Kum je (bio) monstrum, lažov i mali miš, a sada i koalicioni partner

Radikali će, kako je odlučio Vojislav Šešelj, na lokalnim izborima biti na listi koja nosi ime Aleksandra Vučića, Tomislav Nikolić “pomagaće” naprednjacima u kampanji, a aktuelni predsednik Srbije kaže da će, iako više nije lider SNS, biti uz stranku “koju voli”. I tako je posle deceniju i po, čini se, zatvoren ceo krug - od zaklinjanja na odanost lideru stranke i zajedničkoj ideologiji, do razlaza, teških reči i optužbi, s jedne strane, do okrivljavanja za otpadništvo i izdaju, uz otvorenu mržnju i animozitet, s druge - bivši saborci i kumovi ponovo su u savezu.

Iako je odavno isticao da je stav radikala da na lokalnom nivou mogu da formiraju koalicije sa različitim strankama, „ako je to u interesu građana“, ovog puta situacija je prilično drugačija. Srpska radikalna stranka na beogradske i lokalne izbore izlazi na listi druge partije, i to baš one za koju je Šešelj tvrdio da mu je cilj da bude uništena, a sada ne isključuje mogućnost da sa njom pravi koaliciju i na republičkom nivou. A Vučić koji obeležava pune tri decenije u politici, dosadašnju karijeru prelomio je po sredini. Prvih 15 godina proveo je sa Šešeljem, narednih 15 (uglavnom) na drugoj strani, sada je sa njim opet u istom timu, ali je ovog puta on taj koji nosi kapitensku traku.

A kako se, od trenutka kad su Nikolić i Vučić u jesen 2008. odlučili da svoj politički život nastave bez Šešelja, razvijao ovaj odnos nekadašnjih najbližih saradnika?

U oktobru 2008. tadašnji lider SNS tvrdio je kako Šešelj iz Haga poručuje da Vučić i Nikolić „moraju da budu uništeni po svaku cenu“

Foto: FoNet/Nenad Ðorđević
Politika, 30. 10. 2008. godine

'Znate, oni su u poslaničkom klubu u Skupštini Srbije nedavno instalirali zvučnike kako bi svi mogli da slušaju Šešeljeva obraćanja iz Haga. A od njega je stigao najnoviji nalog da Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić moraju da budu uništeni po svaku cenu. Evo, sad se pojavio čovek u Hrtkovcima koji javno preti da će da me ubije. Neki, zove se Niko… prezime mu ne znam. Zna Vučić prezime. Dakle otvoreno je rekao na skupu 'Ja ću da ubijem Tomislava Nikolića. Zbog Vojislava Šešelja'. Koliko takvih budala u Srbiji ima sam bog zna.'

S druge strane, po napuštanju Srpske radikalne stranke Vučić je tvrdio da o onima sa kojima je proveo 15 godina ne namerava da govori loše. 

Standard, 10. 10. 2008. godine

'Za razliku od nekih drugih, mislim da ne treba govoriti loše o ljudima sa kojima ste radili. To je užasna greška i mislim da je mnogo bolje ćutati. Govoriti loše, to vam je kao kad govorite o supružniku od kog ste se razveli posle 15 godina braka.'

Povezan sadržaj
admin 19. 11. 2014.

Napominjao je da se to posebno odnosi na lidera njegove sada već bivše partije.

Kurir, 24. 11. 2008. godine

'Ne želim ništa loše da kažem o Voji jer je on krstio mog Danila i moju Milicu. To što on meni želi da uništi život ne znači da i ja želim njemu.'

„Bolje mu je da ćuti“

Međutim, kako su iz Haga stizale sve oštrije reakcije na račun bivših saboraca i kumova taj stav je počeo da se menja. Naročito nakon što je Šešelj objavio knjige  „Portparol lopovske stranke Aleksandar Vučić“ , „Srpski baron Minhauzen Aleksandar Vučić“  i “Sanaderova mačkica Aleksandar Vučić“, kao i “Propali puč Tomislava Nikolića”, i „Haški denuncijant Tomislav Nikolić“

Politika, 17. 5. 2009. godine

“Šešelju bi bilo bolje da ćuti. Dovoljno je dve rečenice da izgovorim, pa biste videli kako bi povlačio sve knjige ovog sveta.' Tako je odgovorio Aleksandar Vučić, zamenik predsednika SNS-a, posle saznanja da je Vojislav Šešelj, predsednik SRS-a, napisao knjigu o njemu i da namerava da napiše još dve.'

Jasno je stavio do znanja kako bi izgledao njihov eventualni susret. 

Nedeljni Telegraf, 26. 8. 2009. godine

„Prezrivo bih ga pogledao posle svega što je uradio mojoj porodici. A decu mi je krstio. Njemu nemam šta da kažem. On zna da ga se ne plašim, mada nije jači od mene ni u jednom pogledu, i njemu je to najveći problem u životu. Zato takvu hajku vodi protiv mene.“

Kada je početkom 2010. Šešelj optužio Nikolića da se sastajao sa predstavnicima tužilaštva Haškog tribunala, Vučić je lidera SRS nazvao „običnim lažovom“

sns.org.rs, 19. 3. 2010. godine

'Vojislav Šešelj je običan lažov i Toma Nikolić se nije viđao ni sa kim iz tužilaštva. To je uradio takođe po nalogu DS da bi obradovao i vaš list ('Kurir'). Eto, šta bih rekao, jedna u nizu bezbrojnih laži kao i obično. Što bi rekao Tomislav Nikolić, poznavali smo tog čoveka. Sutra ćemo imati sednicu Gradskog odbora koji će izaći sa predlogom i za sastanak predsedništva stranke. Očekujem inicijativu i predsednika Nikolića zbog celokupne situacije u Srbiji kao i zbog medijske scene koja je napravljena na ovakav način, ali i zbog ekonomske situacije, socijalne, političke i svake druge, očekujemo ozbiljne mere da preduzmemo za borbu protiv režima.'

Nekoliko meseci kasnije, u julu 2010, Tomislav Nikolić saopštio je šokantno saznanje – Šešelj je iz Haga naručio njegovo ubistvo.

Press, 30. 6. 2010. godine

'Ubeđen sam da je Šešelj, ako je zaista naručio moje ubistvo, to mogao da kaže samo jednoj osobi. I zato ne bih voleo da krene hajka na sve koji imaju kontakt sa Šešeljem, na sve koji su bili u Hagu. Samo jedan ili jedna ne spava mirno noću! I ja bih voleo da se otkrije ime te osobe.'

Šešelj je iz sudnice Haškog tribunala negirao Nikolićeve navode, ističući da su u pitanju „laž i kleveta“. Kazao je da je to „proizvod dogovora Aleksandra Vučića sa advokatima uhapšenog člana zemunskog klana Miloša Simovića“. Nakon toga Vučić je održao konferenciju za novinare nazivajući Šešelja „monstrumom iz Haga“.

sns.org.rs, 8. 7. 2010. godine

'Ja ne govorim zbog monstruma koji je takvu vest izmislio, ovo govorim zbog onoga što ću ja da tražim posle toga, dakle do ponedeljka očekujem državne organe da me ispitaju i da saopšte da li sam imao bilo kakvu ulogu, najmanju ulogu u bilo čemu, da li sam to ja uradio ili bilo ko iz naše Stranke, da li bilo ko od mojih poznanika, prijatelja ili bilo ko, ili je neko drugi, e kad budu ustanovili i kad budu obelodanili javnosti u ponedeljak da sa tim nemam nikakve veze, e onda ću ja da tražim da vidimo ko je iz režima, a kažem da me taj monstrum ne zanima, pitanje je ko je iz režima rekao da se takva priča pusti u javnost, onda ću tražiti da se pusti razgovor jednog ministra sa jednim haškim optuženikom 29. i 30. juna, šta je bio sadržaj tih telefonskih razgovora i tražiću privođenje tog ministra da objasni zašto je davao lažne informacije jednom od haških optuženika.'

Na novinarsko pitanje zašto sve vreme o Šešelju govori kao o monstrumu, Vučić je dodao da je lider radikala i „mali miš“

sns.org.rs, 8. 7. 2010. godine

'Ja ni danas nisam rekao ništa od onoga što imam njemu da saopštim u lice kada se vrati u zemlju. Ja sve vreme ćutim i nisam želeo da kažem i danas nisam rekao ništa o onome što znam o njemu, o različitim stvarima, ja sam to njemu u lice govorio, sa njim se prepirao pred svima i ja to neću da zloupotrebljavam danas kad on nije ovde u stanju da odgovori, kada dođe ovde, pošto mnogi misle da on treba da bude strah i trepet, on je strah i trepet samo po svojoj beskrupuloznosti, ni po čemu drugom i ima jedan problem sa Aleksandrom Vučićem, to je to što zna da ga se ne plašim uopšte, jer ja znam da je on mali miš, znam koliko je hrabar i on zna da ga se ne plašim ni najmanje i samo zato što zna zato monstrum smišlja sve protiv mene i zato govori protiv mene sve jer zna da ne može da me uplaši ničim, jer ga dobro znam, ali mene ne brine monstrum, ja ću da sačekam vreme kada on dođe, mene brinu oni koji su iz režima savetovali monstruma šta da izmišlja, e mene će da interesuje istraga protiv tog ministra.'

Tomislav Nikolić je tvrdio da Šešelju nije prvi put da naručuje ubistva. 

Alo/sns.org.rs, 16. 7. 2010. godine

'Kakva je bila vaša prva reakcija kad ste to čuli?

- Pomislio sam: 'Stigao je i do mene'. Vreme će pokazati da je iz Haga ovako nešto išlo i prema drugim ljudima. Njima se, srećom, ništa nije desilo, jer je onaj kome je to rečeno odbio da to uradi.

Kažete da je Šešelj već naručio nečije ubistvo?

- Da. To je bilo pre dve-tri godine, kada sam još bio u SRS-u. Kada onaj ko je to odbio da prenese odluči da progovori, saznaćete sve.

Jeste li to bili vi?

- Ne. Taj čovek mi je odmah sve ispričao. Rekao sam mu da ako to uradi, nikad više ne dođe u stranku. On je odgovorio da mu ne pada napamet.

Pretpostavljam da mislite na Vučića.

- Ne mislim ni na koga. Nemam ovlašćenja da išta više kažem. Siguran sam da je tako bilo i u ovom slučaju. Šešelj je zadatak dao jednoj osobi, da li nekom iz stranke ili nekom ko je veza između stranke i bande. Takve stvari uvek zna samo jedna osoba. Ali pošto ja neću da nagađam, svakom iz SRS-a koga sretnem kažem: 'Ti si'. Namerno. Nek ne spavaju noću. Nek pogledaju svoju decu i pomisle na moju. Ali Simović bi trebalo da otkrije od koga je dobio nalog da prenese Luki Bojoviću da ja treba da budem ubijen.'

Foto: FoNet/Darko Cvetanović

Vučić je potvrdio da je od Šešelja dobio „mnogo cedulja“, ali i istakao da je za razliku od Nikolića ipak oprezniji u iznošenju opštužbi. 

Kurir, 9. 7. 2010. godine

'Šta je pisalo na cedulji koju vam je Šešelj dao?

- Mnogo sam cedulja dobio od Šešelja, mnogo ih bacio u toalet.

Zašto već jednom ne kažete sve što znate o Šešelju?

- Neću da se bavim strankom koja ne može da pređe cenzus.

Ako ste već godinama znali sve kompromitujuće podatke o njemu, što niste izašli ranije iz te priče?

- Ono o čemu sam znao je jedna od stvari zbog kojih me Šešelj nije mnogo voleo. Ne kažem da me nije cenio, ali nije voleo to što nikad ne oćutim.

Ima li elemenata krivičnog dela u tome što ste godinama znali nešto što bi moglo da interesuje pravosudne organe?

- Mnogo toga znam, a zbog toga što znam nikada nije izvršeno nijedno krivično delo.

Kakve su veze Šešelja i Luke Bojovića?

- Otkud ja znam? Nikada nisam video tog Bojovića.

Zar ne tvrdi upravo Tomislav Nikolić da Šešelj želi njegovu likvidaciju?!

- Vrlo sam oprezan u tim stvarima. Nikolić veruje da je to realno, ja sam kao pravnik malo obazriviji. Ako me pitate da li je moguće da do toga dođe, reći ću da nije nemoguće. Postoji osnovana sumnja da je Šešelj to naredio, a da je Bojović trebalo da sprovede u delo.'

Nekoliko dana nakon što je govorio o tome da je jedan ministar “ konstruisao priču“ o uticaju na izjave bivšeg člana zemunskog klana, Vučić je kazao  da je u pitanju ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.  Najavio je krivične prijave i privatne tužbe „i protiv Vojislava Šešelja i protiv Ivice Dačića“, jer su oni „akteri takve laži, oni su je izmislili, oni su je fabrikovali“.

Povezan sadržaj
admin 14. 7. 2010.
sns.org.rs, 13. 7. 2010. godine

'Istovremeno, želim da vam kažem da, pošto me niko nije pozvao iz policije i tužilaštva, ja ću se najkasnije do četvrtka lično obratiti i policiji i tužilaštvu, uputiti pisani dopis sa svim onim što mi je stavljeno u krivičnoj prijavi na teret, sve opisati i poslati vama novinarima, sve što ću dati i policiji i tužilaštvu, a onda ću, kada se ta priča, kada se te laži budu okončale, to znači oko petka ili subote možete da očekujete, onda ću podneti krivične prijave, ali i privatne tužbe i protiv Vojislava Šešelja i protiv Ivice Dačića, jer su oni akteri takve laži, oni su je izmislili, oni su je fabrikovali. Na stranu što je veoma glupa, što je lako dokazivo da to nije istina, što je to toliko jednostavno proveriti i videti, tako da ne znam šta bih vam rekao, nemam reči.'

Obeležavanje sedme godišnjice odlaska Šešelja u Hag, februar 2010 / Foto: FoNet/A. Levajković

Iako je godinama ranije, kao generalni sekretar SRS, bio onaj koji je promovisao knjige Vojislava Šešelja, Vučić je sada počeo da ih naziva „besmislenim“. To je učinio u aprilu 2011, govoreći o tome da je Šešelj u Hagu saslušan u vezi sa političkom pozadinom ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića. 

Povezan sadržaj
B92, 13. 3. 2011. godine

'Snimljeno je sve, Šešelj je to čak objavio u nekoj od svojih besmislenih knjiga.'

„Uništenje otpadnika“

Pred izbore 2012. Šešelj nije skrivao da je jedan od „dva ključna zadatka“ radikala da „politički unište radikalske otpadnike i izdajnike Nikolića i Vučića“

Youtube/vojislavseseljsrs, 12. 2. 2012. godine

„Pred nama su vrlo važni lokalni i parlamentarni izbori na kojima mi srpski radikali imamo dva ključna zadatka. Prvi zadatak je da definitivno oborimo dosmanlijsku, prozapadnu vlast, koja već 12 godina razara Srbiju. Drugi nam je zadatak da politički uništimo radikalske otpadnike i izdajnike Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića, koji su se otvoreno potčinili zapadnim obaveštajnim službama. Njihovu naprednjačku stranku moramo svesti ispod cenzusa', poručio je iz Haga lider SRS u telefonskom obraćanju članovima i pristalicama partije na obeležavanju stranačke slave.'

I mesec dana kasnije, u završnoj reči na suđenju u Hagu, Šešelj je govorio o bivšim saborcima. 

B92, 14. 3. 2012. godine

'Šešelj je potom optužio najviše funkcionere SNS Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića da će prihvatiti nezavisnost Kosova i Metohije. 'Nikolić i Vučić će prihvatiti nezavisnost Kosova. Sadašnja vlast nije do kraja spremna da izda, a oni jesu', rekao je lider radikala. On je takođe optužio Vučića i Nikolića da su učestvovali u rasturanju SRS uz pomoć francuskog obaveštajca i poslanika Andro Dažana. 'Vučićev prijatelj - Dažan, francuski poslanik i obaveštajac, najveći je zaštitnik Stanka Subotića Caneta, a on je i prijatelj Mila Đukanovića. On (Dežan) je pomogao da Nikolić rasturi SRS', rekao je Šešelj.'

Nakon tih izbora naprednjaci su došli na vlast, a SRS je izgubila status parlamentarne stranke. Nikolić i Vučić su tada ublažili retoriku prema svom nekadašnjem lideru, pa je tako novoizabrani predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio kako bi rado posetio svog kuma i predsednika SRS u pritvoru Haškog tribunala, ali da to ipak zavisi od Šešelja.

Foto: FoNet/Nenad Ðorđević
Tanjug, Beta, 27. 12. 2012. godine

'Šešelj je moj kum i nikada nisam rekao lošu reč o njemu, pa neću ni sada. Šešelj je prema meni u poslednje vreme imao jako negativan stav, ali to je njegovo pravo, on se nalazi u posebnim uslovima, ima pravo i na posebne stavove. Ubeđen sam da nisam zaslužio da me pamti po zlu, ali to je ono što on nosi na svojoj robiji i zbog čega ja ne mogu previše da se ljutim', rekao je on. Upitan da li bi kao predsednik Srbije posetio Šešelja, Nikolić je odgovorio: 'Da, ali taj obilazak, pošto ja znam Vojislava Šešelja, zavisi isključivo od njegove saglasnosti'.'

Tadašnji potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić isticao je da se ne plaši povratka Šešelja, ali i da mu kao „pristojnom čoveku“ ne priliči da koristi „uvredljive reči“

Nedeljnik, Fonet, 11. 10. 2013. godine

'Upitan šta za njega znači Šešeljev povratak i da li je spreman da mu pruži ruku Vučić je rekao: 'Imam poštovanje prema njegovoj porodici. O optužnici Tribunala mislim isto što sam i mislio, ali o našim politikama mislim da su različite. Nemam ništa ružno što bih govorio o njemu. Moja politika vodi Srbiju u budućnost, a o tuđim politikama ne razmišljam'. Vučić je na pitanje kako zamišlja svoj prvi susret s Šešeljem i šta bi mu rekao, odgovorio da ne zamišlja susret sa Šešeljem jer ima mnogo posla koji obavlja. 'Pristojan sam, razuman čovek i mnogo vremena smo proveli zajedno, tako da od mene neće čuti bilo koju uvredljivu reč', rekao je Vučić.'

Pred vanredne parlamentarne izbore 2014. Šešelj je, povodom 11 godina od odlaska u Hag, svojim poštovaocima uputio pismo u kojem je naglasio da su „Nikolić i Vučić gori čak i od Borisa Tadića“.

NSPM, 13. 3. 2014. godine

'Mi srpski radikali upozoravali smo da su Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić gori čak i od Borisa Tadića. Skupa kampanja, lažna obećanja o promenama i boljem životu, neviđena medijska podrška i podrška Vojislava Koštunice Tomislavu Nikoliću u drugom izbornom krugu predsedničkih izbora bili su presudni da se u Srbiji stvori režim najgori od svih dosadašnjih. Aleksandar Vučić, Tomislav Nikolić i Ivica Dačić su izneverili sva data obećanja iz prethodne izborne kampanje. Obećavali su da će staviti van snage sve sporazume koje je u Briselu prihvatio Tadićev režim i da će sačuvati Kosovo i Metohiju u sastavu Republike Srbije, ali obećanja su im trajala samo do kraja predizborne kampanje. Odmah po formiranju vlasti okrenuli su ćurak naopako i nastavili još intenzivniju kampanju predaje Kosova i Metohije u šiptarske ruke. Ne samo da nisu stavili van snage Tadićeve sporazume, već su potpisali sramni Briselski sporazum, koji predstavlja akt izdaje, najveći u novijoj srpskoj istoriji. Borba protiv korupcije i kriminala postala je glavna tema režimskih medija koji su unapred, po Vučićevom nalogu, najavljivali hapšenja i njega predstavljali kao heroja te borbe. Dokazalo se da je to lažna borba i da režim pravi selekciju: neke kriminalce hapse, a druge stavljaju pod zaštitu režima.'

Povratak Šešelja

A onda, u novembru 2014, Šešelj je „zbog pogoršanja zdravstvenog stanja“ pušten na privremenu slobodu i odmah po povratku izjavio da njegova „dva kancera na jetri nose imena Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića“

Vučić je ponavljao kako o Šešelju „niti može, niti želi“ da govori bilo šta loše, jer bi time „o sebi loše govorio“, poželevši nekadašnjem partijskom lideru „dobro zdravlje i brz oporavak“

RTS, 18. 11. 2014. godine

'O njemu (Šešelju) lično niti hoću, niti mogu, niti želim da govorim bilo šta loše, jer time bih o sebi loše govorio.“

S druge strane, Šešelj nije popuštao. Vučića je označio „vrhunskim majstorom medijske manipulacije“, koja „na dugu stazu ne može da da nikakve ozbiljne rezultate“.

Youtube/SrsOrgRs, 13. 11. 2014. godine

'Znam koliko ste izloženi svakodnevnim telefonskim pozivima, da vas kritikuju, da vam prete, da vas napadaju. Negde pokušavaju i da potkupe novinare, urednike i direktore. Dakle, metode su različite, ali situacija na medijskoj sceni nije bila gora u proteklih 25 godina. U vreme devedesetih godina, u vreme Miloševićevog režima, jeste nekoliko centralnih medija bilo pod strogom kontrolom, ali kroz Srbiju mogli ste da gostujete na lokalnom medijima do mile volje. A sad ovaj režim pokušava sve da apsolutno kontroliše. Ovaj režim nije u stanju da ispuni svoja izborna obećanja. Ovaj režim nema nikakve koncepcije u vođenju ekonomske politike. Ovaj režim živi od danas do sutra. Stalno nova obećanja nas zasipaju. Stalno nagoveštaji nekih njihovih aktivnosti, a zapravo nema tu ničega. (...) Ovaj režim se ne drži ni morala ni časti u politici. Ovaj režim živi od medijske manipulacije. Jedino za šta su sposobni, pogotovo čelnik režima Aleksandar Vučić, je medijska manipulacija. I on je tu vrhunski majstor! U Srbiji mu nema ravna. Ali, ta medijska manipulacija na dugu stazu ne može da da nikakve ozbiljne rezultate. Na dugu stazu ona dovodi do propasti. (...) Ja moram da izrazim i žaljenje što su ti ljudi, koji su na čelu današnjeg režima, potekli iz naše Srpske radikalne stranke, što su dugo godina bili naši prvi saradnici, što su, u određenom smislu, bili i uzdanica SRS. Ali, njihova izdaja, njihovo okretanje ćurka naopako pokazuje koliko su jake sile koje su se zaverile protiv SRS. One su naučnim metodom pristupile sagledavanju njihove ličnosti, nalazeći slabe tačke, obećavajući, potkupljujući, preteći i na sve druge načine vođenja specijalnog psihološkog rata.'

Naglašavao je da su Vučić i Nikolić „dovedeni na vlast“ samo zato jer su „spremni da izdaju, s obzirom da su ranije bili na sasvim suprotnim pozicijama“.

Youtube/SrsOrgRs, 13. 11. 2014. godine

'Smisao SRS, smisao našeg postojanja, je ideja Velike Srbije. Ako bi se ugasila ta ideja, šta bi onda mi tražili na političkoj sceni? U tu ideju su se i Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić zaklinjali 15 godina, a onda odustali. Pa šta će onda oni na političkoj sceni? Kao ne zna neko drugi bolje od njih da služi zapadnim silama. Zna, ali zašto su oni dovedeni na vlast? Zato što su oni u većoj meri spremni da izdaju, s obzirom da su ranije bili na sasvim suprotnim pozicijama. Zato Tadić, koji je veliki izdajnik, ni za 10 godina po pitanju Kosova ne bi ovoliko izdao koliko su Tomislav Nikolić, Aleksandar Vučić, uz njih Ivica Dačić, izdali za mesec dana. U tome je suština, i ono što oni ne mogu da shvate, to je da su oni dovedeni na vlast za jednokratnu upotrebu. I Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić oni Amerikancima služe kao toalet papir - upotrebi i baci. Kad se jednom upotrebi više apsolutno svrhe postojanja nema. Ko to nosi posle na pranje, na hemijsko čišćenje itd, to se svuda u svetu baca. Tako će i njih dvojicu da bace. Kome oni trebaju kad obave prljave poslove? Nikome.'

Govorio je o razlici između Nikolića i Vučića.  

Nedeljnik, 20. 11. 2014. godine

'Vučić je hteo da ostane u SRS. Ali ja sam se bojao da ako ostane, on će preuzeti stranku. Dok su on i Toma radili na puču, a i međusobno bili surevnjivi, ja sam imao manevarski prostor da njima manipulišem umesto da oni manipulišu sa mnom. U Vučiću ima nešto manično. On radi kao mašina, radi neprekidno. Stalno mu je telefon u ruci, prebacuje dva, tri telefona, zove ovoga, zove onoga, interveniše… I to mu je postao način života odavno. Uz to uvek je bio neuporedivo inteligentniji od Tome. Otišao je pred beogradsku skupštinu, saopštio da napušta stranku, ali javno vratio odbornički mandat. Mislio je na dugu stazu. A Tomislav Nikolić je ostao lopov koji je ukrao poslanički mandat i prekršio zakletvu datu u crkvi.'

Bilo je primetno da znatno težim rečima napada Nikolića. 

NSPM, 22. 11. 2014. godine

'Јa napadam obojicu podjednako. Što se tiče mog ličnog stava, mnogo me je teže pogodila izdaja Tomislava Nikolića nego Aleksandra Vučića jer sam u Nikolića zaista imao neograničeno poverenje. U Vučića nikada nisam imao toliko poverenje. Vučić je obrazovaniji i inteligentniji, ali čovek koga je teško kontrolisati. On nikakav autoritet u stranci nije priznavao osim mene. Osećao se superiornim u odnosu na ostale i njih je gazio. Ja sam tu bio svaki dan da mu čitam lekcije. I ima druga jedna stvar, Vučić je odmah vratio svoj odbornički mandаt, dok je Nikolić ukrao poslanički mandat SRS iako se u crkvi zakleo da će se odreći tog mandata kad god stranka to od njega zatraži. To su razlike u čisto ljudskom pristupu, pa zato možete izvući takav zaključak. Ipak, za razliku od Vučića, Nikolić nema nikakvu vlast. (...) Što se tiče Aleksandra Vučića, on je ozbiljan politički protivnik i ne sme se potcenjivati. On je u Srbiji najveći stručnjak za političku manipulaciju, za medijsku manipulaciju. Teško mu možemo i u Evropi naći ravnog. Utoliko je opasniji. Sa područja medijske manipulacije on je na internetu proučio svu literaturu koja je u svetu objavljena na engleskom jeziku. Za razliku od Tomislava Nikolića koji ne voli da čita knjige, više voli da peče rakiju.'

Vrlo često je pominjao kako je Vučić svojevremeno nabavio uređaj kojim je prisluškivao telefonske razgovore funkcionera SRS. 

NSPM, 22. 11. 2014. godine

'Među njima dvojicom je veliki sukob. To se vidi i po tome kako Kurir napada Tomislava Nikolića. Taj sukob je oduvek tinjao. Vučić je podmetao klipove Nikoliću. Donosio mi je prisluškivane razgovore Tomislava Nikolića i Borisa Tadića u Hag.On je nabavio neki uređaj za prisluškivanje koji vredi 35.000 evra. Pošto su svi naši telefoni u stranci bili umreženi, da bismo plaćali jefinije, on je tim uređajem mogao da kontroliše sve umrežene telefone.'

Mržnja i animozitet 

Prvih meseci po povratku iz Haga Šešelj je naglašavao kako medijsku blokadu kojoj je izložen pokušava da probije učešćem na tribinama širom Srbije, ali je ubrzo do publiciteta počeo da dolazi gostovanjima na „Pinku“ i „Hepiju“, gde nikako „nije stizao“ da govori o Aleksandru Vučiću. Bilo je očigledno da kritiku usmerava ka daleko lakšoj (i dopuštenijoj) meti – Tomislavu Nikoliću. Ali, Šešelj je to negirao

Vesti, 30. 8. 2015. godine

'Opšti utisak je da je vaša kritična oštrica usmerena samo na Tomislava Nikolića...

- Nije istina! Oni koji su gledali moja gostovanja na Pinku, mogli su da vide da kako krenem sa kritikom Aleksandra Vučića, ili me novinar prekine, a i oba puta su emisije završene pre vremena!

Kruži priča da vam je Aleksandar Vučić platio da ga ne prozivate, da li je to tačno?

- To nije tačno, ali je tačno da sam oštriji prema Tomislavu Nikoliću, prema njemu pokazujem i mržnju, samo zato jer sam u njega imao neograničeno poverenje, a on me je izdao!

Da li to znači da Vučiću niste verovali kao bliskom saradniku?

- Nikada nisam imao poverenja u Aleksandra Vučića! Mada, prilikom napuštanja stranke Vučić je vratio svoj mandat gradskog odbornika stranci, a Tomislav Nikolić ne da nije vratio svoj poslanički mandat, već je ukrao 20 poslaničkih mandata!'

„Ako sam ja ratni zločinac, onda su ratni zločinci i Toma i Vučić, jer šta sam ja mimo njih uradio“, kazao je Šešelj u intervjuu sa Oljom Bećković, pred vanredne parlamentarne izbore 2016. Rekao je tada da „Tomu mrzi“, a da prema Vučiću „ima animozitet“

NIN, 24. 3. 2016. godine

'Mrzim Tomu što je izdajnik, što je izneverio moje poverenje, što se odrekao srpske nacionalističke ideologije, što je pretrčao u tabor srpskih neprijatelja. Mržnja je najviši stepen antipatije.

Je l’ mrzite Vučića?

- Pa, ne u toj meri. Prema Vučiću imam animozitet, a prema Tomi imam onako otvorenu mržnju.'

Neposredno pred te izbore iz Haga je stigla presuda – Šešelj je oslobođen po svih devet tačaka optužnice, koje su ga teretile da je govorom mržnje podsticao i podržavao ratne zločine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini tokom ratnih sukoba i proterivanje Hrvata iz Vojvodine. Vučić, u to vreme predsednik Vlade Srbije, kazao je da „politika ’Velike Srbije’ nije politika budućnosti“ i da „to nije politika Vlade Srbije“

Al Jazeera, 1. 4. 2016. godine

“Od početka je bio, nedvosmisleno, politički proces. I kada su ga tražili u Hag, i kada su ga puštali iz Haga, i kada su ga ponovo tražili u Hag. A možete da zamislite kakvoj bismo sramoti bili izloženi, svi u Srbiji, da smo postupali po njihovim nalozma. I da smo pre samo 20 ili 25 dana izručili Vojislava Šešelja u trenutku kada su oni već znali da je presuda napisana i da je ona oslobađajuća. (…) Za Srbiju bi bila velika opasnost ukoliko bi takve neodgovorne snage dobile većinsku podršku naroda. (…) Dobio sam sinoć prvo istraživanje, u svoj ovoj opštenacionalnoj euforiji, i potpuno je jasno da nikada nismo bili bliže gubitku izbora.”

 

Ipak, na tim izborima lista „Aleksandar Vučić – Srbije pobeđuje“ dobila je ubedljivu većinu, ali je i SRS sa osvojena 22 mandata ponovo postala parlamentarna stranka. Nakon izbora javnost je bila zainteresovana da isprati kako će, posle dugo godina, izgledati prvi (barem prvi javni) susret Šešelja i Vučića. Tada je mandatar za sastav nove Vlade Aleksandar Vučić na konsultacije pozvao, između ostalih, i lidera radikala. Posle sastanka Šešelj je rekao da je izgledalo „kao da se prvi put sreću i upoznaju“, naglašavajući da nisu pričali o prošlosti.

Foto: FoNet/Aleksandar Levajković
RTS, 7. 6. 2016. godine

„Susret je izgledao tako kao da se prvi put upoznajemo. Nijedne reči nije bilo o tome (prošlosti). Nisam želeo ništa da ga pitam, to je njegovo privatno pravo da bude član neke stranke i da tu stranku napusti. On nama nije ukrao poslanički mandat. Onaj ko nam je ukrao mandat taj nam je smrtni neprijatelj do kraja. On je vratio svoj odbornički mandat. Ja mogu njemu lično da zameram što je nakon toga svojim političkim angažmanom naneo veliku štetu SRS, ali to je njegova privatna stvar i ja nisam danas došao da o tome raspravljam.“

Već kroz nekoliko dana usledio je mnogo prisniji susret, na prijemu u ruskoj ambasadi.  

Foto: Screenshot Youtube/SrsOrgRs
N1, 24. 3. 2017. godine

'Van Skupštine videli smo se dva puta na prijemima u ruskoj ambasadi. Prvi put kada smo se videli u Skupštini izgledali smo kao dva pingvina na Južnom polu, a oko nas sante leda. Na prvom susretu u ruskoj ambasadi bila je otkravljena atmosfera. Ja sam bio sa sinom i nekim saradnicima, a ruski ambasador je došao sa Vučićem. Sledeći put na prijemu u ambasadi situacija je bila normalnija, spontano se išlo sa šalama. Vučić je opet došao sa ruskim ambasadorom. Shvatio sam da je želja ambasadora da se odnosi normalizuju. Ali mi ostajemo politički protivnici', objasnio je Šešelj.'

To „otopljavanje odnosa“ primetili su i dotadašnji glasači radikala pa je, prema rečima nekadašnjeg funkcionera i poslanika ove stranke Nemanje Šarovića, SRS od 2016. do 2020. godine ostala bez 80 odsto biračkog tela. U novim okolnostima nije neverovatno zazvučao ni lapsus Aleksandra Vučića na svečanosti povodom 11. godišnjice SNS. 

Politika, Beta, 27. 10. 2019. godine

'Meni je najvažnije da svi ljudi razumeju, da vi koji ste u Srpskoj radikalnoj ...', rekao je Vučić, zatim zastao, nasmejao se i kazao: 'Šta ćete od prošlosti se ne može pobeći'. Potom je rekao da je bolje da on sam na svoj račun pravi štoseve zbog laspusa nego neko drugi.'

Kada je u aprilu 2018. Apelaciono veće bivšeg Međunarodnog tribunala u Hagu proglasilo Šešelja krivim za zločine protiv čovečnosti i osudilo ga na 10 godina zatvora, postavilo se pitanje oduzimanja poslaničkog mandata lideru radikala, ali naprednjaci nisu videli nikakav razlog za to. Upravo je nekadašnji radikal, a u tom trenutku predsednik administrativnog odbora Skupštine Srbije Aleksandar Martinović upitao: „A šta je sporno s njegovim mandatom? On je već izdržao tu kaznu“. Samo nekoliko dana po izricanju presude Šešelj je u Skupštini Srbije vređao delegaciju Hrvatskog sabora i gazio zastavu te zemlje. Predsednik Srbije izjavio je da je incident koji je izazvao lider radikala „veoma štetan za Srbiju i loša poruka koju šaljemo kao narod“, ali „kako da reagujete kada su poslanici u pitanju“.

Beta, 18. 4. 2018. godine

'On je kazao da 'strašno' žali zbog odluke Andreja Plenkovića da povuče posetu delegacije Sabora, ali je i dodao da je Šešelj pravio incidente u Skupštini Srbije tokom obraćanja visoke predstavnice EU Federike Mogerini, a da ona nije napustila, ni parlament, a kamoli Srbiju. 'Nećemo nikome sa strane dozvoliti da ugrozi naše goste, ali kako da reagujete kada su poslanici u pitanju. Da li smo mi loše primili Jandrokovića', upitao je predsednik Srbije.'

S druge strane, Šešelj je na medijima bliskim vlasti dobijao priliku da drži stranu Aleksandru Vučiću.   

Podrška Vučiću

A onda u martu 2022. i otvorena podrška Vučiću. Centralna otadžbinska uprava SRS donela je odluku da podrži kandidaturu lidera SNS za predsednika Srbije, jer je to „interes naroda, a to znači i interes SRS“.

Foto: Screenshot / Youtube, TV Happy
srpskaradikalnastranka.org.rs, 8. 3. 2022. godine

'Ako bi­smo pod­le­gli ne­kim lič­nim in­te­re­si­ma, su­je­ti ili ina­tu, mi bi­smo za­pra­vo sa­mo ugro­zi­li šan­su da Alek­san­dar Vu­čić po­be­di u pr­vom kru­gu, što mo­ra da se de­si. Sve pa­tri­o­te mo­ra­ju da shva­te da je Vu­či­će­va po­be­da u pr­vom iz­bor­nom kru­gu na­ci­o­nal­ni in­te­res. (...) Na­ša po­dr­ška Alek­san­dru Vu­či­ću na pred­sed­nič­kim iz­bo­ri­ma u stva­ri je po­dr­ška oču­va­nju Sr­bi­je i za­šti­ti na­ci­o­nal­nih in­te­re­sa. Sve­sni smo svih nje­go­vih ma­na, po­go­to­vo ma­na nje­go­vih naj­bli­žih sa­rad­ni­ka, ali mo­ra­mo pre­ći pre­ko sve­ga za­rad nje­go­vih is­kre­nih za­la­ga­nja za na­ci­o­nal­ne in­te­re­se. Mi ni­ka­da ni­smo kri­li da su oni ko­ji su bi­li vlast pre Vu­či­ća i ovi ko­ji bi hte­li da mu pre­ot­mu vlast ne­u­po­re­di­vo lo­ši­je re­še­nje. I ka­da smo to go­vo­ri­li, pri­go­va­ra­li su nam da šti­ti­mo Vu­či­ća. Mi sa­mo šti­ti­mo srp­ske na­ci­o­nal­ne in­te­re­se i, kao i uvek ka­da je to bi­lo u in­te­re­su dr­ža­ve, po­ka­zu­je­mo po­li­tič­ku zre­lost i dr­ža­vo­tvor­nost. Naj­bo­lje za Sr­bi­ju u ovim po­li­tič­kim okol­no­sti­ma je­ste da Alek­san­dar Vu­čić po­be­di na pred­sed­nič­kim iz­bo­ri­ma u pr­vom iz­bor­nom kru­gu i da se dr Vo­ji­slav Še­šelj sa po­sla­nič­kom gru­pom vra­ti u Na­rod­nu skup­šti­nu. To je naj­bo­lje za Sr­bi­ju i za par­la­men­tar­nu de­mo­kra­ti­ju. Spa­so­no­sno re­še­nje za Sr­bi­ju je da Alek­san­dar Vu­čić bu­de pred­sed­nik re­pu­bli­ke, a dr Vo­ji­slav Še­šelj pred­sed­nik Vla­de. To je do­bit­na kom­bi­na­ci­ja za na­sta­vak raz­vo­ja Sr­bi­je i oču­va­nje te­ri­to­ri­jal­nog in­te­gri­te­ta i su­ve­re­ni­te­ta na­še dr­ža­ve.'

Kada se u junu ove godine na društvenim mrežama pojavio snimak na kome, kako su izveštavali mediji iz regiona, „Vučić sa Šešeljom pije i sluša četničke pesme“, aktuelni predsednik Srbije imao je potrebu da objasni da je „otišao kumovima da čestita krštenje i venčanje, iako vode različitu politiku“. „Šta, ‘oćete vi da mi govorite da li ću ja da se odričem nekoga ko mi je krstio starijeg sina i ćerku? Vi ćete da mi određujete šta ću da radim, gde ću da idem na ručak i gde neću da odem na ručak? Pa, jeste vi ljudi normalni?“, upitao je Vučić. 

TV Happy, 13. 6. 2023. godine

“Dobio sam pre pet meseci poziv od porodice Šešelj, od Aleksandra Šešelja, za njegovo crkveno venčanje, na koje nisam mogao da odem, jer je bilo u vreme kada sam imao druge obaveze, i krštenje dece, ali su oni napravili svečani ručak posle toga u restoranu ‘Radmilovac’. (…) Stvarno je porodica Šešelj to vrlo lepo organizovala, onako pristojno, pred oko 200 ljudi, ja ne mogu da procenim njihove goste. Oni su pozvali, sve stare kumove su smestili za jedan sto, negde u ugao, pretpostavljam ne iz nepoštovanja, naprotiv, već zbog toga što su moji iz obezbeđenja rekli ako ću da dođem da sedim, bez obzira koliko, da im je lakše da čuvaju ako je ugao, a da ih manje vidite, da ih ne primetite i tako dalje. (…) I tu su bili od starih kumova i Lešić, i Vujić Vlajko, i novi kum Milovan Bojić, i Vučići kao stari kumovi, i moj otac je došao i moj stariji sin. Oni su ostali nešto duže, ja sam proveo nekih sat i nešto. Eto, to je to. Sedeo sam tamo, bio gost, čestitao Aleksandru, porodici celoj, doneo poklon, bio veoma uvažen od strane domaćina. Oni ljudi tamo imaju svoju muziku kao na svakoj svadbi, nisam ja muzički urednik da biram, ja sedim, ćutim. Kaže ‘napijao se’, a ja popio dve ‘zero-kole’, možda sam uzeo i treću…”

U septembru, za vreme intervjua na RTS-u, Vučić je kazao da mu je upravo stigla informacija da je „iz Haga protiv Šešelja i četiri njegova saradnika stigla nova optužnica“, što je on okarakterisao kao dodatni pritisak na Srbiju. 

RTS, 28. 9. 2023. godine

“Na sve ove vesti stigla je još jedna. U našu ambasadu u Hagu stigla je nova optužnica protiv Vojislava Šešelja i četvoro njegovih saradnika za nepoštovanje suda. Tek da se na sve pritiske koje imamo doda još nešto.“

A odmah po raspisivanju izbora Vojislav Šešelj saopštava – radikali će na beogradskim i lokalnim izborima u gradovima i opštinama u Srbiji nastupiti sa SNS, pritom ne isključujući mogućnost ni koalicije na republičkom nivou „ako naprednjaci sami ne budu mogli da formiraju Vladu ili ne mogu zajedno sa socijalistima“. Ali, začudio se Vučićevoj odluci da u igru vrati Tomislava Nikolića, jer je on, kako je kazao, „veoma kompromitovana ličnost“, koja može „samo štetu da donese“

Tanjug, 1. 11. 2023. godine

'Imao sam razgovore sa Aleksandrom Vučićem, Anom Brnabić i Darkom Glišićem i dogovorili smo se da SRS ide u koaliciju sa SNS na beogradskim izborima i na opštinskim i gradskim izborima u unutrašnjosti Srbije. Naši predstavnici će biti zastupljeni na kandidatskim listama i učestvovaćemo posle izbora u izvršnoj vlasti', rekao je Šešelj na TV Hepi. On je objasnio da će Srpska radikalna stranka na republičkim i pokrajinskim izborima nastupiti samostalno, a na lokalnim sa naprednjacima, jer su im na tom nivou, kako je rekao, programi podudarni. 'Naše razlike postoje na republičkom nivou i tamo ćemo imati odvojene liste i posebno idemo na izbore. Ali ako bude nephodna šira koalicija na republičkom nivou, ako naprednjaci sami ne budu mogli da formiraju vladu ili ne mogu zajedno sa socijalistima, mi smo onda jedino spremni sa njima da uđemo u vladu. Svakako nikada nećemo sa prozapadnom opozicijom', kazao je Šešelj.'

„Lokal je jedno, a centralni izbori su nešto drugo. A ako su pošteni ljudi na listi, nikakav problem s tim nemam“, izjavio je Vučić, uz napomenu da „sa radikalima nećemo da formiramo vladu jer imamo značajne razlike u našim programima“. Kazao je da onima kojima smeta dogovor SNS i SRS „nije smetalo kada su radikali podržavali DS“, dodajući da „Marko Bastać ne bi bio predsednik opštine Stari grad da nije bilo podrške radikala“.

Tanjug, 5. 11. 2023. godine

'Znate, Bastać ne bi bio predsednik opštine Stari grad da nije bilo Šešelja. I to svi znaju. I nisu bili tada zabrinuti. Nisu bili zabrinuti ni kada su Aleksandra Šapića i radikale podržavali iz Demokratske stranke i svaku odluku glasali iz skupštine opštine Novi Beograd, samo da SNS ne bi bio na vlasti. Tada su radikali dobri kad su protiv SNS. Tada su vam odlični na lokalnom nivou. (...) Lokal je jedno, a centralni izbori su nešto drugo. Centralni izbori su velika politika. Centralni izbori su Kosovo, Evropa, Rusija, ekonomija, a lokalni izbori su bavljenje životom običnih ljudi. A ako su pošteni ljudi na listi, nikakav problem s tim nemam', zaključio je predsednik Vučić.'

Naslovna fotografija: FoNet/Aleksandar Levajković