Nema dokaza da je doktor koji je širio dezinformacije o kovidu 19 ubijen

Uzrok smrti doktora Rašida Butara nije poznat javnosti.
Doktor-Rasid-Butar
Izvor: CNN / Youtube
  • Na Fejsbuku su se raširile tvrdnje da je Rašid Butar, lekar poznat po širenju dezinformacija o kovidu 19, navodno ubijen.
  • Butar je preminuo 18. maja ove godine, a uzrok smrti još uvek nije poznat javnosti. Nema dokaza da se radi o ubistvu.
  • Objavama na Fejsbuku nedostaje kontekst.

Doktor Rašid Butar, poznat po svojim naučno neutemeljenim tvrdnjama o pandemiji kovida 19, preminuo je 18. maja ove godine u Sjedinjenim Državama. Na društvenim mrežama raširile su se tvrdnje da je Butar ubijen.

„Ubili su jednog od najglasnijih i najborbenijih doktora i znastvenika, koji je od samog pocetka upozoravao na sav ovaj cirkus i genocid koji ce biti pocinjen nad covijekom… Dr. Rashid Buttar je ubijen”, navodi se u spornim objavama.

Facebook objava
Izvor: Printscreen / Facebook

Ne postoje dokazi da je doktor Butar ubijen. Uzrok njegove smrti nije poznat javnosti.

Butar je jedan od najpoznatijih lekara koji su širili dezinformacije o pandemiji kovida 19. „Centar za suzbijanje digitalne mržnje” (CCDH) uvrstio ga je u istraživanju „The Disinformation Dozen” među 12 osoba i organizacija koji su proizveli „oko 65 odsto dezinformacija” o vakcinama i pandemiji korona virusa u Sjedinjenim Državama.

Prema dostupnim medijskim izveštajima, Butar je početkom maja ove godine izjavio da mu je „dat otrov koji je sadržao 200 puta više od onoga što je bilo u redovnoj vakcini”, nedugo nakon njegovog intervjua za „CNN” krajem 2021. godine, piše „MedPage Today”.

Nema, međutim, dokaza da je Butar „otrovan vakcinom” koja je navodno “200 puta jača od redovne doze”.

Uzrok njegove smrti nije saopšten javnosti, ali su mediji izvestili da je nedavno proveo vreme na intenzivnoj nezi.

Pre pandemije kovida 19, Butar je kažnjen od strane medicinskog odbora države Severne Karoline zbog toga „kako je lečio autizam i pacijente koji boluju od raka – uključujući ubrizgavanje vodonik peroksida pacijentu sa rakom, navodi „MedPage Today”.

 

Naslovna fotografija: CNN / Youtube