Nema dokaza da je Zelenski kupio luksuznu vilu u Egiptu

Navodna vest o tome da predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski poseduju vilu u Egiptu, raširila se u medijima i na društvenim mrežama nakon što je izvesni Mohammed Al-Alawi (koji se predstavlja kao egipatski bloger i novinar) objavio navodni „kupoprodajni ugovor koji to dokazuje”.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski
Izvor: wikimedia commons
  • Na Fejsbuku se deli tvrdnja da Zelenski „kupuje luksuznu vilu u Egiptu, dok njegovi vojnici umiru na bojišnici”, uz navodne dokumente koji to dokazuju.
  • Nema dokaza da su sporni dokumenti autentični, a navodna vest je demantovana iz više izvora.
  • Objave na Fejsbuku ocenili smo kao netačne.

Kako je Al-Alawi naveo, potpisnici ugovora su Olga Kiyashko (svekrva Zelenskog) i kompanija „Orascom Development”, a predmet ugovora je vila u egipatskom turističkom gradu El Gouni. Al-Alawi u videu na Jutjubu tvrdi da je „porodica ukrajinskog predsednika stekla vilu koristeći novac od humanitarne pomoći dodeljen za podršku Ukrajini”.

Screenshot Fejsbuk objave u kojojse tvrdi da Volodimir Zelenski kupuje luksuznu vilu u Egiptu
Foto: Facebook/Screenshot

Radi se o dezinformaciji.

Prvi demanti sporne vesti stigli su 29. avgusta od egipatskog investitora Naguiba Sawirisa, jednog od osnivača kompanije „Orascom Development”. Sawiris je na društvenoj mreži X kratko ocenio da je vest „netačna”.

Kompanija „Orascom Development” oglasila se 31. avgusta saopštenjem u kojem je istakla da se radi o „lažnoj vesti”. 

Kompanija je posvećena zaštiti privatnosti kupaca i ne deli nikakve informacije ili detalje o svojim klijentima”, navodi se u saopštenju kompanije. Ipak, iz „Orascom Development” napominju da su svakako „pregledali svoju evidenciju” i da „nisu pronašli nikakve dokaze da Zelenski ili bilo koji član njegove porodice poseduje imanje u El Gouni”.

Kompanija je takođe saopštila da su izveštaji na društvenim mrežama uključivali fotografiju vile koja je „trenutno u vlasništvu egipatske porodice”, i dodala da su „fotografije navodnog ugovora takođe lažne”, a da „šabloni ugovora kompanije ne odgovaraju slikama koje su deljene”.

Demanti su 1. septembra stigli i od ukrajinskog „Centra za suzbijanje dezinformacija”, koji je pod kontrolom ukrajinske vlade.

„Porodica Zelenski i roditelji porodice nemaju nekretnine u Egiptu. O tome je Centar obavešten u Kabinetu predsednika Ukrajine. Dakle, ova vest je, kao i objavljene ‘kopije’ dokumenata, lažna, a promoviše je ruska propaganda sa ciljem da diskredituje reputaciju Vladimira Zelenskog na svetskoj sceni”, navodi se u saopštenju Centra.

Ovom temom bavio se i „Faktograf”.