Žarko Rakić

Datum rodjenja: 10. 9. 1955.
Mesto:
Datum rodjenja: 10. 9. 1955.
Mesto:

Rođen 1955. u Zemunu.

Kako navodi u biografiji, osnovnu školu i gimnaziju završio je u Kraljevu, a na Fakultetu političkih nauka u Beogradu diplomirao je početkom decembra 1978.

Ističe da je prvi radni odnos zasnovao u dnevnom listu „Politika“, gde je proveo ceo radni vek i u penziju otišao u septembru 2020.  

„U ‘Politici’ sam bio novinar i u više navrata urednik. Obavljao sam poslove urednika spoljnopolitičke rubrike (tri puta), urednika oglasnih dodataka i pomoćnika glavnog i odgovornog urednika. Od jula 2016. do odlaska u penziju bio sam glavni urednik ‘Politike’. Tokom rada u ‘Politici’ dva puta sam bio dopisnik ovog lista iz inostranstva. Od 1991. do 1994. godine bio sam dopisnik iz Srednje Evrope sa sedištem u Beču, a od 1996. do 2001. obavljao sam poslove dopisnika iz SR Nemačke. Od 1987. do 1988. bio sam stipendista nemačke fondacije Hajnc Kin štiftung iz Diseldorfa. U tom periodu imao sam praktičan rad u nacionalnoj radio stanici Dojče vele i dnevniku Noje Rur cajtung iz Esena“, navodi u biografiji. 

Za vršioca dužnosti glavnog i odgovornog urednika ‘Politika’ imenovan je u julu 2016, nakon što je dotadašnja glavna i odgovorna urednica Ljiljana Smajlović podnela ostavku „iz protesta prema menadžmentu te medijske kuće“.

Početkom oktobra 2016. nedeljno izdanje „Politike“ izašlo je bez redovne karikature Dušana Petričića na naslovnoj strani. Sa Petričićem je prekinuta višegodišnja saradnja, a Rakić je izjavio da karikaturista nije sledio uređivačku politiku i da je “preterivao” u crtanju tadašnjeg premijera Aleksandra Vučića.

„Rakić je rekao da je istina da je od Petričića zatražio da manje crta premijera Aleksandra Vučića u svojim karikaturama. ‘Ne bih mogao da se složim da je gospodin Petričić kritikovao premijera, on je ozbiljno preterivao u tome. On nije samostalan strelac. Ako radite u jednom mediju, morate da sledite njegovu uređivačku politiku. Zamolio sam ga da malo manje crta Vučića, on se posle tog razgovora ponašao još gore nego pre toga, kazao je Rakić.“ (N1, 22. 1. 2017. godine) 

Osvrnuo se i na to što za “Politiku” više ne piše ni Danica Popović, čiju kolumnu uredništvo nije htelo da objavi pod naslovom “Benevolentni diktator” i kazai da ju je molio da promeni naslov jer je „neatraktivan i ne odražava suštinu teksta“.

“Rekla je da je to originalni naslov i da ne želi da ga promeni. Autor može da insistira da mu se ne promeni zarez u tekstu, ali redakcija je odgovorna za naslov, nadnaslov i ilustraciju. Gospođa Popović je naučni radnik, nije urednik, nije novinar… Samo je tražila povod da prestane da piše za ‘Politiku’, a mislim da je određenu intelektualnu slavu stekla pišući za ‘Politiku’. (…) ‘Politika’ se jeste promenila, kaže Rakić, ali ističe da se promenila na bolje, i da se to vidi po ekonomskim pokazateljima. Ko se ne slaže sa onime što ‘Politika’ piše, na kiosku može da kupi i druge novine, poručuje gost ‘Novog dana’ i dodaje da niko ‘nema pravo da kritikuje ‘Politiku’ zato što ne misli kao on’.” (N1, 22. 1. 2017. godine) 

Kako je navedeno na sajtu Uduženja novinara Srbije, Rakić je obavljao funkciju vršioca dužnost glavnog urednika četiri godine i tri meseca, „što nije zabeleženo u istoriji ‘Politike’ dugoj 116 godina“.

Povezan sadržaj
Siniša Dedeić 13. 7. 2021.
Siniša Dedeić 13. 10. 2020.

Početkom jula 2022. izabran je za predsednika Programskog saveta RTS-a. 

„Programski savet stara se o interesu slušalaca i gledalaca u pogledu programskog sadržaja, razmatra ostvarivanje programske koncepcije i kvaliteta programskog sadržaja javnog medijskog servisa, prati sprovođenje programskih načela i obaveza utvrđenih zakonom i u vezi sa tim obaveštava, daje preporuke i predloge generalnom direktoru i Upravnom odboru RTS. Najmanje jednom godišnje organizuje javnu raspravu o programskom sadržaju javnog medijskog servisa. Programski savet ima 15 članova koje bira Upravni odbor RTS iz reda stručnjaka u oblasti medija i medijskih poslenika, naučnika, stvaralaca u oblasti kulture i predstavnika udruženja čiji je cilj zaštita ljudskih prava i demokratije, a na predlog Odbora za kulturu i informisanje Narodne skupštine Republike Srbije.“ (Uns.org.rs, 27. 7. 2022. godine)

Foto: FoNet/Politika/Ž. Jovanović