Kosovski dodatak i dalje neustavan!

Ministar za KiM o usvajanju Zakona o „kosovskom dodatku“. (Tanjug, 18. 8. 2010. godine)
„Ministarstvo će uskoro završiti Predlog nacrta zakona o finansiranju na prostoru Kosova i Metohije, koji bi zatim trebalo da se nađe pred vladom i parlamentom.“

Zahvaljujući Zaključku Vlade Srbije od jula 2003. godine srpski državni službenici na Kosovu i Metohiji dobijaju tzv. „kosovski dodatak“. Odlukom Ustavnog suda koja je doneta aprila 2010. ocenjeno je da se prava iz radnog odnosa, pa i dodatak na plate zaposlenih na KiM, ne mogu uređivati bilo kakvim zaključcima, nego samo zakonom. I pored takve odluke suda Vlada Srbije je avgusta 2010. donela novi Zaključak na osnovu kojeg je dalja isplata „kosovskog dodatka“ omogućena do donošenja zakona. Resorni ministar je tada izjavio da će zakon „biti izrađen po hitnom postupku“ i da bi „mogao biti urađen u septembru“. Do tada je, inače, dodatak primalo oko 44.000 građana, što je iznosilo 1,71 milijardu dinara mesečno.

Poslednja informacija o pisanju zakona pojavila se u oktobru 2010.

„Vlada Srbije uskoro će raspravljati o predlogu zakona kojim će se sistemski rešiti problem finansiranja Srba na Kosovu i Metohiji…Predlog zakona, čiji je radni naslov ‘Zakon o podršci pripadnicima srpskog naroda i manjinskih nacionalnih zajednica na teritoriji KiM’, predviđa da dosadašnji ‘kosovski dodatak’ i dalje bude uvećanje plate od 50 odsto, dok bi oni koji samo rade na Kosovu a žive u centralnoj Srbiji mogli da računaju na dodatak od 12,5 odsto.“

Večernje novosti, 15. 10. 2010. godine

Zakon, međutim, ni do danas nije ugledao svetlost dana, niti ga bilo ko pominje. Zbog toga ministar za KiM dobija ocenu „neispunjeno“.

Isplata kosovskog dodatka, za sve to vreme, nesmetano teče, bez obzira što je sud utvrdio da je to neustavno.