Nema dokaza da je „crni petak“ povezan s prodajom robova

Iako se već godinama dovodi u vezu sa dobom robovlasništva u Sjedinjenim Američkim Državama, nema dokaza da se “crni petak” odnosi na prodaju robova petkom na javnim trgovima. 

Vikend za nama nisu obeležili samo vesti o rekordnom broju zaraženih i preminulih od korona virusa, već i fotografije popustima izazvanih redova ispred popularnih radnji. Dok su mnogi negodovali zbog rizičnog ponašanja usred pandemije, bilo je i onih koji “crni petak” bojkotuju iz drugih razloga.

Ако се неко радује толико популарном „црном петку“, чисто да зна да то није дан за шопинг како нам овде налаже сатанистичка пропаганда. Афрички робови били су на продају петком на јавним трговима, и то по минималним ценама! Пошто смо и ми сами сада на неки начин робови, мислим да би максимално требало избегавати ове њихове промоције и навлачење на куповину. Ако смо паметни.

 

Foto: Facebook/Printscreen

 

Ovo je samo jedna od objava u kojima se tvrdi da popularni dan sniženja datira još iz vremena kada se u SAD postojali robovi, a podeljena je do sada najmanje 400 puta.

Dovođenje u vezu “crnog petka” s prodajom afričkih robova nije ništa novo na internetu. Fekt-čekeri su godinama unazad pisali o toj dezinformaciji, poput snopes.com, pesacheck.org, factcheck.afp.com.  

O tome je, na primer, pisao i BBC 2014. godine u tekstu “Glasine o ‘crnom petku’ i istina o tome kako je dobio ime” (Black Friday rumours and the truth about how it got its name). 

Jedan od mitova je, kako piše BBC, i taj da su trgovci “davali popust na robove” kako bi pomogli vlasnicima plantaža da se pripreme za zimu.

Ipak, izraz “crni petak” prvi put je zabeležen mnogo godina nakon ukidanja robovlasništva u SAD-u. 

Za objavu je iskorišćena fotografija sa naslovne strane knjige “Every Mother’s Son is Guilty: Policing the Kimberley Frontier of Western Australia 1882–1905” iz 2016. godine, koja govori o ulozi policijskih snaga u kolonijalnoj ekspanziji u okrugu Kimberli u zapadnoj Australiji. U pitanju je fotografija iz 1905. godine, i prikazuje aboridžinske zatvorenike.

Podsetimo, ropstvo je u SAD-u zvanično ukinuto 1865. godine donošenjem 13. amandmana, a tadašnji predsednik Abraham Linkoln je rekao: “Oni koji osporavaju slobodu drugima, ne zaslužuju je ni za sebe”.

Međutim, tu nije stavljena tačka na potlačeni položaj Afroamerikanaca - i dalje su uz pomoć zakona korišćeni kao radna snaga, ekstremističke grupacije belaca su ih zastrašivale, a tu je bila i segregacija. Danas, vek i po od zvaničnog ukidanja ropstva, Afroamerikanci u SAD-u se i dalje suočavaju sa rasnom diskriminacijom, a od 2013. godine aktivan je pokret Black Lives Matter, kao vid protesta protiv brutalnosti policije i nasilja prema crncima i, uopšte, rasne diskriminacije.

 

Kako je “crni petak” dobio ime?

 

Izraz je prvi put zabeležen kako bi oslikao krah američkog tržišta zlata 24. septembra 1869. godine – u petak. Krivci za tu finansijsku krizu bila su dva brokera sa Vol Strita, Džej Guld i Džim Fisk. Njih dvojica su hteli da otkupe što više zlata kako bi mu podigli cenu do te mere da od prodaje istog ostvare ogromnu dobit. Tog petka su, međutim, svi bankrotirali – od barona sa Vol Strita do farmera.

Povezan sadržaj
Miljana Miletić 7. 10. 2020.

Nešto manje od veka kasnije, 1950-ih su policajci u Filadelfiji koristili ovaj izraz kako bi opisali haos koji je usledio nakon Dana zahvalnosti. Zbog velikog broja kupaca i turista iz prigradskih naselja, gužve, kao i povećanog broja krađa, policajci nisu mogli da uzmu slobodan dan, već su čak morali da rade duže smene. Temin “crni petak” koristio se 1951. zbog velikog broja radnika koji bi javili da su bolesni kako bi nakon Dana zahvalnosti imali još jedan slobodan dan. 

Do 1961. termin je već bio ustaljen kod policajaca (članak “Around and About”). To se baš nije dopadalo trgovcima, jer je imalo negativan prizvuk, pa su pokušali da petak i subotu nakon Dana zahvalnosti preimenuju u “Krupni petak” i “Krupna subota”. 

Quote Title
U tekstu “The Philadelphia Inquire” iz 1981. godine, na pitanje zašto se ovaj dan zove “crni petak” ako je to najveći dan za trgovce”, odgovori su bili:

“Jer je to dan kada trgovci na malo zarađuju crno mastilo”, rekla je Grejs Mekfili iz Čeri hil mola.

“Mislim da je to došlo iz medija“, rekao je Vilijam Timons iz kompanije Stobridž i Klotijer.

“Mi zaposleni ga zovemo crni petak“, rekla je Bela Stivens iz Murstaun mola. “Radimo izuzetno naporno. Pred nama je dug naporan dan”.

U svetu ekonomije, inače, na engleskom jeziku postoje fraze “in the red” i “in the black”, gde se crvena odnosi na gubitke, a crna znači upravo suprotno - profit.

 

Na kraju, “crni petak” se u kontekstu šopinga tradicionalno obeležava od 1980-ih. Postao je posebno popularan 1990-ih. Odnosi se, dakle, na masovnu rasprodaju u petak nakon Dana zahvalnosti, a predstavlja i početak sezone božićne kupovine. 

Naslovna fotografija: Facebook/Printscreen