Dezinformacije o Kejt Midlton: U Srbiji popularne objave da je princeza „žrtvovana u iluminatskom ritualu”

Eksploziju dezinformacija i teorija zavere o princezi od Velsa Kejt Midlton nije skroz umirilo ni njeno skorašnje javno obraćanje putem video poruke, u kojem je ispričala zašto je bila odsutna iz javnosti.
  • Na društvenim mrežama dele se tvrdnje da je princeza Kejt Midlton „u indukovanoj komi” i da je „žrtvovana u iluminatskom ritualu”.
  • Reč je o objavama koje se temelje na izmišljenim izjavama navodnog insajdera iz Britanske kraljevske porodice i za koje nema dokaza. Kensingtonska palata je demantovala sporne navode.
  • Objave na Fejsbuku ocenili smo kao netačne.

Portal „Nulta tačka” objavio je članak u kojem se tvrdi da je princeza od Velsa Kejt Midlton „žrtvovana u iluminatskom ritualu”. U tekstu se navodi da je princeza „stavljena u medicinski indukovanu komu, nakon što je rutinska abdominalna hirurgija pošla naopako”. Kao izvor tih informacija navodi se „insajder iz Britanske kraljevske porodice”.

Sporan članak deli se na Fejsbuku i X-u.

Printscreen objave sa fejsbuka

Reč je o dezinformacijama koje se temelje na izmišljenim izjavama navodnog insajdera iz Britanske kraljevske porodice, a koje su prvobitno plasirane u popularnom TV programu na španskom jeziku. Kensingtonska palata je za britanski list „The Times” demantovala sporne navode. Princeza od Velsa Kejt Midlton obratila se javnosti u video poruci i saopštila da se nije pojavljivala zato što je u ranoj fazi lečenja raka.

Netačne tvrdnje da je princeza od Velsa „u indukovanoj komi” plasirane su u februaru ove godine u popularnoj TV emisiji „Fiesta”, koja se emituje na španskoj televiziji „Telecinco”.

Gošća emisije Konča Kaleja (Concha Calleja), predstavljena kao novinarka spisateljica, iznela je tvrdnje da je „život princeze Kejt bio u velikoj opasnosti nakon operacije adbomena”, zbog čega su lekari navodno „morali da je stave u indukovanu komu”. Kaleja je navela da joj je te informacije navodno otkrio „pomoćnik iz Kraljevske palate”.

*Prema podacima sa njene veb stranice, Konča Kaleja se u svojim knjigama, uglavnom, bavi konspiracijama o poznatim ličnostima.

Kensingtonska palata je demantovala sporne tvrdnje iznete na španskoj televiziji, a za britanski „The Times” saopšteno je da „Kaleja nije pokušala da proveri sa Kraljevskom porodicom tvrdnje koje je iznela u emisiji”.

Princeza Kejt Midlton je u video obraćanju, koje je 22. marta objavljeno u medijima, saopštila da je u ranoj fazi lečenja, pošto joj je dijagnostifikovan rak. 

„Analize, rađene posle operacije, pokazale su da je rak prisutan. Moj medicinski tim je savetovao da se podvrgnem preventivnoj hemoterapiji i sada sam u ranoj fazi lečenja”, izjavila je Midlton u video poruci koju je snimio „BBC Studios”.

***

Višemesečno odsustvo iz javnosti princeze od Velsa, rasplamsalo je konspiracije o kraljevskom paru i njenom zdravstvenom stanju. Teorije zavere eksplodirale su nakon što je pet međunarodnih foto agencija povuklo fotografiju princeze od Velsa i njene dece, koja je objavljena povodom Dana majki, 10. marta ove godine, zbog zabrinutosti da je digitalno izmenjena”. To je bila prva slika Kejt Midlton koju je Kensingtonska palata objavila nakon njene operacije abdomena u januaru.

„Kao i mnogi fotografi amateri, ponekad eksperimentišem u programima za obradu slika. Želim da izrazim izvinjenje zbog konfuzije koju je izazvala porodična fotografija koju smo juče podelili”, usledila je objava Midlton, na zvaničnom nalogu Kensingtonske palate na društvenim mrežama:

Sumnju u vredostojnost informacija koje stižu iz Kensingtonske palate dodatno je podgrejao i zamućen snimak na kome su navodno Vilijam i Kejt u „opuštenom vikend šopingu”. Nakon fijaska sa digitalno izmenjenom fotografijom, na društvenim mrežama raširile su se tvrdnje da ni na ovom snimku „nije princeza od Velsa, već njena dvojnica”, piše „BBC”. 

I skorašnja video poruka princeze od Velsa bila je propraćena netačnim tvrdnjama da je snimak generisan uz pomoć veštačke inteligencije (AI). 

Portal za proveru činjenica “Logically Facts” analizirao je video poruku pomoću servisa za detekciju dipfejkova “Itisaar”. Ovaj servis nije registrovao znakove koji bi ukazali da je snimkom manipulisano, odnosno da je digitalno izmenjen ili kreiran uz pomoć AI. 

Servis “Itisaar” razvijen je u saradnji sa Indijskim tehnološkim institutom (IIT) Jodphur.

Profesor informatike na institutu Jodhpur, Mayank Vatsa, rekao je za “Logically Facts” da su na video snimku primetni isključivo znakovi standardnog produkcijskog editovanja.

“To je profesionalno kreiran video i naknadna obrada je urađena, i u audio i u video kadrovima. Naša analiza originalnog video snimka pokazala je da je video realan i nismo pronašli nikakve znakove digitalne manipulacije“, ocenio je Vatsa.

“BBC Studios” je objavio saopštenje, istog dana kada je video poruka objavljena u medijima, u kojem je potvrdio da je njihova produkcija snimila video poruku. “BBC Studios je snimio poruku princeze od Velsa u Vindzoru ove nedelje. Želeli bismo da joj poželimo kraljevsku Visočanstvo, brz oporavak”, navodi se u saopštenju.