„Hitni“ stanovi zagubljeni u korovu

Iako je gradonačelnik Leskovca obećao da će stanari zgrade u Vlajkovoj ulici, koja je izgorela u požaru 25. aprila 2011. godine, dobiti novo mesto za život već za tri meseca, zgrade nisu završene ni posle šesnaest meseci. Štaviše, nije se maklo dalje od temelja, koji su bukvalno urasli u korov.

U požaru trospratne zgrade u Vlajkovoj ulici u potpunosti je uništeno devet, a neupotrebljivo je postalo još toliko stanova. Tako je bez krova nad glavom ostalo 53 ljudi, od kojih većinu čine tzv. „socijalni slučajevi“. Iste večeri svi stanari su smešteni u privremene stanove koje je grad iznajmio. Gradonačelnik Leskovca Slobodan Kocić bio je direktan tada, pa je poručio kako će za tri meseca nići nova zgrada i da će svi ugroženi iz Vlajkove dobiti novo prebivalište.

Vrlo brzo se ispostavilo da će stvari ići mnogo sporije nego što je obećano. Zapravo, u navedenom roku ni zgarište nije rasčišćeno, a kamoli da se krenulo u izgradnju. Razlog tome je što je uništeni objekat izgrađen od azbesnih ploča i što je prvobitno morao da se izradi elaborat za uklanjanje opasnog otpada. Zgrada u Vlajkovoj je, inače, podignuta je šesdesetih godina prošlog veka, a 1995. je proglašena neuslovnom za korišćenje kada je izgorela slična zgrada u njenom komšiluku. Međutim, nikada se nije postupilo po nalogu za rušenje, a umesto da tadašnji stanari budu raseljeni, u objekat se „na divlje“ uselila nekolicina novih porodica, uglavnom onih koji nisu imali gde.

Bez tendera i bez para

U pripremu za gradnju se krenulo septembra meseca 2011. godine kada je Ministarstvo za zaštitu životne sredine dalo je saglasnost inspekcijskim organima grada Leskovca da mogu da uklone ostatke zgrade. I pored očekivanja da se raspiše javni tender za izvođača radova, kako to zakon nalaže, Gradsko veće je tada, na osnovu Zakona o javnim nabavkama, naložilo leskovačkoj Direkciji za urbanizam i izgradnju da otvori pregovarački postupak bez objavljivanja javnog poziva za izvođača radova.

„Za najpovoljnijeg ponuđača izabrano je preduzeće ‘Energo sistem Čogurić’ D.O.O. iz Leskovca. Ponuđena cena je 177 miliona dinara bez PDV-a. Na tom prostoru izgradiće se dve lamele sa ukupno 63 stana, 30 jednosobnih i 33 dvosobna. Struktura objekta biće P+4+M.“ (gradonačelnik Leskovca Slobodan Kocić, JUGpress, 10. 9. 2011. godine)

Ukupna vrednost radova iznosi oko 200 miliona dinara, a po nalogu gradonačelnika Gradsko veće je usvojilo odluku kojom se izvođaču avansno uplaćuje deset odsto od toga (oko 20 miliona dinara). Prema Kocićevim rečima, grad je to plaćanje izvršio na ime naknade za pribavljanje i gradsko građevinsko zemljište i drugih troškova koje naplaćuje, a preostalo finansiranje gradnje je na investitoru.

„Lokalna samouprava će za ovu zgradu izdvojiti samo 10% akontacionih sredstava, što je negde oko 20 miliona dinara, sve ostalo finansiraće investitor, koji zato neće plaćati dozvole za gradnju i komunalne takse.“ (RTS, 13. 9. 2011. godine)

U isto vreme iz lokalne samouprave poručuju da će se strogo voditi računa o tome kome će se stanovi dodeliti.

„Obzirom da smo došli do saznanja da mnogi od njih raspolažu nekretninama, čak i grade privatne kuće, takvi neće dobiti stan. Ostatak stanova biće dodeljeni socijalno najugroženijim porodicama i ponuđeni na prodaju mladim bračnim parovima pod veoma povoljnim kreditnim uslovima.“ (gradonačelnik Leskovca Slobodan Kocić, TV Leskovac, 22. 9. 2011. godine)

Pominjalo se tada da bi u najboljem slučaju zgrade mogle biti gotove do Nove godine, ali da je realnije da se stanari usele do sledećeg Uskrsa.

Temelji u korovu

Do proleća 2012. stiglo se tek do iskopavanja zemljišta za temelje. To je u predizbornoj kampanji pokušao da iskoristi glavni Kocićev glavni opozicioni takmac, Goran Cvetanović, koji je krajem marta održao konferenciju ispred mesta gde se očekivala izgradnja. On je tada podsetio na gradonačelnikovu izjavu „da iz budžeta grada za gradnju solitera neće biti izdvojen nikakav novac, već da će gradnja biti poverena firmi koja je spremna na kompenzaciju“.

„Pouzdano znam i imam papire koji kažu da je na račun preduzeća ‘Energosistem Čogurić’ 27. septembra prošle godine avansno uplaćeno deset procenata projektovane sume odnosno 21 milion dinara. Reč je o preduzeću koje gradi i Pašinu česmu i Autobusku stanicu, a radovi ne odmiču dalje od reči. Takođe, gradonačelnik Kocić je, gostujući u jednoj od emisija, rekao da će iz budžeta ‘Energosistemu Čogurić’ biti prebačeno 20 procenata sredstava. Pa ja sada pitam da li je gradonačelnik pogrešio ili će još 21 milion dinara biti izdvojeno za gradnju ove zgrade.“ (predsednik Gradskog odbora SNS-a Goran Cvetanović, JUGpress, 24. 3. 2012. godine)

Nakon toga, temelji su nikli i – sve je stalo. Gradilište, što se može videti na fotografijama dole, deluje napušteno, u potpunosti je neobezbeđeno i predstavlja opasnost po prolaznike.

Na mestu gde je već uveliko trebalo da budu gotove dve stambene lamele nema ni obavezne table koja označava gradilište, kao ni ko je izvođač radova, ko investitor, izvršni organ, nema ni rokova početka, ni završetka predviđenih radova. Ni u javnosti ste više ne licitira sa terminima kada bi građevina mogla da bude gotova. Za sve to vreme, raseljeni stanari iz Vlajkove i dalje žive u iznajmljenim stanovima, a kirije se plaćaju iz gradske kase.