Uticaj Lajbnica i Njegoša na sprečavanje kosovske krize

Za nama je još jedna burna nedelja u kojoj su građani Srbije bili zatrpani vestima o mogućem sukobu na Kosovu, o krizi koja eskalira, pa se smiruje, o propalim pregovorima, pa dva dana kasnije o dogovoru čiji detalji će se tek čuti. I neće ih saopštiti direktor vladine Kancelarije za KiM Petar Petković koji je na kraju dogovor postigao, nego Aleksandar Vučić, koji nije. I sada kada je sve navodno rešeno, opet je ostalo pitanje šta se to promenilo od ponedeljka do srede. Konstantan nedostatak činjenica, strategije ili jasnog plana, nadomešten je gomilom nepotrebnih informacija koje smo pažljivo analizirali.

Građani koji još veruju ičemu što čuju u medijima, prešli su put od skoro izvesnog rata, do umirujućeg predsedničkog tona kad kaže da nema mesta panici, od podignute borbene gotovosti vojske do protesta žena na Kosovu, od poziva na dogovor do reklamnih spotova protiv “piromana” Aljbina Kurtija koji “želi rat i željan je krvi i dalje od šume nije kročio!”

 

Kako pregovaramo?

 

Da je neko seo pa poslušao govor predsednika po povratku iz Brisela, mogao je da poveruje i da će Aleksandar Vučić zaista ući u istoriju kao mirotvorac. Kaže, bolje da pregovaramo sto godina, nego da jedan dan ratujemo. Kaže da je učinio sve što je mogao, da je na razgovorima u Briselu pristajao na dogovor – nećemo više izdavati srpske tablice za gradove koji su na Kosovu, u redu je. Ali Kurti nije hteo da se dogovori, da odloži, da pristane na neutralne tablice, u stvari nije hteo ni da priča o tablicama. Ali mi nećemo da izazivamo sukobe.

Predstoji nam težak period, ali nema razloga za paniku. Neki ljudi se igraju sa životima tuđe dece”. Obaveštajni podaci kažu da je situacija na ivici sukoba“, izgovorio je predsednik države.

Vučič je na kraju svog izlaganja apelovao na Zapad koji ima uticaj – da Kurtija između ostalog „privede poznaniju prava“. (Podrazumeva se da svaki prosečan građanin Srbije zna napamet Gorski vijenac i da svakog dana citira „Al tirjanstvu stati nogom za vrat, dovesti ga k poznaniju prava, to je ljudska dužnost najsvetlija!“)

Rekao je između svega toga, bez iznošenja detalja, da je razgovarao prvo sa šefom diplomatije i ministrom odbrane i načelnikom generalštaba, pa dotrčao na konferenciju za novinare, pa će opet sa ministrom odbrane i načelnikom generalštaba, pa sa Srbima celu noć ako treba.

Što je bilo važno da mi mislimo da su pričali celu noć, a ujutru Vučić već imao sastanak sa američkim ambasadorom i goste iz Italije – ne znamo, tek to da se pričalo celu noć bilo je previše važno i ponavljalo se više puta. Predsednik Srpske liste Goran Rakić održao je dirljiv govor, rekao da teror i torturu narod na Kosovu više ne može da trpi i da će protestovati u svi institucijama, pa dodao:

Možda jesmo bili umorni, ali kada smo videli kolika je zabrinutost predsednika Vučića, ali i njegova posvećenost da reši krizu koju je izazvala Priština, verujete nama ništa nije teško.“

U međuvremenu je i Kurti odložio kažnjavanje zbog tablica na 48 sati jer je američki ambasador imao neke bolje argumente od evropskih zvaničnika, a onda se čekalo da li će možda da odloži još malo.

I dok su naši mediji prenosili da Kurti optužuje Evropu, tačnije evropskog šefa diplomatije Žozepa Borelja da je pogrešio, a predsednica Kosova bila još oštrija i prema Borelju i prema Srbiji, ni srpska strana nije izdržala. Narodni poslanik Srpske napredne stranke Zoran Tomić objavio je tvit u kome kaže da Kurti želi rat.

Željan je krvi i jasno nam je da svojim mozgom od logike šume nije kročio! Evropa i čitava svetska zajednica mora mu stati na put. Ne sme se destiti nova Oluja i pogrom Srba i to Srbija predvođena Aleksandrom Vučićem neće dozvoliti. Mi želimo mir i stabilnost za region“, uz ovo je objavio i kratak film podvučen dramatičnom muzikom u kojem se Kurti označava kao “piroman kojeg treba ukrotiti”. Naravno, nepotpisan, tako da ne znamo da li je to stranački uradak, umetnički, ili ga je producirala neka televizija.

 

Kako su tekle pripreme

 

Od dogovora u Briselu nije se ništa očekivalo i javnost je pripremana da se tamo ide da se, kako je rekao i sam predsednik, „ne pruži Lajbnicov dovoljan razlog“ da neko kaže da Srbija neće da učestvuje. (Sad, ako se neko pita šta je tačno hteo da kaže, sam je kriv, jer valjda se podrazumeva da svi mi koji slušamo predsednikova obraćanja ne samo što smo izučavali Lajbnica, nego i danas pamtimo najvažnije teorije, i ne samo njegove nego i ostalih nemačkih filozofa). Nije bilo očekivanja, nije bilo iskazane spremnosti, čak je Vučić izjavio da je pitao Evropljane zašto ga uopšte zovu. Naime, predsednik je u nedelju ujutru gostovao na televiziji Prva gde je govorio o Kosovu i predstojećem susretu u Briselu. Gostovanje je trajalo sat i 16 minuta. O Kosovu je govorio prvih 15 minuta i već prešao na primere gde sebe poredi sa Margaret Tačer, a onda ispričao i istorijat zabrane krompira u Francuskoj u 18. veku, jer je „i kod njih bilo idiota kao kod nas“, pa na taj način objašnjavao da su licemerni oni koji kritikuju izlazak Srpske liste iz institucija.

Posle 25 minuta usledio je i čas istorije o prvom srpskom ustanku i ko zna zašto, ustanku u Grčkoj, a onda u istoj rečenici prešao na metaforu o utakmici i da se nikad nije borio za utisak na terenu, već samo za rezultat, gde je u stvari prešao na priču o izgradnji autoputeva sa poznatim nabrajanjem koridora.

Od čega zavisi da li će biti sačuvan mir, pitala je voditeljka. Od pritiska zapadnih sila na Prištinu, bio je odgovor. Brže bolje ponovo je ispričao da su pregovori kao ring, „ajde boksuj tri runde, nećemo da ti vežemo noge, jer su udarci nogom u boksu zabranjeni, ali hoćemo obe ruke za konopce, pa ti izdrži tri runde da te onaj bije, a ne možeš da padneš zato što si vezan“…

U 30. minutu prešlo se na Ukrajinu, i da Srbija neće uvoditi sankcije Rusiji, dok joj nad glavom bude „Demoklov mač“, a pošto je to poučna priča o prolaznosti vlasti i opasnosti koja vreba vladara – ni to nije izgleda upotrebljeno slučajno.

 

Tabloidi izgubili inspiraciju

 

I u tabloidima nekako nije bilo kao ranije. U susret sastanku Vučića i Kurtija, izostao je onaj „svi ko jedan“ momenat.

Večernje novosti u subotu 19. novembra pitale su se da li je posredi „nova farsa Zapada ili šansa za dogovor„, a Informer je čak tvrdio da iz Evrope stiže upozorenje da je „Kosovo na ivici rata„. Ostali mediji su eventualno preneli da su Kurti i Vučić pozvani u Brisel.

Već u nedelju Srpski telegraf je odabrao da na naslovnu stranu stavi intervju sa ministrom odbrane Milošem Vučevićem pod naslovom „Vojska spremna da zaštiti Srbe na Kosovu„. Kurir crvenim slovima piše „24 ključna sata za Kosovo“ i najavljuje susret u Briselu plus informaciju da Amerikanci traže hitno rešenje za Kosovo.

Na dan susreta, 21. novembar, već se prenosilo šta je pred odlazak rekao predsednik u još jednom obraćanju naciji. Politika je za naslovnu stranu odabrala citat „Biće pakao ako kosovska policija pređe na sever“, a Novosti „Pokrenuli akciju da proteraju naš narod„. Blic je i u novinama posegao za klikbejt naslovom „Kosovski dan D. Postoje tri moguća scenarija rešenja drame, jedan je realan“. U Danasu „Eskalacija moguća, sve zavisi od rezultata sastanka„. Kurir kaže da je „Dan odluke„, a Vučić „ne veruje u Kurtijev racio„. Informer takođe citira Vučića  -„Ne želimo rat, ali ne zavisi od nas!„, Srpski telegraf da predsednik kaže: „Amerika je za mir, Nemcima ne verujem„, dok je Alo iz čitavog obraćanja ipak izabrao deo o navijačima kad Vučić kaže: „Mrze me jer se borim protiv koljača dilera i ubica!

U toku sastanka portali su imali omiljeni naslov – „Kurti i Vučić oči u oči„, kao da najavljuju neki boks meč ili makar šahovski, a onda su počele da pristžu „proverene informacije“ da ništa nije dogovoreno. Neki su imali i informaciju više – da je „Srbija dobila ponižavajuću ponudu„. Na televiziji Prva odmah nakon vesti o pregovorima išla je izjava ministra odbrane da je vojska spremna i da čeka komandu vrhovnog komandanta. Onda je usledio pomirljiv govor i odlaganje na 48 sati.

 

Dan posle susreta

 

U utorak očekivane naslovne strane: „Slom u Briselu„, „Kurti hoće oluju na Kosovu„, „Šiptari odbili zahtev, žele rat!„, „Na ivici sukoba!„, „Briselski gluvi telefoni“ i „Kurti hoće rat!„.

U sredu Politika ozbiljna – „Amerika ne prepušta EU ključni uticaj na Kosovu„. Blic napeto – „Histerija u Prištini posle EU šamara„, a Novosti analiziraju – „Kurti hoće da ukine srpski i napravi vojsku„. Srpski telegraf opet o američkom crtanju novih mapa na Balkanu, dok je Informer naslovnu stranu posvetio poruci Srba sa Kosova – „Nećemo plaćati Kurtijev harač, ni sutra ni bio kad„, a Alo pozvao svet da vidi „Majke Kosmeta protiv Kurtijevog zuluma„. Kurir kaže „Ništa bez Amerike„, Danas da su „Auto tablice postale najskuplja srpska reč„.

I na kraju, dok su u Briselu već trajali novi pregovori na tehničkom nivou, dnevne novine već su se okrenule novoj najvažnijoj stvari – Srbija na svetskom prvenstvu u fudbalu igra protiv Brazila. Našla se na naslovnim stranama, pored nasmejanog Piksija i Mitrovića, informacija da su majke sa Kosova na protestu poručile Kurtiju „da mu neće dati decu“, ali nikakvih informacija o tablicama, kaznama ili sukobu nije bilo. Kao da su znali da će kasno uveče Borelj objaviti „We have a deal!.

Novi dan već je doneo nove tonove. Od pomiritelja, odmah nakon male pobede, predsednik Vučić već se ponovo obratio javnosti .

Mi kažemo da nećemo Kosovo u UN i šta onda – da nas bombardujete, da nam pretite sankcijama, šta?„, rekao je Vučić na konferenciji za novinare. Dodao je i da „nije problem“ da se odmah prekinu pregovori, ali „kako onda mislite da rešavate te probleme“. I sve je krenulo iz početka.

Povezan sadržaj
Nikolija Čodanović 17. 10. 2021.

Naslovna fotografija: PrintScreen/EBS