marta.
U pitanju je portal koji neretko širi dezinformacije, a ovoga puta, povod je bio nemački projekat „Kompas za savetovanje u vezi sa teorijama zavere“ i otvaranje nacionalnog kontakt centra. Vest o ovom projektu nemačkih minstarstava, Nulta tačka koristi da ukaže na to da se Nemačka, navodno, „vraća metodama iz nekih od najrepresivnijih režima u istoriji“.
„Iako deluje kao korak unazad, „špijuniranje počinje kod kuće“ nije ništa novo – u nekoj formi ovo je postojalo i ranije, a u ovom slučaju, usmereno je na olakšavanje zadatka državne populacijske nadzorne službe“, navedeno je u „vesti“ i naglašeno da je ovo strategija stezanja slobode mišljenja i da ovaj korak Nemačke ima za cilj da podstakne ljude da budu nadgledani.
Takođe, tumačenje ovog portala je da će građani svojim delovanjima omogućiti lakše upravljanje mišljenjem, uz minimalizaciju privatnosti i da su pozvani da budu detektivi i prijave članove svoje porodice i prijatelje koji misle pogrešno.
A o kakvom projektu nemačkih ministarstava je reč?
Nemačka je pokrenula Nacionalni savetodavni centar za borbu protiv laži i dezinformacija.
Tačnije, nemačko Ministarstvo za porodicu, starije građane, žene i mlade i Ministarstvo unutrašnjih poslova pokrenuli su 27. februara savetodavnu službu – „Kompas za savetovanje o teorijama zavere“ (Beratungskompass Verschwörungsdenken).
Ova usluga pruža anonimnu i poverljivu podršku osobama koje su pogođene teorijama zavere, kao i njihovim porodicama, prijateljima i kolegama, objašnjeno je na sajtu ministarstva.
Trenutna ministarka unutrašnjih poslova, Nensi Fezer upozorila je da se teorije zavere „namerno šire kako bi podelile društvo i narušile poverenje u nezavisnu nauku, slobodne medije i demokratske institucije“.
Tom prilikom je napomenula da članovi porodice, prijatelji i kolege često prvi primećuju kada je neko pod uticajem teorija zavere.
„Otvoren dijalog na ravnopravnom nivou često deluje nemoguć jer druga osoba nije otvorena za argumente. Stoga je uspostavljanje ovog centra važno za borbu protiv ekstremizma i dezinformacija„, izjavila je nemačka ministarka, a prenosi Brussels Signal.
Savetovanje — ne špijunaža „kod kuće“
Dakle, usluga Kompasa je namenjana svakome kome ko se suočava sa izazovima povezanim sa lažnim vestima, dezinformacijama i teorijama zavere, bilo direktno ili indirektno. Cilj projekta je da ponudi lako dostupnu početnu pomoć i usmeri korisnike ka odgovarajućim lokalnim savetodavnim centrima.
Značaj ovog centra posebno je istaknut u vremenima društvene krize, poput kovid pandemije ili rata u Ukrajini, a kako je navedeno na sajtu ministarstva „teorije zavere karakterišu mnoge ekstremističe pokrete i mogu dovesti do opasne radikalizacije i nasilja, takođe mogu i da izazovu antidemokratste stavove i izvan ekstremisitičkih struktura“.
Ova inicijativa deo je nemačkog programa „Demokratija živi!“, koji od 2015. godine radi na jačanju demokratije i borbi protiv ekstremizma. U okviru nove faze programa (2025–2032), poseban fokus stavljen je na izazove povezane s teorijama zavere, što je i dovelo do pokretanja ove savetodavne službe.
Naslovna fotografija: Canva